FRANK EN RONALD DE BOER HERENIGD BIJ AJAX Tijdens de voorbereiding merkte ik dat alle spelers volledig uitgerust aan het nieuwe seizoen zijn begonnen. Voor iedereen voelt dit als een nieuwe start. Het goede gevoel van het kampioenschap werkt daar uiteraard ook aan mee' 30 DE COACH Frank en Ronald de Boer zijn samen goed voor 179 interlands (allebei 13 goals). Daarnaast waren de tweelingbroers jarenlang onafscheidelijk bij Ajax, FC Barcelona en Glasgow Rangers. De afgelopen jaren gingen Frank en Ronald ieder hun eigen weg. Vanaf dit seizoen zijn ze weer herenigd bij Ajax. Ronald gaat in het kader van zijn cursus coach betaald voetbal trainer Fred Grim assisteren bij de AI 'Ook als we niet bij dezelfde club zitten hebben we bijna dagelijks contact. Maar het is natuurlijk veel leuker als hij in de buurt is,' zegt Frank de Boer over de aanwezigheid van zijn broer'De afgelopen jaren deed hij natuurlijk wel iets in het voetbal, maar dat was meer op het gebied van tv en promotie. Nu gaat hij als trainer aan de slag. En waar kan dat beter dan bij Ajax? Met al zijn voetbalervaring kunnen we daar in de jeugdopleiding absoluut ons voordeel mee doen.' Frank en Ronald tijdens de afscheidswedstrijd van Edwin van der Sar. Een mooi begin van een seizoen waarin de broers beiden weer bij Ajax werken. FOTO: PRO SHOTS STANLEY GONTHA ik iets zie, dan besteed ik daar uiteraard wel aandacht aan. Die aanwijzingen gaan dan vaak over hoe je de muur het beste kan ontwijken en in welke hoekje de bal moet mik ken. Aan de traptechniek van een speler valt niet zoveel te veranderen. Uiteindelijk draait het bij spelhervattingen om heel veel oefenen. Op die manier kan je vastigheid in je trap krijgen. Dat heb ik zelf ook jarenlang gedaan. Iedere dag was ik altijd een kwartier eerder op het veld om vrije trappen te nemen. Ook na afloop van de training bleef ik vaak nog even hangen. Iedere dag weer schoot ik wel honderd keer extra ballen op doel. Zoals bij zoveel dingen in het leven moet bijna alles uit jezelf komen. De spelers die uiteindelijk de top halen, hebben vaak meer gedaan dan een ander Daarmee kun je je onderscheiden.Telkens draait het om de vraag: hoe graag wil je de top bereiken? Naast het geven van enkele tips kan ik dus verder alleen maar zeggen: blijven oefenen.' Is er in zo'n geval nog een verschil tussen een jong ta lent als Christian Eriksen en een ervaren speler als Theo Janssen? 'Theo is natuurlijk een bewezen specialist met een fan tastische trap.Toch zal ook hij moeten blijven trainen op zijn vrije trap. Het is gewoon een kwestie van vastigheid erin houden. Alleen op die manier kun je de beste blijven. Iemand als Pierre van Hooijdonk schaaft ook na zijn loop baan nog steeds aan zijn traptechniek. Ik hoorde laatst dat hij bij een wedstrijd met de oud-internationals wéér een fantastische vrije trap had binnengeschoten. Dat gaat heus niet vanzelf. Zelf oefen ik trouwens ook nog vaak genoeg. Ik heb nog steeds een aardige vrije trap in huis.' Je bent een moderne jonge trainer met een rijk verleden als speler. Ook heb je in de loop der jaren met de beste Nederlandse coaches samengewerkt. Maak je naast al die praktijkervaring ook gebruik van psychologische hulpmiddelen? 'Uiteraard put ik als trainer veel uit de ervaringen die ik uit het werken met topcoaches als Louis van Gaal, Guus Hiddink en Bert van Marwijk heb opgedaan. Daarnaast komt er ook veel op fingerspitzengefühl aan. Soms komt er iets voorbij dat je als trainer goed kunt gebruiken. Zo wilde ik een keer een motivatieclip van Ajax TV vlak voor de wedstrijd in de kleedkamer afspelen. Maar ik wilde dat alleen doen als we op de laatste speeldag kampioen konden worden.Toen alles op 15 mei samenkwam, heb ben we vlak voor het begin van de wedstrijd tegen FC Twente die clip zijn werk laten doen. ledereen kreeg er kippenvel van. Het gaf ons allemaal een fantastisch ge voel, dat dankzij de unieke sfeer in het stadion tijdens de wedstrijd alleen maar sterker werd .Toch zal ik zo'n video niet zo snel nog eens gebruiken. Zoiets moet je één keer doen. En dan ook nog eens op het juiste moment. Alleen dan is het effect optimaal.' Voor het eerst ga je nu een volledig seizoen als hoofdtrainer beleven. Waar wil je jezelf dit jaar in ontwikkelen?

Presentatiegids (1987-2013) | 2011 | | pagina 30