HET SHIRT 6 DE AFTRAP Na de in 2011 behaalde der tigste titel speelt Ajax met drie sterren boven het logo op het shirt. De promotie naar de Eerste Klasse dwong Ajax in 1911 tot een ingrijpende wijziging van het tenue: het rood-wit gestreepte shirt werd om verwar ring met dat van Sparta te voorkomen, verruild voor een wit shirt met een verticale rode baan. Niet iedereen beschikte onmiddellijk over het nieuwe shirt, getuige deze foto. Ajax kwam aan het nieuwe tenue doordat cricketclub Veni Vidi Vici in 1911 zijn voetbalafdeling ophief. Enkele bij die club cricketende Ajacieden namen het overbodig geworden witte VVA-voetbaltenue met de rode baan mee naar de club waar zij voetbalden. Het witte shirt met de rode baan van Ajax is wereldbe roemd. In alle uithoeken van de wereld weet men bij het zien van dit shirt: dit is Ajax, Ajax uit Amsterdam. Dit is het shirt van Cruijff, van Van Basten, van Bergkamp, van Litmanen en al die andere begenadigde Ajacieden. Minder bekend is dat Ajax niet altijd in dit shirt heeft gespeeld. Op de eerste bekende elftalfoto van Ajax zijn de spelers volledig in het donker gestoken, met een lichte band om het middel.Vermoedelijk waren de eerste Ajax-tenues zwart met een rode band.Tot 191 I speelde Ajax vervolgens in een rood-wit verticaal gestreept shirt met een zwarte broek en zwarte kousen. Bij de promotie in 191 I naar de Westelijke Eerste Klasse moest Ajax de outfit aanpassen omdat de overeenkomsten met het shirt van Sparta te groot waren. Het Ajax-shirt werd wit met één verticale rode baan in het mid den. De zwarte broek werd in 1912 vervangen door een witte. De kousen bleven zwart, maar wel met een rood-witte omslag. Door de jaren heen heeft Ajax diverse keren geëxperimenteerd met andere patronen in het shirt: rood met witte mouwen, wit met rode biezen en wit met daarop in rode letters het woord 'Ajax'. In 1972 werd in de statuten van Ajax vastgelegd dat Ajax in ieder geval witte kousen met een rode omslag draagt. Een jaar later Y J verscheen het I Ajax-logo op H de borst van de I spelers. Aanvan- kelijk in het midden van shirt, maar door de komst van shirtsponsor TDK I I982 verschoof het logo naar links. De naam ABN H AMRO op het shirt deed H het logo opnieuw naar de middenpositie verschuiven. Met Aegon als sponsor is het logo weer naar links verschoven. Vanaf het seizoen 2007-2008 speelde Ajax met twee sterren op het shirt. Iedere ster symboliseert tien landskampioenschappen. Na de in 201 I behaalde dertigste titel speelt Ajax, als enige club in Nederland, met drie sterren boven het logo op het shirt. In het shirt van het seizoen 2013-2014 is een patroon met de drie andreaskruizen uit het wapen van de stad Amsterdam verwerkt.

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 6