AMSTERDAM 700 GEKOSTUMEERD BAL HET GOEDE DOEL Succes leidt lange traditie in Verkleedpartijen bij jubilea Voetballen en inzamelen voor 112 HISTORIE Het Amsterdam-toernooi dat in I975 plaatsvond ter ge legenheid van het 700-jarig bestaan van de stad, was bedoeld als een éénmalig gebeuren. Maar vanwege het (financiële) succes van het toernooi zou er tot en met 1992 ieder jaap vlak voor het begin van het seizoen, een Amsterdam- zevenhonderdzoveel-toernooi plaatsvinden. Het Amsterdam-700-toernooi had in het Barcelona van Johan CruijfF en Johan Neeskens een zeer attractieve deelnemer Feyenoord en de Belgische landskampioen RWDM completeerden het deelne mersveld. Op de openingsdag speelde Ajax een sterke wedstrijd tegen Barcelona. Onder leiding van de na een.lange blessure terug gekeerde Barry Hulshoff zette Ajax Barcelona voor rust al op 2-0. Ajax won uiteindelijk met 3-1en de vijftigduizend toeschouwers in het Olympisch Stadion waren in een Europa Cup-stemming. De weinig opvallende CruijfF was hiervan niet onder de indruk:'Je kon zien dat Ajax meer getraind had dan wij.'Twee dagen later was te zien dat RWDM weer meer getraind had dan Ajax. In de slotfase van de finale van het toernooi denderde Racing White Daring Molenbeek over Ajax heen: 5-2. In maart 1910 vierde Ajax het tienjarig bestaan met een gekos tumeerde voetbalwedstrijd. Het jubileum was aanleiding voor een week van festiviteiten, waaronder drie vriendschappelijke wedstrijden tegen Engelse clubs. Achtereenvolgens waren Woodford Albion (O-I), Roundhay (l-l) en Manchester University (0-0) de tegenstanders.Verkleedpartijen waren vanaf het begin van de vorige eeuw een gangbaar onderdeel van het programma als men iets te vieren had, maar deze duels werden in normale voetbaloutfits gespeeld. Bij het vijfjarig bestaan dosten Ajacieden zich al carnavalesk uit, en in 1945 gebeurde dat nog altijd. Bij een wedstrijd gespeeld voor een goed doel, is het ap plaus niet een eerste vereiste. Geld moet er komen. De wedstrijden die Ajax met deze doelstelling heeft gespeeld, hadden 'kleine' onderwerpen als een speeltuin of straatvoetbal tot object, maar ook maatschappelijke misstanden als werkloosheid of grote rampen. Het betreft een hele reeks wedstrijden. Van HBS - Ajax (2-1in 1916 voor de slachtoffers van de watersnood die gedeelten van Noord-Holland trof (opbrengst vijfhonderd gulden) tot Haarlem - Ajax (0-7) in 1994 ten behoeve van de Nationale actie Rwanda. In de jaren vijftig werd een wedstrijdenreeks gespeeld om de Koningin Julianabeker De opbrengst ging naar het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. De jaarlijkse wedstrijd Johan Cruijff in duel met Johnny Dusbaba tijdens het Amsterdam- toernooi ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad in 1975- Jan Vertonghen (met op het Ajax-shirt het gironummer van de inzame lingsactie ten bate van de slachtoffers van de aardbeving en tsunami in lapan) in actie tegen Shimizu S-pulse op 13 april 2011.

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 112