GELEGENHEIDSTENUE H DUITSE WRAAK 19 maart 2000: Ajax - FC Twente (0-1) 7 november 1978: Ajax - Bayern München (0-8) HISTORIE 111 stadion ten grave te dragen: op 4 augustus 1999 was Heracles - Ajax (2-2) de sluitingswedstrijd van het knusse, houten stadion aan de Bornsestraat in Almelo. De Amsterdam ArenA opende op 14 augustus 1996 de poorten. Dit gebeurde aanvankelijk spectaculair Koningin Beatrix liet met een ruk aan een koord de doeken die voor de tribunes hingen, naar beneden vallen, waardoor het stadion zich aan de toeschouwers openbaarde. Er volgde een 'zeeslag' op het veld en zang van Trijntje Oosterhuis. Frank Rijkaard bracht een fakkel, die in de Meer was ontstoken en een week door Nederland had gereisd, het stadion in. Een voorteken van mindere tijden was de openingswedstrijd tus sen Ajax en AC Milan, met Edgar Davids en Michael Reiziger De Italianen speelden Ajax weg, en lieten het beleefd bij 0-3. Dejan Savicevic - en niet een Ajacied - maakte de historische eerste tref fer in de ArenA. Het bericht dat de grasmat voor de wedstrijd in allerijl was vervangen omdat de kwaliteit van de oorspronkelijke mat dramatisch was, nam het publiek nog voor kennisgeving aan. Michael Reiziger en Nordin Wooter duelleren in de gloednieuwe Am sterdam ArenA. De Italiaanse kampioen AC Milan was echter niet naar het nieuwe Ajax-stadion gekomen om feest te vieren en liet een pijnlijke 0-3-uitslag in de boeken bijschrijven. onderd jaar bestond Ajax in 2000 en dat werd uitbundig gevierd. Nadat de club op vrijdag en zaterdag het hon derdjarig bestaan had gevierd met een oudejaarsavond Achter: Cristian Chivu, Jesper Gronkjaer, Brian Laudrup, Jan van Halst, Fred Grim, Wim Schoe- vaart, Aaron Mokoena; voor: Richard Knopper, Tim de Clerjohn O'Brien, Nikos Machlas, Aron Winter. in deVan den Ende-studio's in Aalsmeer en een nieuwjaarsconcert in het Amsterdamse Concertgebouw, vond op zondag het beoogde eeuwfeest binnen de lijnen plaats.Voor de competitiewedstrijd tegen FCTwente had de jubilerende club van de KNVB toestemming ge kregen om aan te treden in een gelegenheidstenue. Ajax speelde in een klassieke outfit, zonder shirtreclame en met de zwarte kousen die tot in de jaren zestig werden gedragen (in 1972 werden de zwarte kousen statutair vervangen door witte). De aftrap van de wedstrijd werd verricht door Ajax' erelid, archivaris en cultuurbe waarder Wim Schoevaart, lid sinds 1930. Het riep allemaal genoeg nostalgische gevoelens op, maar de werkelijkheid van het moment was dat Ajax met 0-1 verloor en vijfde stond. En dat trainer Jan Wouters na dit'feestduel' kon vertrekken.'Eeuwig zonde' kopte De Telegraaf de volgende dag. De oude wond. Cruijffs afscheidswedstrijd op 7 november 1978. Ajax tegen Bayern München in het Olympisch Stadion. Ajax, met Cruijff, had in het verleden nogal eens Bayern vernederd. Ook moest het weggezakte Bayern nog lucratieve contracten voor vriendschappelijke wedstrijden in de wacht slepen, zoals een bestuurslid de spelers voor de wedstrijd op het hart drukte. Wist Ajax veel. 0-8. Cruijff: 'Het is jammer Er waren geen strakke afspraken gemaakt. We zijn met een instelling het veld in gelopen van "het wordt een leuke wedstrijd".' Enige woorden ter troost: de geschiedenis heeft ons geleerd dat dit uiteindelijk niet Cruijffs afscheidswedstrijd was. Dus is deze wedstrijd eigenlijk nooit gespeeld. En de morele overwinning: de netto-opbrengst van 400.000 gulden ging naar het Emma Kinderziekenhuis, de Stichting Sport Gehandicapten en de Witte Bedjes-actie van Het Parool. ARN AMBO Wat Cruijffs feestje had moeten worden, werd een debacle

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 111