'Voetballend hebben de jongens al veel kwaliteiten, maar ze worden door ons movementprogramma ook atletischer. Fysiek sterker kunnen spelers sneller stappen maken. Ik heb altijd geloofd in specialisten en specialismen' Fons Groenendijk 38 INTERVIEW John Bosnian (assistent trainer Jong Ajax), Fons Groenendijk en Dennis Bergkamp. het team elf keer tien procent beter Dan zit je al op 110 procent Dat betekent winst voor iedereen.' Bergkamp: 'Deze specialisten kunnen jongens ook bijbrengen wat het inhoudt een individuele sportte beoefenen. Daar ligt niks voor je klaar moet je het helemaal zelf doen. Het komt bij deze sporters allemaal vanuit de mannen en vrouwen zelf. Ze beginnen met een missie en werken naar een doel toe. Onderweg stellen ze alles in het werk om dat doel te bereiken.' Ruben Jongkind fungeert als de stuwende kracht voor het Talent Development. Jongkind overlegt met de trainers en het technisch hart over de inzet van movementtrainers.Via de movementspe- cialisten blijkt de stap klein naar de fysio's op de Toekomst en de medische kant van de opleiding. Bergkamp:'Waar heb je fysio's voor nodig? Voor geblesseerden. Wij willen er juist naartoe om blessures te voorkomen. Daarvoor zijn juist movementtrainers nodig. Als je genoeg aandacht aan movement geeft, zullen er minder blessures zijn. Dan kun je ervan uitgaan dat je meer movementtrainers nodig hebt dan fysio's. Dat is precies het verhaal bij het Talent Development.' Is de medische begeleiding daarmee verder geprofessionaliseerd? Bergkamp: 'Alles is erop gericht om op elk gebied goed verzorgd tot topprestaties te komen. Zonder geblesseerd te raken. Mocht dat wel gebeuren, dan moet een speler genoeg balans en stabiliteit hebben om zo snel mogelijk weer terug te komen. Daarover kunnen Ruben en Gavin Benjafield (manager physical performance, RJ/TB) natuurlijk veel specifieker vertellen. De insteek is heel bijzonder en vernieuwend maar eigenlijk ook heel logisch. Blessures vragen om behandeling. Maar als je het vooraf bekijkt, moet je spelers zo prepareren dat ze nooit geblesseerd zijn.' Groenendijk, nuancerend:'Al houd je altijd risico. Kijk naar Joël Velt- man. Hij wil bij Jong Ajax tegen Telstar een bal wegwerken en wordt vol geblokt door tachtig kilo. Zo kan een speler altijd een blessure oplopen, terwijl hij toch heel sterk is.' INTRINSIEKE MOTIVATIE De ontwikkeling van Ajax-talent is van alle tijden. Eerst op oplei- dingsgrond Voorland, in de schaduw van het oude stadion de Meer Sinds 1996 is de Toekomst het opleidingscomplex. De Toekomst ligt op zijn beurt bijna letterlijk in de schaduw van de Amsterdam ArenA. Vanaf de prilste jaren sinds de oprichting van de club is aandacht geweest voor opleiden en, in het verlengde daarvan, de specifieke Ajax-stijl van voetballen, leder decennium heeft zijn eigen Ajax-voetballers voortgebracht. De een uitmuntend en succesvol, de ander minder gelukkig binnen de krijtlijnen. 'Het is soms moeilijk de huidige opleiding niet met vroeger te vergelijken,' maakt Bergkamp een uitstapje naar zijn eigen jeugdja ren en seizoenen als talent in de Ajax-opleiding. De Amsterdam mer combineerde straatvoetbal met trainingen en wedstrijden op Voorland en in de Meer. Nu is sprake van een andere mix, een ander aanbod van voetbal leerstof in de ruimste zin. Bergkamp wil er maar mee zeggen dat sommige zaken van alle tijden zijn. Veel, zo niet alles, begint bij de sportman zelf. Karakterologisch en qua persoonlijkheid moet een talent stevig in zijn schoenen staan. Letterlijk ook, aldus Bergkamp:'Neem de balans van bewegen. Die begint bij een persoon zelf. Mentaal gezien staat of valt daar alles mee. Doet iemand iets omdat het hem wordt opgelegd of komt het uit hemzelf? Wil hij écht beter worden? Daar begint het mee. Als we daar in de hoogste drie elftallen nog aan moeten werken, ben je eigenlijk al te laat.' Trustfull valt Bergkamp bij:'Ik denk wel datje verschillende niveaus hebt in intrinsieke motivatie.Topsport is omgaan met teleurstellingen. Daarin selecteer je jezelf. De een kan heel veel hebben en is zo gemotiveerd dat hij altijd door zal gaan. Met zo'n drang om het te willen halen vecht je jezelf door teleurstelling heen. De grens ligt voor de een bij de AIterwijl een ander pas stopt bij FC Barcelona. Intrinsieke motivatie draait om: hoe ga je om met teleurstelling, hoe ver wil je komen en wat ga je daarvoor doen? Dat is vanaf de buitenkant niet zichtbaar Het is ook niet altijd voorspelbaar Er zijn jongens die daarin kunnen verrassen.' Bergkamp:'Ajax-jeugdspelers krijgen onbewust ook dreuntjes, wor den al tijdens de opleiding mentaal gehard. Ga maar na: tegenstan ders van Ajax slapen een week niet. Opa's en oma's komen altijd kijken als Ajax de tegenstander is. Het is altijd druk langs de velden.

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 38