INTERVIEW 39 Eerste training van het seizoen van Jong Ajax. Altijd word je gezien als Ajax-speler Dat doet sowieso veel met je. Wij kunnen sturen en begeleiden, maar je kunt niet altijd alles voorzeggen. Dat bedoel ik met pleasen. Je kunt niet altijd zeggen: nu moet je dit doen, nu dat. Het moet vanuit iemand zelf komen.' Trustfull: 'Zeker in de AI en Jong Ajax moeten jongens hongerig zijn. Het besef moet zijn: verdomd, ik ben er nu zo dichtbij, ik kan profvoetballer worden bij Ajax. Als we dat op deze leeftijd nog moeten bijbrengen, is voetballer worden geen roeping.' ERVARINGEN ALS JEUGDSPELER Bergkamp en Trustfull belandden op relatief jonge leeftijd in de jeugdopleiding van Ajax. Groenendijk speelde tot zijn zeventiende bij de Leidse amateurs van UVS. De straatvoetballer uit de univer siteitsstad zag lange tijd simpelweg geen heil in een overstap naar een profopleiding en -club.'Ik werd wel gevraagd door clubs, maar ben pas op mijn zeventiende naar FC Den Haag gegaan. Dat was toen ze me een contract aanboden.' Dennis en Orlando, wat nemen jullie als voormalige jeugdspelers van Ajax mee als Ajax-trainer? Bergkamp: 'De opleiding die ik bij Ajax heb doorlopen, was heel anders dan de huidige, ledereen weet heel goed wat moet gebeuren binnen de huidige jeugdopleiding. Maar je moet daarbij wel altijd een tussenweg kiezen. Wat heeft het individu nodig? De een heeft een schop onder zijn kont nodig. De ander een aai over zijn bol. Ook met zulke mentale zaken ben ik veel bezig. Wij gaan nu van de beste opleiding uit. Een waarin we op elk gebied het hoogste niveau halen. Of dat voor alle spelers het beste is, zal blijken. Ik weet wel honderd procent zeker dat het niveau nu vele malen hoger ligt dan voorheen. Daarom moet het voor de jongens in de huidige opleiding een genot zijn om elke dag naar de club te komen. Juist dat moeten ze beseffen. Weten: di't is mijn kans. Deze kans moet ik grijpen.' Trustfull graaft desgevraagd ook diep in zijn herinneringen. De jeugd trainer schetst een sfeerrijk beeld van zijn voetbaljeugd, waarin het parcours dat hij bewandelde lang niet altijd over rozen liep. Trustfull: 'Ik was er ontzettend trots op dat ik hier in de opleiding mocht spelen. Als kind uit Amsterdam heb je een droom: bij Ajax voetballen. Als kind had ik duidelijk de droom het eerste te halen. Dat lukte helaas niet. Door blessures speelde ik op een bepaald moment weinig. Ik zat bovendien in een groeispurt. Op mijn vijf tiende moest ik weg uit de opleiding. Ik kan nog uittekenen hoe ik toen naar huis ging. Het is iets dat je nooit vergeet. Het was heel hard en zeer verdrietig.Toch wilde ik zo graag profvoetballer wor- den. Die intrinsieke motivatie had ik gewoon. Binnen één of twee jaar stond ik in het eerste bij een andere profclub. Ik probeer nu zoveel mogelijk jongens te behoeden voor wat ik heb meegemaakt. Ik neem mijn ervaringen weieens mee in gesprekken. Maar het is ook topsport. Heel hard. Zorg ervoor dat je de intrinsieke motiva tie hebt. Dat kunnen wij je niet aanleren. Ik had die motivatie wel en ben doorgegaan. Uiteindelijk heb ik er een leuke carrière aan overgehouden.Terwijl ik als vijftienjarige ook had kunnen stoppen. Ik ben nu blij dat ik dat toen niet heb gedaan. Ik ben doorgegaan en ben dankbaar voor de carrière die ik heb gehad.' Was jij zeker van je plek binnen de opleiding, Dennis? Bergkamp:'Absoluut niet. Ik ben twijfelgeval geweest in de opleiding. Ik doorliep altijd de tweede elftallen: B2, A2. Er was altijd twijfel bij trainers: moet-ie wel door? Is hij niet te iel, niet te bescheiden? Naderhand hoor je verhalen dat je op afvoeren stond. Ook dat verhaal neem ik weieens mee. Niet alleen richting de spelers, maar ook richting trainers en staf: houd ook rekening met twijfelgevallen. Misschien zitten er diamantjes tussen die later boven komen drijven. Bijvoorbeeld na de groei. Orlando's verhaal sluit daar precies op aan. Als je ziet wat hij voor speler was, tactisch en technisch, dan kan je je niet indenken dat hij Ajax I niet heeft gehaald. Hij had misschien in zijn periode iets meer aandacht verdiend. Er hadden iets meer ogen naar hem moeten kijken. Alleen als meer mensen naar een speler kijken en zich een mening vormen, kom je tot een kwalitatief goede conclusie. En daar ga je dan voor Ik heb ook het geluk gehad dat Johan Cruijff in de A-junioren iets in me zag. Dat heeft me het juiste zetje gegeven. Uiteindelijk is het allemaal goedgekomen.' Trustfull:'Je moet heel goed begrijpen dat het een weg van teleur stelling is.Veel trainers moeten zich een beeld vormen van hoe de speler is.Twijfel moet een gedeelde twijfel zijn, niet de twijfel van één trainer Het kan niet zo zijn dat een speler bij een andere club als Ajax een enorm talent blijkt te zijn. Ik denk dat we heel breed overleg over elke speler hebben. Aan het einde van het seizoen is het voor de staf duidelijk, en zijn er weinig woorden nodig om te bepalen met wie we doorgaan. Als trainers zijn we ons bewust van onze rol.Vergeleken met vroeger krijgen talenten nu misschien net wat meer tijd en begeleiding. Vroeger waren sommige van de huidige jongens al afgevoerd, zoals we dat toen noemden. Nu wordt beter naar het individu gekeken in de opleiding.' Door het movement- programma worden de spelers leniger.

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 39