EEN LACH EN EEN TRAAN Sjaak Swart viert zijn verjaardag en andere gelegenheidswedstrijden 106 HISTORIE Op 3 juli werd Sjaak Swart 75 en dat werd uitbundig gevierd. Met een voetbalwedstrijd, uiteraard. Het duel neemt een mooie plaats in in de lange rij jubileum-, ere- en afscheidswedstrijden die Ajax in het verleden heeft gespeeld. Het gaat niet altijd om de punten in het voetbal. Een lach en een traan, een bloemetje en een gebaar doen er ook toe. Sjaak Swart kan indrukwekkende cijfers overleggen. 603 officiële wedstrijden voor Ajax. 228 doelpunten. De rechtsbuiten is nooit gestopt met voetballen. Naar eigen telling speelde hij in zijn leven meer dan 2.500 wedstrijden.Toen Mister Ajax deze zomer 75 werd moest dat natuurlijk met een partij voetbal worden gevierd. Als lo catie voor de festiviteiten werd terecht gekozen voor het Olympisch Stadion, de plek waar Swart met Ajax grootse triomfen vierde. De beslissingswedstrijd tegen Feyenoord in 1960 (zijn 69ste wedstrijd, uitslag:5-1, I doelpunt),de mistwedstrijd tegen Liverpool in I966 (wedstrijd nummer 31 Iuitslag: 5-1de Wereldbekerwedstrijd tegen Independiente in I972 (577ste, 3-0), talloze Europa Cupwedstrij den, die resulteerden in drie op rij gewonnen Cups... Sjaak en het Olympisch zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Daar stroomde dus het publiek weer eens massaal samen, daar klonk ouderwets vuurwerk want daar zou gevoetbald worden door Mister Ajax en zijn vele voetbalvrienden. Onder hen waren 'jonkies', zoals Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder, maar ook oudere mannen met een staaf! van dienst bij Ajax, zoals Edwin van der Sar; John van 't schip, Simon Tahamata, John Bosman, Mare Overmars en niemand minder dan johan Cruijff. Ook het erebordes was bevolkt met legendes. De jarige verkeerde in blakende vorm toen hij het gras betrad. Op weg naar de middencirkel liet hij zich de toejuichingen welgevallen. Nadat hij door burgemeesterVan der Laan was onderscheiden met de Andreaspenning van Amsterdam, won Sjaak de toss en kon het feest beginnen. Het publiek genoot: een steekbal van Cruijff, dribbels van de gebroeders Witschge, een no-look-pass van Van der Vaart, lepe acties van Bryan Roy. Swart zelf speelde vanzelfsprekend een foutloze wedstrijd (zijn team won met 6-I). Na de ereronde per cabriolet met zijn kleinkinderen nam de jubilaris de tijd om de pers te woord te staan. Gevraagd naar het hoogtepunt van de avond antwoordde de 75-jarige onomwondenfik gaf in de tweede helft een pass, zo zie je ze nog maar weinig op de Nederlandse velden. Er kwam nog een doelpunt uit ook.' Sjaak Swart kreeg het verjaar dagsfeest dat iedereen hem van harte gunde. Het hoogtepunt voor de jubilaris, een emotioneel moment in het Olympisch: de ereronde met zijn klein kinderen.

Presentatiegids (1987-2013) | 2013 | | pagina 106