'Ik kan aardig meepraten omdat ik de opleiding zelf heb doorlopen. En een transfer heb gemaakt naar het buitenland. Daaropvolgend word je trainer. Het is eigenlijk het plaatje dat je voor ogen hebt voor heel veel talenten met wie je werkt' Dennis Bergkamp 40 INTERVIEW KLEEDKAMERGEVOEL Hoe ziet jullie onderlinge samenwerking, tussen het eerste elftal, Jong Ajax en de Al, er in de dagelijkse praktijk uit? Bergkamp:'In de wandelgangen en in de trainerskamer praat je altijd over spelers. Ajax I en Jong liggen wat dichter bij elkaar dan de Almaar Frank, Wim Jonk en ik zijn op zaterdagmiddag ook regelmatig bij de jeugd op de Toekomst. Dan praat je automatisch over wedstrijden en spelers. Er komt een structureel overleg voor de bovenste drie teams.' Groenendijk geeft een inkijkje op detrainersburelen:'De dagelijkse praktijk kan ook zijn dat je een kop koffie in de trainerskamer drinkt. Daar zit dan Jaap Stam, terwijl ook Frank ineens binnenkomt. Dan gaat het al heel snel over spelers en over voetbal. Dat hoeft niet eens gepland te worden. Natuurlijk zijn overleggen gepland, maar vaak ontwikkelt zich zoiets al spontaan. Dat vind ik toch het leukste. Het benadert ook het kleedkamergevoel. Er wordt veel gelachen.' Bergkamp legt uit. Bergkamp: 'Wat veel mensen niet beseffen is dat we elke week dingen vernieuwen. Dan gaat het bijvoorbeeld om oefenvormen, manieren van spelen of specifieke trainingen. Positiespellen kan je bijvoorbeeld aanpassen in de lengte of breedte. Dat is ook heel be langrijk, want tegenstanders zitten tenslotte ook niet stil.Vervolgens moetje dat doorvoeren binnen de club. We zien er als technische staf op toe dat we onze kennis overbrengen naar Jong Ajax, de AI en verder Anders ontstaat er een kloof tussen Ajax I en de rest. Wat we moeten bewaken, bij elkaar houden, is heel specifiek: die technische dingen die Ajax Ajax maken.' Groenendijk'Zo is Jaap Stam ook bij onze trainingen. Hij coacht mijn verdedigers zoals hij dat ook bij Ajax I doet. Dat vinden de jongens natuurlijk prachtig. Het geeft maar aan dat alles in de opleiding heel dicht bij elkaar ligt.' Trustfulk'Jaap zal komend seizoen ook veelvuldig zijn gezicht laten zien bij de AlOm ook mijn spelers de hogeschool van het ver dedigen bij te brengen.' DUOROL Dennis, jij hebt specifiek twee rollen, als lid van het technisch hart en assistent-trainer Ajax I. Hoe combineer je die rollen? Bergkamp: 'Het is leuk, dus het is te combineren. Ook omdat het weer puur over voetbal gaat. Zaken die de afgelopen jaren speelden, randzaken, verdwijnen naar de achtergrond. We hebben er heel goede mensen bijgehaald. Mensen die voor onze visie open staan en enthousiast zijn. Het is nu alleen maar leuk om verbinding te maken tussen Ajax IJong Ajax en de AI in het bijzonder Frank de Boer pakt alles aan en heeft een mening over alles. Dat is zijanatuur Maar er moet iemand zijn die de cultuur binnen de club bewaakt. Ik vind dat leuk om te doen. Je vult elkaar ook aan. Ik kan bovendien aardig meepraten omdat ik de opleiding zelf heb doorlopen. En een transfer heb gemaakt naar het buitenland. Daaropvolgend word je trainer Het is eigenlijk het plaatje dat je voor ogen hebt voor heel veel talenten met wie je werkt.' Wat is de rol van Johan Cruijff in het geheel? Puur de bewaker van de grote lijn? Bergkamp:'Hij werkt op de achtergrond, maar is heel geïnteresseerd. Ik heb hem af en toe aan de telefoon. Er zijn veel telefoongesprekken, vooral ook met Wim. Dan gaat het over dingen die hij heeft gezien. Dat zijn vaak voetbaltechnische dingen, maar het kan ook gaan over wat er gebeurt op de Toekomst. Het is meer een adviserende rol. Ideeën. Cruijff weet waarover hij praat. Het is alleen maar interessant om die mening te horen. Uiteindelijk weet hij ook: de mensen hier moeten het doen. Die zijn hier op basis van hun mogelijkheden en capaciteiten. Die moeten gaan leveren.' Kun je zeggen dat het raamwerk van de vernieuwde jeugdopleiding er in belangrijke mate staat? En dat het nu op details wordt ingevuld? Bergkamp:'Ik denk dat we in twee jaartijd heel grote stappen heb ben gemaakt. Het gaat om details waar we dagelijks aan werken. We zijn er nog lang niet, maar het begin is er Er is geen twijfel meer mensen gaan mee in de gedachte. Wij, zeg de oud-voetballers, kunnen ons op de details richten. Dat is heel ontspannen werken. Het mooiste voorbeeld is Wim Jonk. Alles gaat lopen als Wim op het veld staat. Hij is veel binnen geweest. Het loopt nu binnen de organisatie, dus staat hij op het veld. Wim wil juist graag naar buiten. Dat kan nu. Daar liggen ook zijn grootste kwaliteiten. Hoe vaker Wim op het veld staat, hoe beter het binnen loopt.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 40