6 DE AFTRAP ICONEN Ajax heeft veel om trots op te zijn: een rijke historie, een volle prijzenkast, prachtige verhalen. Bovenal koestert Ajax zijn clubiconen, de grote namen die de club groot gemaakt hebben. Een I I I jaar oude vereniging als Ajax koestert haar rijke historie als een van haar kostbaarste bezittin gen.We koesteren de herinneringen aan prachtige wedstrijden, aan juweeltjes van doelpunten, aan oog strelende solo's, aan fabuleuze reddingen, aan dominant samenspel. We hebben de beelden op ons netvlies, we delen ze met elkaar We koesteren de prijzen die Ajax heeft gewonnen. Van dat eerste kampioenschap in 1918 tot het dertigste, dat ons vorig seizoen zo intens gelukkig heeft gemaakt. We zijn trots op onze prijzenkast met vier Europa Cups en twee Wereldbekers. We zijn er trots op dat Ajax alle Europese bekers minstens één keer gewonnen heeft, óók de Europa Cup 2, de UEFA Cup en de Europese Supercup. Dat kan maar een enkele club ons nazeggen. We zijn trots op onze achttien nationale bekers.We zijn trots op onze drie sterren. We koesteren de verhalen. Over Jan de Natris, die in 1918 niet bij de eerste kampioenswedstrijd was omdat hij de trein had gemist. Over de mistwedstrijd tegen Liverpool, toen het zicht zo slecht was dat de helft van het publiek in het Olympisch Stadion de fameuze 5-1-overwinning Nog één keer de cup om- slechts van horen zeggen (juichen) had. Over de tussenlan- wXrijdv'an'E«ne™n ding die Ajax in 1972 maakte op weg naar de Wereldbe- der Sar. kerwedstrijd tegen Independiente om op de landingsbaan een training af te werken. Over de karatetrap van Louis van Gaal tijdens de Champions Leaguefinale in Wenen (en zijn triomfantelijke herhaling ervan op het podium op het Museumplein). Over het kuchje van Danny Blind, waarna hij Ajax in Tokio met de winnende penalty naar de tweede Wereldbeker schoot. Recent, over de vier ontmoetingen tussen de broers Siem en Luuk de Jong met Ajax tegen Twente, in het vorige seizoen. Maar bovenal koesteren we de iconen. De mensen die het gedaan hebben. De grote namen, op en buiten het veld, die de club groot hebben gemaakt. Honderden voetbal lers, bestuurders en verenigingsleden hebben hun steentje bijgedragen. Sommigen van hen sprongen eruit. Zij groei den uit tot iconen. Het zijn die speciale, tot de verbeelding sprekende figuren met iets extra's in hun mars. In talent, kundigheid, visie, clubtrouw. In de Ajax Experience aan het Rembrandtplein worden de iconen in de schijnwerpers gezet. Niet allemaal, daarvoor zijn het er te veel. Het is slechts een greep, uit verleden en heden. Marius Koolhaas, de voorzitter Sjakie Wolfs, de materiaalman. Rinus Michels, de trainer Salo Muilen de verzorger Bobby Haarms, de hersteltrainer Iconen: een zwaar beladen woord. Dat is niet nodig. Ico nen zijn voorbeeldfiguren. Gewone mensen van vlees en bloed, maar wel mensen die uitzonderlijk veel voor de club hebben betekend. En die wij daarom, uit dankbaarheid en respect, graag op een voetstuk zetten. Zeker als zij* nog steeds hun beste beentje voorzetten voor Ajax. Iconen zitten niet in een ivoren toren. Integendeel. Frank de Boen Dennis Bergkamp en Wim Jonk vormen het technisch hart van de club. Sjaak Swart speelt nog altijd mee met Lucky Ajax en is dagelijks op de Toekomst te vinden. Johan Cruijff en Edgar Davids zitten in de raad van commissarissen. Michael van Praag, onze erevoorzitter, is boegbeeld van de KNVB. Dick Schoenaker is teammanager van Jong Ajax. Pim van Dord is fysiotherapeut. Gerrie Mühren en Wim Suurbierzijn scout. Willem Schoevaart, erelid en 'wan delende encyclopedie', is meer dan tachtig jaar lid. Edwin van der Sar speelde onlangs zijn afscheidswed- strijd in de Amsterdam ArenA. We gaan nog van hem horen. Wij zijn Ajax. Wij zijn een rijke club. Door ons verleden, door de prijzen, door de mooie verhalen. En door de mensen. Enkelen: clubicoon. Alle anderen: even belangrijk.

Presentatiegids (1987-2013) | 2011 | | pagina 6