48 INTERVIEW 'FANTASTISCH DAT JONG AJAX IN DE JUPILER LEAGUE SPEELT' Jong Ajax speelt dit seizoen voor het eerst in de Jupiier League. Dit tot plezier van Mickey van der Hart.'Ik ben heel blij dat Jong Ajax vanaf dit seizoen op een hoger niveau speelt. Als ze in de Beloftencompetitie waren blijven spelen, had ik niet echt een stap kunnen zetten. Dat is nu wel het geval. Nu krijg je de kans om in volle stadions tegen De Graafschap en Sparta Rotterdam te spelen. Als je straks een stuk of dertig wedstrijden in de Jupiier League achter je naam hebt staan, val je toch net even anders in dan wanneer je alleen ervaring in de Beloftencompetitie hebt opgedaan.' Joël Veltman:'Je hoort het ook van andere jongens uit de opleiding die afgelo pen seizoen in de Jupiier League actief waren. Neem bijvoorbeeld Xandro Schenk bij Go Ahead Eagles,Timothy van der Meulen bij De Graafschap of Sven Nieuwpoort bij Almere City. Zij hebben daar al enorm veel geleerd. Met name op fysiek gebied zal je echt je mannetje moeten staan. Die ervaring neem je vervolgens allemaal weer mee naar de Eredivisie.'Van der Hart ziet nog meer voordelen: 'je hoeft ook niet meer verhuurd te worden om als reservespelertoch een stap omhoog te kunnen maken. Het grote voordeel is ook dat ik de hele week met Ajax I kan blijven trainen.' Denswil begint te lachen. Plagerig:'Er werden ook grappen ge maakt, toch?' Van der Hart: 'Ineens stuurden ze me allemaal foto's van Chiel Kramer die op mijn plek in de kleedkamer zat. Ik kreeg het even flink ingepeperd. Uiteindelijk kon ik er wel om lachen. Ik had ook zoiets van: ik kan wel twee weken chagrijnig zijn, maar eerst moest ik weer fit worden. Mijn blessure was zijn geluk. Zo simpel is het.' Vaak wordt gezegd dat je sterker uit een blessure komt. Hoe is jullie ervaring daarmee? Veltman: 'Door mijn kruisbandblessure heb ik in 201 I bijna drie kwart jaar aan de kant gestaan. Zowel mentaal als fysiek ben ik daar uiteindelijk zoveel sterker door geworden. Het klinkt raar want je gunt niemand een blessure. Maar eigenlijk is het voor iedereen goed om een keer uitgeschakeld te zijn.' Zowel Klaassen (vorig seizoen bijna een heel jaar aan de kant met een slepende liesblessure) als Van der Hart knikt bevestigend. Van der Hart:'Ook ik heb het gevoel dat ik er sterker ben uitgekomen. Voor mij was het de eerste keer dat ik met deze teleurstelling te maken kreeg. Het was een goede mentale les.Tot dan toe ging alles van een leien dakje, maar dankzij die blessure leerde ik ook hoe het is als je niet kan spelen. Achteraf heb ik daar alleen maar profijt van.' TRAINERS Bij alle vier loopt Frank de Boer als een rode draad door hun nog jonge voetballeven.Toch zijn er ook andere trainers die volgens hen speciale aandacht verdienen. Van der Hart:'Voor mij was Fred Grim heel belangrijk. Hij maakte me eerste keeper in de Al en gaf me veel vertrouwen.' Veltman:'Ik heb als E-pupil veel aan Patrick Ladru gehad. Leuk dat hij nu na een aantal jaar weer terug is bij Ajax.' Klaassen:'Voor mij begon het in 2004 allemaal bij Simon Tahamata. Daar bewaar ik heel fijne herinneringen aan. We waren nog klein en deden werkelijk alles met de bal. Het plezier straalde er bij iedereen van af. Later in de AI heb ik als aanvoerder ook veel met Grim te maken gehad. Onder hem heb ik de laatste stappen richting het eerste elftal gezet.' Dan valt de naam van Gery VinkVrijwel in koor delen de vier hun ervaringen over de huidige coach van Ajax O/18. Er klinken lovende woorden. Denswil: 'Ik zal nooit vergeten dat ik tijdens mijn eerste wedstrijd in de A2 een penalty miste. In de bekerwedstrijd tegen PSV schoot ik een strafschop hoog over Om over de teleurstelling heen te stappen maakten Gery en ik op een gegeven moment maar wat grappen over en weer Sindsdien hebben we een goede band met elkaar Die band werd later bij Jong Ajax alleen maar sterker' Van der Hart:'Gery kan je als het ware dwars door midden snijden en even later weer een arm om je heen leggen. Hij is recht door zee en weetje op een juiste manier te raken. Juist ook als het even minder gaat.' Is Frank de Boer inmiddels een andere coach geworden dan toen hij jullie trainde in de Al? Van der Hart:'Toen ik stage kwam lopen bij Ajax was Frank de Boer nog trainer van de DIIk ging mee naar een toernooi in België. Hij deed die dagen exact hetzelfde als wat hij nu bij het eerste elftal doet. Al is het niveau natuurlijk totaal anders.' Denswil:'Het mooie aan Frank de Boer is dat hij iedereen gelijk behandelt. Of je nu een ervaren speler bent of een jong talent. Van iedereen eist hij hetzelfde.' Klaassen:'De Boer zit er altijd bovenop. Iedere training weer Ik vind dat eigenlijk wel goed. Zeker in ons jonge team.' Veltman: 'Zolang je maar honderd procent traint en de juiste in tenties toont, zal hij je nooit veroordelen op een fout. Ook toen ik vorig seizoen in de uitwedstrijd tegen Vitesse die dure fout maakte, rekende de trainer het me niet aan. Het belangrijkste was ik dat van die fout zou leren. Maar als het dan vervolgens nog twee keer zou gebeuren, grijpt hij natuurlijk wel in.' INDIVIDUELE TRAINING Individuele training wordt steeds belangrijker bij Ajax. Op het trai ningsveld van Ajax bulkt het van de coaches met ervaring op het allerhoogste niveau. Denswil en Veltman trekken zich vooral op aan de lessen van Jaap Stam, terwijl Klaassen in Dennis Bergkamp de best denkbare leermeester heeft.Van der Hart traint dagelijks met de ervaren keeperstrainer Carlo l'Ami. Denswil:'Je krijgt steeds slimmere spitsen .tegenover je. Jaap Stam heeft ervaring op het allerhoogste niveau. Ik leer heel veel van hem. Hij leertje meedogenlooste zijn en brengt je handige trucjes bij.' Terwijl hij zijn verhaal doet pakt hij Klaassen beet.'Kijk,'zegt Denswil, 'spitsen proberen vaak aan je trekken, dus je moet ze als verdediger een stap voor zijn. Je moet altijd even contact maken.'Als Klaassen weer rustig is gaan zitten, valt Veltman zijn collega-verdediger bij:'De individuele training wordt steeds specifieker Dat is een goede zaak. De afgelopen tijd ben ik samen met Jaap Stam vooral bezig geweest met koppen in duels. En via de video-analist krijg ik geregeld beelden opgestuurd waar de trainer zijn commentaar bij zet. Doordat we via dat systeem ook vragen kunnen stellen, kom je snel tot de kern. Op het trainingsveld brengen we dat vervolgens in de praktijk. Ik leer daar ontzettend veel van.' Van der Hart:'Het totaalplaatje heb je al in de jeugd gehad. Bij het eerste elftal gaat het alleen nog maar over details. Het gaat erom of je een bal nét wel of nét niet pakt. Vorig jaar heb ik al enorme stappen gezet op het gebied van professionaliteit. Wat wil je ook

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 48