'Met Jong Ajax in de Jupiler League hebben we nu een extra team dat betaald voetbal speelt. Mijn jongens in de Al moeten dus eerder klaar zijn voor dat niveau' Orlando Trustfull INTERVIEW 37 Hoe train je de mentale kant van een speler? Trustfull:'Het mentale aspect komt in alles terug. Niet alleen op het veld. Kijk bijvoorbeeld naar de voorbereiding op een wedstrijd. Hoe is de arbeid-rustverhouding, de vrijetijdsbesteding en wat eten ze wel of juist niet? Ook in de benadering moeten spelers klaar zijn voor Ajax IHet is niet langer: ik ga lekker trainen. Nee, er wordt heel bewust getraind om een betere speler te worden. Dat moet ook uit de jongens zelf komen. Er lopen op deToekomst ontzettend veel kenners rond om daarbij te helpen. Maar alles begint bij de intrinsieke instelling die spelers meenemen: willen ze echt beter worden? Hoe meer jongens die juiste instelling hebben, des te meervallen degenen op die dat minder hebben.We zitten wat dat betreft ook agressiever op bepaalde punten. Voorheen werden sommige momenten misschien nog met de mantel der liefde bedekt. Nu wordt er veel strikter en harder ingegrepen. Dat hangt direct samen met het niveau dat we bij Ajax willen creëren. We willen topspelers opleiden en daar hoort ook een topmentaliteit bij. Jongens moeten zo snel en zo vroeg mogelijk worden doorgeschoven naar Jong Ajax, of liever nog naar Ajax I Daarvoor is topkwaliteit nodig. Dan moet de benadering goed zijn. Je moet als speler weten wat topsport inhoudt. Zeker in welvaartsland Nederland kan je in de mentaliteit van die jongens zóveel stappen maken.' OPLEIDEN BOVEN KOPEN Dennis Bergkamp neemt het van de jeugdtrainer over.Ter verdui delijking. Natuurlijk was Ajax op deToekomst al langer bezig met sommige aspecten die nu misschien extra worden aangestipt. Alleen ligt de focus nu, nog sterker dan voorheen, op het opleiden van nieuw Ajax-talent. Illustratief voorbeeld: al te kostbare nieuwkomers zullen normaal gesproken niet meer worden aangetrokken. Berg kamp:'De opleiding staat centraal, daar moeten we het van hebben. De opleiding is zó belangrijk voor Ajax. Spelers boven een aantal miljoen euro's kopen we niet meer Als je daarvoor kiest, moet je onderin sterk zijn. We halen daarom ook jonge talenten uit het buitenland; dat brengt het niveau omhoog. Buitenlandse jongens hebben vaak een bepaalde mentaliteit, een bepaald overlevingsin stinct. Ook omdat ze hier toch meer op zichzelf zijn aangewezen. Er worden nu simpelweg hogere eisen gesteld. Je moet spelers niet meer pleasen. Er wordt juist meer van ze geëist.' Trustfull:'De mooiste situatie is natuurlijk als de beste spelers met elkaar trainen. De voetballers maken elkaar dan beten terwijl de trainers zich kunnen richten op de finetuning.Trainers zijn er voor de details. Zo krijg je een nog hoger niveau en kunnen ook de F'jes in korte tijd grote stappen maken.' MOVEMENT Groenendijk verlegt het gesprek naar de uitgebreide aandacht voor movement binnen de opleiding. Er bestaat zelfs een Movement Department binnen de jeugdopleiding. Extra trainers, of eigenlijk specialisten op uiteenlopende fysieke gebieden (kracht, stabiliteit, lenigheid), zijn aangetrokken om spelers van alle leeftijden te verbe teren. Zo werden recent bijvoorbeeld topjudoka Guillaume Elmont en topatleet Bram Som aan het movementteam toegevoegd. Alles met het doel het niveau van de Ajacieden ook in fysiek opzicht te verhogen. De huidige trainer van Jong Ajax merkte afgelopen seizoen bij de Al al een vooruitgang op dat gebied. Zijn collega voetbaltrainers knikken instemmend. Groenendijk: 'Voetballend hebben de jongens al veel kwaliteiten, maar ze worden door ons movementprogramma ook atletischer Fysiek sterker kunnen spelers sneller stappen maken. Bij Jong Ajax trainen we in een normale week al zeven, acht keerTwee trainingen staan daarbij in het teken van movement. Daarbij wordt heel veel van de spelers gevraagd. Het programma is omvangrijk en pittig. Som mige lenigheidsoefeningen van nu had ik vroeger nooit kunnen doen.' Bergkamp enTrustfull knikken bevestigend als Groenendijk enthou siast vervolgt: 'Ik heb altijd geloofd in specialisten en specialismen. Jongens als Som en Elmont hebben in hun tak van sport toch het allerhoogste niveau gehaald. Som is er voor de looptechniek, de loopscholing. Al kun je een speler daarmee maar een paar procent laten winnen op zijn startsnelheid, is dat een enorme winst. Bij Elmont draait het om kracht, maar ook om valtechniek, ontwijken en behendigheid. Spelers krijgen het allemaal mee. Het heeft ook te maken met het complete lichaam.' Een kanttekening plaatsend: 'Voetbal moet natuurlijk wel de basis zijn. Daarom trainen we heel veel op het veld. Maar stel dat bij deze aanpak ieder individu tien procent beter wordt, dan wordt Orlando Trustfull op het trainingsveld met de Al en A2.

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 37