TECHNISCH HART TELT 258 INTERLANDS .4' m 84 DE TOEKOMST Op de achtergrond ^eelt Johan Cruijff een belangrijke rol. Jonk: 'We hebben zeer regelmatig contad en hij komt regelmatig langs. Cruijff is van alles op de hoogte wat we hier doen.' hoger plan tillen. Het heeft geen zin om dat allemaal afzonderlijk in de kleedkamer te bespreken, want dan krijg je zoals ik dat noem "snap jij dat nou?-gedrag". De sleutel naar succes ligt juist in alles samen doen en elkaar beter maken.' Jonk vervolgt: 'Bij Cruijff gaat alles om ruimte, techniek en om de juiste verhouding. Hij kan complexe zaken in kleinere proporties opdelen, zodat het uiteindelijk een voudiger wordt. Voetbal hoeft geen hogere wiskunde te zijn. Het is soms complex, maar Cruijff maakt het simpel. Neem bijvoorbeeld het spelsysteem dat we bij Ajax han teren: 4-3-3 met de punt naar achter Dan zie je dat de verhoudingen in het veld beter zijn dan met de punt naar voren. Uiteraard zijn er veel variaties binnen dit basissys teem mogelijk.Voetbal hangt immers van momenten af. Uiteindelijk gaat het erom: zie je als speler die momenten? Als een middenvelder de spits niet ziet, terwijl die zich wel goed heeft opengedraaid, zegt men achteraf: de spits was slecht. Maar misschien lag het juist wel aan de mid denvelder die hem keer op keer niet inspeelde. Daarom is onderling contact van essentieel belang. Je moet elkaar telkens zoeken. Als je dat als speler van jongs af aan leert ontwikkelen, word je uiteindelijk nog beter En dat zal op termijn zijn weerslag gaan krijgen op het eerste elftal. Door de opleiding van het individu telkens te verbeteren, wordt het team uiteindelijk beter' Het technisch hart van Ajax telt maar liefst 258 interlands. Frank de Boer heeft met I 12 optredens in Oranje de meeste interlands op de teller staan. Dennis Bergkamp (79) en Wim Jonk (49) staan ook in de top-50 van Nederlandse internationals. Met de 86 interlands van directeur voet balzaken Mare Overmars komt het totaal zelfs op 344 interlands.Tel daar de Oranje-ervaring van 48-voudig international Johan Cruijff en de overige ex-internationals onder de stafleden bij op, en je komt tot een schat aan internationale ervaring binnen Ajax. Jonk:'Binnen Ajax koesteren we de enorme ervaring die alle ex-topvoet- ballers in de loop der jaren hebben opgebouwd.Veel van die internationale ervaring komt voort uit interlandcarrières, maar zeker ook tijdens de jaren in het buitenland. Zo heb ik zelf tijdens mijn jaren in Engeland en Italië an dere culturen en organisaties leren kennen. Die kennis neem ik nu in mijn huidige rol allemaal mee. Datzelfde geldt voor Overmars en Bergkamp die jarenlang het internationale topvoetbal hebben meegemaakt. Daarnaast hebben we via Frank en Ronald de Boer; Overmars en Cruijff een sterke band met FC Barcelona en het Spaanse voetbal. Verder hebben andere trainers als Michel Kreek, OrlandoTrustfull, Kenneth Perez, Bryan Roy,John Bosman en Heini Otto veel internationale bagage. En zo zijn er nog tal van voorbeelden. Al die kennis en netwerken komen hier bij elkaar Het is prachtig om dat met elkaar te delen.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2012 | | pagina 84