36 INTERVIEW 5SB %i "Wfci W- %1hL- Fons Groenendijk met zijn spelers - en Dennis Berg kamp - op weg naar een van de trainingsvelden op de Toekomst. e associatie van deToekomst met een kraam kamer veroorzaakt aanvankelijk enig gegniffel bij Dennis Bergkamp, Fons Groenendijk en OrlandoTrustfull. Het sportcomplex van Ajax, hun dagelijkse werkplek, als kraamkamer.. Er volgt al snel instemmend geknik rondom de tafel nabij het hoofdveld van de Toekomst. Bergkamp, Groenendijk en Trustfull weten als weinig anderen hoe belangrijk de rol is van het opleidingscomplex, waar nieuw Ajax-talent ontluikt. Opleiden is voor Ajax in het huidige wereldwijde voetbal landschap belangrijker dan ooit. De ervaren voetbalmannen dragen de bagage van een rijke spe lerscarrière mee, maar zijn inmiddels ook als trainers ervarings deskundigen. Bergkamp beziet de situatie vanuit zijn rol binnen het technisch hart, de motor achter de vernieuwde organisatie op de Toekomst, en als assistent-trainer van Ajax IGroenendijk verruilde deze zomer de A-junioren voor Jong Ajax en zag datTrustfull zijn plek innam bij de AIIn de opleiding is zeker het laatste traject, de doorstroming vanuit de jeugd naar de A-selectie van vitaal belang. Bergkamp, Groenendijk en Trustfull zijn dan ook de aangewezen Ajacieden voor een gesprek met de laatste opleidingsfase als voor naamste thema. De vertegenwoordigers van de drie belangrijkste Ajax-selecties belanden al snel in een geanimeerd gesprek. Is het opleidingstraject dit seizoen extra gestroomlijnd? Bergkamp: 'De insteek is dat we spelers veel eerder klaar moet hebben voor het eerste. Spelers moeten er op jongere leeftijd staan. Als jongens op hun zeventiende of achttiende al klaar moe ten staan, houdt dat veel in. Als je daarbij specifiek naar deze drie teams kijkt, dan is er bij Jong Ajax en de AI sprake van een soort spoedcursus.Tot aan de BIde A2 is eigenlijk al een schaduwgebied, is winnen minder belangrijk. De Al en Jong Ajax zitten op één lijn met het eerste: de mentaliteit is er een van moéten winner! Vanaf de AI moeten jongens op elk moment echt in kunnen stappen bij Ajax I Dan begint het echte presteren bij jouw Al, Orlando. Trustfull:'Onze eisen liggen nu hoger dan een tijdje terug. Dat moet ook. Met Jong Ajax in de Jupiler League hebben we nu een extra team dat betaald voetbal speelt. Mijn jongens in de Al moeten dus eerder klaar zijn voor dat niveau. Ze moeten op zeventien, acht tienjarige leeftijd weten welke eisen worden gesteld. De olympische gedachte geldt niet langer; het gaat ook in de AI écht om het winnen en hoe je tot dat succes kunt komen. Belangrijke aspecten daarbij zijn bijvoorbeeld: mentaal harder worden, fysiek sterker en fitter Spelers moeten goed begrijpen wat topsport inhoudt. Binnen de lijnen, maar zeker ook daarbuiten.' Groenendijk valt zijn collega-trainers bijflrt het opleiden van nieuwe spelers zijn we heel intensief bezig met elkaar Hét doel is om jongens klaarte stomen vqor het eerste elftal.Wat mij daarbij opvalt is de rode draad daarin: zó wordt er gewerkt bij het eerste team en zó werken we ook bij de A-, B-, C-jeugd en alle andere elftallen. Er wordt overal op dezelfde manier getraind, gevoetbald, druk gezet en opgebouwd in een wedstrijd. Dat is ook de beste manier De rode liin wordt veel meer bewaakt.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 36