Wimjonk 'Het individu staat altijd centraal binnen de jeugdopleiding' 82 DE TOEKOMST BELANGRIJKE SCHAKEL INDIVIDU HET TECHNISCH HART KLOPT Binnen de jeugdopleiding van Ajax £taat het individu centraal. Maar om die indivi duele ^eler zo goed mogelijk op te leiden is een team van ^ecialiften nodig. Onder leiding van het technisch hart werkt Ajax dagelijks aan het heden en de toekomst van de club. Frank de Boer, Dennis Bergkamp en Wimjonk vormen de drie-eenheid op technisch gebied. Jonk (45) vertelt namens het technisch hart hoe Ajax ervoor ftaat. Tekst Daan Germans 4 it is het kloppend hart,' zegt Wim Jonk w I als hij een ronde over de Toekomst maakt.'Dit zal altijd het anker van de club blijven. In het verleden zijn er an- dere visies geweest, maar uiteindelijk draait het erom dat Ajax tot in lengte van jaren als een gezonde club om het kampioenschap kan strijden. Daarbij is de jeugdopleiding van levensbelang. Onze kracht zit hem in de spelers die vanuit de Ajax-filosofie zijn opgeleid.' In dat nieuwe denken passen de hervormingen die Ajax het afgelopen anderhalf jaar heeft doorgemaakt. Er werd een technisch hart gevormd en van daaruit werd de or ganisatiestructuur optimaal neergezet. Het werkschema van Jonk is een goede afspiegeling van het feit dat de vernieuwde organisatie ondertussen steeds meer op de rit staat.'Mijn insteek is altijd geweest om het merendeel van de tijd op het veld te staan. Vorig seizoen werd dit streven niet gehaald. Door alle omstandigheden hebben we helaas veel tijd verloren. Nu kan ik eindelijk zelf ook meer op het veld staan. Op het veld moet immers de winst gehaald worden, samen met de kwaliteit en know how van de mensen die we in huis hebben. Zo is het bijvoorbeeld fantastisch dat we het team van individuele techniektrainers hebben kunnen uitbreiden met Ronald de Boer en Richard Witschge. Ook is het een goede zaak dat Kenneth Perez nu vast tot de trainersstaf op deToekomst behoort. Net als de bestaande staf zijn het allemaal jongens met een Ajax-verleden.' De komst van Marc Overmars is volgens Jonk een belang rijke schakel geweest in het vormen van de ideale orga nisatiestructuur De voormalige speler van Ajax, Arsenal en FC Barcelona is sinds begin juli directeur voetbalzaken. 'Dankzij zijn komst kunnen we nu vervolgstappen maken. Als directeur technische zaken is hij een verlengstuk van het technisch hart' Om de taakverdeling te illustreren maakt Jonk de vergelijking tussen Ajax en een mooie bloem.'ledereen komt erop af en veel mensen willen iets van de club. Dat moet je met elkaar in goede banen leiden. Dan is het essentieel dat de juiste mensen op de juiste piek zitten. Op die manier kan iedereen doen waar hij goed in is. Dat geldt niet alleen voor de trainers, het technisch hart en Overmars, maar ook voor de organisatie die erachter zit.' Een blik op de huidige selectiefoto laat zien dat een jong en talentvol team vol zelfopgeleide spelers de basis van het eerste elftal vormt. Jonk: 'Onze filosofie is dat we zoveel mogelijk zelfopgeleide spelers de kans geven. Ajax staat sinds jaar en dag bekend om de uitstekende jeugd opleiding, dat moeten we dus ook benutten en nog verder uitbouwen. We moeten geen spelers halen als we deze zelf in de opleiding hebben zitten. Met het oog op de toekomst is het belangrijk om daar een verdieping in te maken. Hoe kunnen we onze opleiding verder innoveren? Het individu staat daarbij altijd centraal, want een speler moet uiteindelijk in het eerste elftal debuteren. Daarom zijn kampioenschappen bij de jeugd altijd ondergeschikt aan de individuele ontwikkeling van een speler' Binnen die innovatie is het volgens Jonk van belang dat je vanuit één gedachte en de juiste organisatiestructuur werkt.'Uiteindelijk leidt dit ertoe dat we alles en ieder een optimaal benutten. Met als ultiem doel om spelers aan het eerste elftal af te leveren. Vervolgens kunnen we ons dan steeds de vraag stellen: hebben we er alles uitgehaald? Vanuit die continue evaluatie kunnen we de

Presentatiegids (1987-2013) | 2012 | | pagina 82