1994 1995 1996 HISTORIE 107 DE TRILOGIE VAN LOUIS VAN GAAL Ajax week in 1994 uit naar het Olympisch Stadion voor de kampioenswedstrijd tegen sc Heerenveen. Het duurde tot halverwege de tweede helft voor Frank Rijkaard en Stefan Pet- tersson Heerenveen-keeper Carlo l'Ami wiSten te verschalken. De tegentreffer van Gertjan Verbeek in de voorlaatste minuut deed niet meer terzake: de 24Ste landstitel was een feit. Het seizoen 1993-1994 begon nationaal al lekker met de winst van de Supercup. Met de teruggekeerde Frank Rijkaard in de gelederen werd Feyenoord met 4-0 geklopt. De grote openbaring dit seizoen wasjari Litmanen, goed voor in totaal 34 doelpunten (waarvan 26 in de competitie). Het klopte allemaal en hoewel Ajax in de kwartfinale van de Europa Cup 2 zijn Waterloo vond (tegen Parma) en in de KNVB Beker in de halve finale strandde, was de titel wel voor de Amsterdammers. Met een nipte 2-1-zege op sc Heerenveen pakte Louis van Gaal, twee wedstrijden voor het einde van de competitie, zijn eerste schaal. Als landskampioen speelde Ajax in 1994-1995 uiteraard weer op het hoogste Europese niveau, wat tien seizoenen lang niet meer was gebeurd. Die terugkeer; met de eigen jeugd als belangrijkste strijdwapen, bleef niet onopgemerkt. Ajax rolde ongeslagen door de poulewedstrijden, waarin AC Milan, AEK Athene en Casino Salz burg de tegenstanders waren. In de nationale competitie bleef Ajax intussen scherp en vooralsnog ongeslagen. Roda JC was de enige ploeg die enigszins in het spoor van Ajax kon blijven. In het voorjaar veroverde Ajax ten koste van Hajduk Split en Bayern München een finaleplaats in de Champions League. Eerst werd op 14 mei in het Olympisch Stadion de 25ste landstitel gewonnen door een 4-1 -zege op FCVolendam. Het Ajax van Louis van Gaal prolongeerde de titel zonder een enkele wedstrijd te verliezen. Omdat de resterende twee wedstrijden gewonnen werden (uit tegen Feyenoord zelfs met 0-5), was het na 1919 het tweede ongeslagen kampioenschap in de ge- schiedenis.Voor de laatste competitiewedstrijd, thuis tegen FCTwente (3-1 ),trad Ajax aan als kersverse winnaar van de Champions League. Bij de in Wenen behaalde I-O-zege op AC Milan vielen wapenfeiten als titelprolongatie en ongeslagen status in het niet. Wat volgde was een seizoen van ups en downs, waarin Ajax het moest doen zonder belangrijke spelers als Clarence Seedorf en Frank Rijkaard (gestopt).Voor hen in de plaats kwam vooral jeugd. Dragende spelers raakten tijdens het seizoen veelvuldig geblesseerd. Daarnaast waren er het persoonlijke leed voor Finidi, wiens broer werd vermoord, en het dodelijke verkeersongeval waarbij Patrick Kluivert was betrokken. Danny Blind toont een kolkend Leidseplein in 1995 de tweede schaal in successie. Het was een wonder dat Ajax toch zo goed kon voetballen. Danny Blind bezorgde Ajax op 28 november in Tokio met een penalty de Wereld Beken als uitstapje tijdens een nieuwe Europese opmars. Met zes punten voorsprong op PSV eindigde Ajax voor de derde keer op rij als Nederlands beste. De 26ste titel markeerde het einde van een tijdperk. Het was in de laatste wedstrijd in stadion de Meer aan de Middenweg dat Ajax de concurrentie door een 5-1 -zege op Willem II op een onoverbrugbare achterstand zette. Het verloop van het seizoen ontlokte trainer Louis van Gaal een oordeel over zijn drie titels:'Dit is het mooiste kampioenschap omdat wij in dit seizoen zo enorm veel tegenslagen hebben moeten incasseren en die hebben weten te verwerken.' Niet alleen aan de Meer kwam een einde, ook aan Ajax' Europese hegemonie. De Champions League-finale tegen Juventus werd na strafschoppen verloren. En dat is driePatrick Kluivert, Peter Hoekstra, Marcio Santos, Louis van Gaal, Jari Litmanen en Sonny Silooy toaften (met bier en - voor de trainer - champagne) op de derde titel op rij. FOTO: GEORGE VERBERNE

Presentatiegids (1987-2013) | 2012 | | pagina 107