DE BORDJESCLUB DE ERFGOEDCOMMISSIE I AJAX COMPLEET 133 Op vrijdag 3 december 1937 werd door Ajax-voorzitter Marius Koolhaas tijdens een feestelijke bijeenkomst in Krasnapolsky aan tweeënzestig werkende leden die vijfentwintig jaar of langer lid van de club waren, een fraai uitgevoerd Ajax-bord overhandigd. Negen jaar laten in april 1946, staken Frits de Bruyn,Jan de BoenTjerk de Munnik en Jan Melchers de koppen bij elkaar en werd de Ajax-Bordjesclub geboren. Op 27 juli 1946 vond in het Amsterdamse Minerva Pavil joen de eerste officiële bijeenkomst plaats van 'oer-Ajacieden'. In de uitnodiging stond onder meer:'Het comité verzoekt de deelnemers op tijd aanwezig te zijn, een uitstekend humeur mede te brengen en geen kilometerslange redevoeringen te houden.' Er waren op die eerste bijeenkomst ruim zestig leden aanwezig, die hun voetbaljaren lang en breed achter de rug hadden. Een traditie was daarmee geboren: nog steeds komen de mannen van de Bordjesclub jaarlijks bijeen voor een dinen vroeger rond 18 maart, de verjaardag van Ajax, tegenwoordig eind oktober De leden van de Bordjesclub zijn allen minimaal vijfentwintig jaar lid van Ajax. Wie veertig jaar lid is, ontvangt een tweede, op naam gesteld bordje. Een lidmaatschap van vijftig jaar wordt gehonoreerd met de gouden Ajax-speld. Deze speld wordt voorzien van een briljantje wanneer iemand zestig jaar lid is en voor degenen die zeventig en vijfenzeventig jaar lid zijn, wordt een passend cadeau uitgezocht zoals bijvoorbeeld een zilveren schaal met inscriptie. Een sympathieke traditie die de jaarlijkse Bordjesclub-avond kenmerkt, is dat per keer een paar gasten worden uitgenodigd om de bijeen komst bij te wonen. Dat wordt beschouwd als een grote een want de Bordjesclub ademt Ajax. Over de toekomst hoeft de Bordjesclub zich geen zorgen te maken. Sinds enkele seizoenen voert Ajax een actiever ledenbeleid. Voor naamste doel is het ledenbestand van Ajax een betere afspiegeling te laten zijn van allen die bij de club zijn betrokken. Ook is er nu de mogelijkheid mensen voor hun jarenlange inzet voor de club te belo nen en kennis en kunde in huis te halen.Vernieuwing en activering van het ledenbestand zijn nodig om in de toekomst niet alleen coaches en begeleiders, maar bijvoorbeeld ook bestuurders en managers uit eigen geledingen te kunnen rekruteren. In 2006 zijn voor het eerst in de geschiedenis enkele supporters uitgenodigd om lid te worden. Ook vrouwen kunnen tegenwoordig lid worden. Het Bordjesclub-comité wordt momenteel gevormd door Hennie Henrichs (voorzitter),Willem Schoevaart (secretaris) en André Kraan. Het Erfgoed-kantoor in de catacomben van de ArenA is de belangrijk ste plaats waar het historisch erfgoed van Ajax wordt bewaard. Maar ook in de Ajax Experience, op de Toekomst en in het Ajax Museum zijn in veel vitrines onze trofeeën te bewonderen.'Ik zie het erfgoed als de ziel van onze vereniging en het koesteren ervan als de ware clubliefde voor Ajax,' zegt de voorzitter van de Erfgoedcommissie Thijs Lindeman.'Omdat bijna iedereen bezig is met de noodzakelijke voetbal-driepunter van de eerstvolgende wedstrijd, is het een goede zaak dat wij de historie in het vizier houden. Veel hiervan is ons in de eerste 95 jaar van ons bestaan door de vingers geglipt. Geen oog voorgehad of wat dan ook! Pas bij het invullen van het Ajax Museum kwamen we tot de onthutsende constatering dat er maar weinig bewaard was gebleven. De Erfgoedcommissie probeert nu via een inhaalslag delen van onze historie terug te halen naar de club. Veel oud-spelers, leden en supporters hebben gehoor gegeven aan de oproep en schonken Ajax hun verzameling, foto's, shirts, clubbladen, knipsels, jubileumbordjes enzovoort Het is aan ons, Ajacieden van nu, om te zorgen dat onze kinderen en kinds-kinderen ons later niet kunnen verwijten onze clubhistorie verkwanseld te hebben aan de vuilnisbak of aan de talrijke internetopkopers die alles voor eigen pa rochie verzamelen. Wij vragen u, beste Ajacied en lezer van dit stukje, In de Ajax Experience zijn de belangrijkste Ajax-trofeeën te bewonderen. om uw eventuele gespaarde dierbare clubtrofeeën af te staan aan ons. Wij zullen ze graag toevoegen aan onze, o zo rijke, clubhistorie!' De Erfgoedcommissie werd afgelopen jaar gevormd door: Wim Schoevaart, André Kraan, Martin Hansen, Hennie Schuurman,Wendy Nagel en Thijs Lindeman. Wij zijn te bereiken via het emailadres: erfgoed@ajax.nl. Jaarlijks komen de leden van de Bordjesclub op de ToekomSt bijeen voor een diner

Presentatiegids (1987-2013) | 2012 | | pagina 133