PAASCHTOERNOOI HULDEBLIJK VOOR JACK REYNOLDS OPENING AMSTERDAM ARENA 16 april 1925: Ajax - llford FC (1-3) 13 juni 1948: Ajax - De Zwaluwen (4-3) 14 augustus 1996: Ajax - AC Milan (0-3) 110 HISTORIE Jubilea zijn altijd een feestelijke reden om de voetbalkicksen aan te trekken. Bij het zilveren jubileum in 1925 pakte Ajax flink uit met de gebruikelijke gekostumeerde wedstrijd, een veteranen- wedstrijd en een wedstrijd van Ajax IBlauw Wit viel op 22 maart 1925 de eer te beurt om als eerste club een jubileum van Ajax al voetballend op te luisteren. De wedstrijd eindigde in 2-2. In het paasweekeinde was er ook nog een jubileumtoernooi, met Ajax, Blauw Wit, llford FC en Glasgow University als deelnemers. Reeds in Ajax' eerste wedstrijd, tegen llford, kwam een later gevreesd euvel bij gelegenheidswedstrijden aan het licht: niet iedere voetballer wenste zich bovenmatig in te spannen. De Ajacieden Wim Volkers en Jan de Natris waren geselecteerd voor de interland Zwitserland - Nederland en hielden zich in Ajax' jubileumwedstrijd keurig in. Ajax verloor met 3-1 en moest een dag later in de verliezersronde aantreden tegen Glasgow University. De Natris en Volkers werden buiten de ploeg gelaten, evenals enkele andere vaste krachten. Maar de mindere goden deden wel meer hun best en zo kon Ajax de Brit ten op I -1 houden. Ajax' eerste jubileumtoernooi was zo'n succes, dat er tussen 1931 en 1952 nog veel vaker in het paasweekeinde een toernooi gespeeld zou worden. De spelers van Ajax en llford gebroederlijk door elkaar heen voorafgaand aan hun wedstrijd op het toernooi ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Amsterdamse club. Gehurkt rechts de Ajacieden Wim Volkers en Jan de Natris, die met het oog op hun selectie voor Oranje niet voluit gingen tegen de Engelsen. er gelegenheid van het afscheid van trainer Jack Reynolds organiseerde Ajax een benefietwedstrijd tegen een Am sterdamse selectie, die uitkwam onder de naam De Zwa- Voorzitter Marius Kool haas reikt een herinne ringsvaan uit aan Jack Reynold, de enige Ajax-trai- ner ooit die geëerd werd met een benefietwedstrijd. luwen. Voorafgaand aan het duel overhandigde voorzitter Marius Koolhaas de vertrekkende trainer een herinneringsvaan. Het publiek was massaal uitgelopen voor de wedstrijd. Niet alleen om na de al vroeg (begin maart) en door Ajax teleurstellend (derde plaats) beëindigde competitie nog een potje voetbal te kunnen zien, maar vooral óók als huldeblijk aan de toen al legendarische trainer De Brit kwam in 1915 in dienst bij Ajax en bouwde gedurende zijn lange loopbaan een hechte band op met de club. Na zijn internering tijdens de Tweede Wereldoorlog keerde hij terug bij Ajax, waar hij nog drie jaar actief was.Toen voorzitter Marius Koolhaas de 66-jarige uitwuifde, sprak hij de woorden:Trainen was niet Reynolds' beroep, het was zijn roeping.' Dat de opening van een nieuw stadion gepaard pleegt te gaan met een wedstrijd ligt nogal voor de hand, maar ook een verbouwing of andere verbetering van een sta dion kan luister worden bijgezet met een wedstrijd. Zo speelde Ajax op I oktober 1916 een wedstrijd tegen UD (4-1ter inwijding van het geschilderde en opgeknapte eigen terrein. De Reynoldstribune in de Meer werd in augustus 1965 geopend met een wedstrijd tegen Stoke City (5-3) en de lichtinstallatie werd er op 24 november 1971 in gebruik genomen met een wedstrijd tegen SpartakTrnava (2-0). Na de officiële en feestelijke opening van het nieuwe Ajax-stadion aan de Middenweg op 9 december 1934 werd gevoetbald tegen Stade de Francais (5-1Eén keer was Ajax zelfs present om een

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 110