'ledereen kent zijn rol. Voor ons alle vier betekent dat: wachten op je kans' 46 INTERVIEW i Joël Veltman advies van Van der Hart gaat hij samen met Klaassen zijn Spaanse woordenschat vergroten. Van der Hart:'Je hebt als profvoetbal ler vaak wat tijd over Die uren wil ik zo nuttig mogelijk invullen. Dankzij school en vakanties spreek ik al vrij goed Spaans. Dat wil ik de komende jaren perfectioneren.Vorig seizoen heb ik al geregeld met Isaac Cuenca gesproken en dit jaar zullen de gesprekken met Bojan Krkic hopelijk een mooie oefening zijn.' Met behulp van studiebegeleiders en docenten zijn bij Ajax alle randvoor/vaarden aanwezig om je diploma kan halen.' Van der Hart combineerde ooit de brugklas van het gymnasium met zijn opleiding bij Ajax. Uiteindelijk slaagde hij voor het vwo en studeerde hij een half jaar rechten aan de Vrije Universiteit. Met zijn vwo-diploma op zak richt hij zich vanaf nu volledig op zijn car rière bij Ajax. Datzelfde geldt voorVeltman, die afgelopen voorjaar via een speciale opleiding van deWCS zijn mbo-diploma haalde. 'Het was toch wel een mooi moment toen ik een brief kreeg dat mijn studie was afgerond. Ik ben blij dat ik na mijn mbo 3 nog ben doorgegaan voor mbo 4.'Alleen voor een cursus Spaans duikt hij straks nog geregeld de boeken in. En daarin is hij niet de enige. Op BUITENWERELD Als speler van Ajax krijgen je veel aandacht. Hoe gaan jullie daar mee om? Denswil: 'Op school zeiden ze altijd dat ik geluk had. Zodra het een beetje moeilijk begon te worden, ging ik weer naar Ajax. Meestal bleef ik maar tot de grote pauze op school omdat ik daarna moest trainen.' Klaassen: 'Je maakte eigenlijk altijd halve dagen op school. Maar ze wisten niet dat je vervolgens bij Ajax ook nog flink moest studeren.' Van der Hart: 'Bij mij maakten klasgenoten soms ook grappen. Ga je weer lekker uurtjes skippen en naar Ajax?, kreeg ik dan vaak te horen. Daarop antwoordde ik altijd: gaan jullie maar lekker naar het blokuur wiskunde, dan ga iktrainen.Toch was het voor mij in het begin wel even wennen. Het contrast tussen eerste klas gymnasium en de kleedkamer bij Ajax was natuurlijk enorm. Op school zat ik tussen allemaal brave leerlingen in de klas. Die waren de hele dag stil en hard aan het werk Dat was in de kleedkamer wel anders.' Klaassen begint te lachen:'Zeker als je niet uit Amsterdam komt, is het in het begin even wennen. Ik kom uit Hilversum, dus dan vind je al snel dat de jongens in de grote stad een grote mond hebben. In de loop der jaren heb ik er veel van geleerd.' Veltman:'Voetballers kunnen heel direct zijn. Ik zal nooit vergeten dat mijn moeder een keer bergschoenen bij de supermarkt voor me had gekocht. Kwam ik vervolgens als jonge jongen de kleedkamer in met die schoenen. Dat lokte natuurlijk reacties uit. Ik heb ze vervolgens nooit meer aan gehad. Mijn moeder begreep het eerst niet, maar ik zei: mam, dit is Amsterdam. Daar gaat het er iets anders aan toe dan bij ons in Ijmuiden.' Opnieuw schiet er iemand in de lach. Dit keer is het Denswil:'Ik had ookzo'n moment. Maar dan eigenlijk andersom. Ik had van mijn ouders ook stevige bergschoenen gekregen omdat ik mijn andere schoenen juist zo snel kapot trapte met al dat voetballen op straat.Vervolgens gingen ze nooit meer stuk Uiteindelijk zeiden mijn ouders: trek die bergschoenen ook maar aan naar de club. En ik moet eerlijk zeggen: ze voetbalden heerlijk Ik wilde ze eigenlijk niet meer kwijt.' Hoe onderscheiden jullie echte vriendschappen van zogenaamde vrien den die alleen met je omgaan omdat je bij Ajax speelt? Van der Hart:'De meeste vrienden ken ik nog uit de tijd dat ik niet bij Ajax zat. Het is belangrijk om onderscheid te maken tussen wie je echte vrienden zijn en wie er bij willen komen omdat je hu bij het eerste elftal zit.' Veltman: 'Ik heb een paar vrienden met wie ik geregeld afspreek. Het is belangrijk om een kleine hechte groep van echte vrienden en familie om je heen te hebben. Ik heb ook al jaren een vriendin. Zoiets geeft een bepaalde rust. De mensen om je heen kunnen je steunen, zowel in goede als in mindere tijden.' Voelen jullie je bevoorrecht als profvoetballer? Klaassen:'Ik denk dat we in zekere zin wel bevoorrecht zijn. Maar vergeet niet dat we er ook veel voor moeten doen én laten.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 46