Frank de Boer 26 DE COACH 'KLAVERJASSEN OP DE CAMPING IS HET MOOISTE WAT ER IS' Frank de Boer (41) begint dit jaar aan zijn eerste volledige seizoen als hoofdtrainer van Ajax. Als speler en trainer heeft de 112-voudige inter national weinig geheimen voor het grote publiek. Maar wie is de mens Frank de Boer? Tekst Daan Germans Het spelen van een potje scrabble op de iPhone is sinds kort een van de fa voriete bezigheden van Frank de Boer 'Een vriend uit Monnickendam raadde me deze app aan. En ik moet zeggen: het werkt behoorlijk verslavend. Laatst tijdens het trainingskamp in Duitsland heb ik de vrije uurtjes geregeld benut om online te scrabbelen met mijn vrouw. Heerlijk om even zo'n spelletje op je telefoon te spelen. Het maakt mijn hoofd weer leeg. Door zo iets simpels als een beetje afleiding met je telefoon voorkom je dat je continu over voetbal aan het denken of praten bent. Daarom heb ik ook geen grijze haren. Ik kan het voetbal goed loslaten. Je hebt je eerste voorbereiding als hoofdtrainer achter de rug. Hoe is dat bevallen? We zijn eind juni weer begonnen waar we eind mei zijn geëindigd. Dat wil zeggen: doorgaan met het overbrengen van de ideeën die we vorig seizoen als technische staf heb ben bedacht. Die visie gaan we nu verder perfectioneren. Tijdens de voorbereiding op een nieuw seizoen is het uiteraard belangrijk om fysiek weer op niveau te komen, maar daarnaast beginnen we direct weer te hameren op de aspecten waarmee we ons team vorig jaar hebben ontwikkeld. Dankzij die speelwijze zijn we uiteindelijk ook kampioen geworden. Het is dus ook vooral een kwestie van het geheugen van de spelers weer opfrissen.' Waren er verschillen ten opzichte van de voorbereiding metdeAl? 'Nee. De voorbereiding met de AI ging vorig jaar zomer op veel vlakken hetzelfde als de afgelopen voorbereiding met het eerste elftal. Je kan de spelers nagenoeg op dezelfde manier belasten. Uiteraard zijn we met Ajax I wel meer in het buitenland geweest en hebben we meer trainingskampen gehad. Daarnaast hadden we nog te maken met het verspreid instromen van de internationals. In dit geval kwamen er twee keer vier instromers bij. Die spelers moesten we gefaseerd brengen. Daar moet je als staf dan goed over nadenken.' Heb je er sinds je overstap naar het eerste elftal aan mo eten wennen om voor alles eindverantwoordelijk te zijn? 'Ik heb er niet aan hoeven wennen. Je weet immers wat je allemaal te wachten staat als je deze job aangaat. Er komt veel bij kijken, dus daarom is het belangrijk om goede mensen om je heen te hebben. Daarom heb ik vorig jaar december ook bewust Hennie Spijkerman als mijn eerste assistent gevraagd. Een aantal jaren geleden had ik goede ervaringen met hem toen ik als stagiair van Henk ten Cate bij het eerste elftal meekeek. Ik heb me toen altijd voorgenomen om Hennie te vragen als ik de stap naar het hoofdtrainerschap zou maken. Geluk kig is het een prima keuze gebleken. Net zo goed als ik naar volle tevredenheid met de andere leden van de staf samenwerk. Daardoor is het voor mij ook gemakkelijker om verantwoordelijkheden over te dragen. Ik weet dat de andere leden van de staf alles met goede bedoelingen doen. Bovendien beschikken ze allemaal over specifieke kennis. Om een voorbeeld te geven: René Wormhoudt heeft samen met Hennie Spijkerman de periodisering tijdens de voorbereiding verzorgd. Ik weet ook wel hoe dat moet, maarzij zijn er gespecialiseerd in. Dus waarom

Presentatiegids (1987-2013) | 2011 | | pagina 26