DE OOGST VAN DE TOEKOMST 'Het zou mooi zijn als de tegenstanders, nog meer dan nu al het geval is, echt met knikkende knieën het veld opkomen' BLOED, ZWEET EN TRANEN ANOUK Keane. Ongelofelijk eigenlijk. De economische recessie is aan de gang, maar uit dat fonds blijf ik wel gewoon mijn dividend krijgen. Muziek blijkt dus een goede investering.' Hij schraapt zijn keel en begint te zingen: 'Why does it always rain on me..., dat ken je toch wel?' Een thuiswedstrijd van Ajax levert tweewekelijks een mooie mix van herkenbare muziek in de Amsterdam ArenA op. Klanken die de supporters van Ajax waarderen en omarmen. Bloed, zweet en tranen van André Hazes fungeert inmiddels traditiegetrouw als opwarmer voordat de spelers tijdens de Ajax-marsch het veld betreden.'Dat horen we altijd als we in de kleedkamer zitten,' zegt Jol over de klassieker van Hazes. 'Dat soort nummers zijn altijd een mooie en sfeerverhogende ondersteuning voor ons en de supporters.' Hij geniet van de sfeer in de ArenA, al ervaart hij soms voorbeelden van een nog sfeervollere ambiance. 'Zo kan ik bijvoorbeeld niet zeggen dat er bij ons net zoveel sfeer is als laatst in Griekenland bij PAOK. Dat echt iedereen in het stadion de hele wedstrijd com pleet uit zijn dak gaat. Ik wil de supporters van Ajax niet opvoeden hoon maar ik zou het wel leuk vinden als het in mijn tijd nog meer ten goede zou veranderen.AI weet ik ook wel dat het waarschijnlijk niet gaat lukken. Zoiets heeft ook voor een deel met cultuur te maken. Maar toch: het zou mooi zijn. Dat de tegenstanders, nog meer dan nu al het geval is, echt met knikkende knieën het veld opkomen. Een beetje zoals tegen Juventus vorig seizoen. De sfeer in de ArenA was die avond behoorlijk electric Jol gaat verder:'Als spelers of andere genodigden hier bij Ajax op bezoek zijn, zeggen ze vrijwel altijd tegen me: dit is het mooiste stadion waar we ooit zijn geweest. Kunnen wij ons dat hier voorstellen? Nee toch. En waarom niet? Omdat er mensen zijn die weieens wat roepen over een betonnen kolos of dat er vroeger een slechte grasmat lag. Uiteindelijk is dat allemaal beeldvorming. Als ik vrienden uit Engeland over heb, dan vinden ze het hier fantastisch. En die zijn in hun eigen land wat gewend qua stadions. Echt waar: een mooier stadion dan de ArenA is er niet. En ik kan het zeggen, want ik heb ze als speler en trainer allemaal gezien in de Premier League en de Bundesliga. In de muziekcollectie van Jol neemt Anouk een promi nente plaats in. 'Ik vind haar de grootste Nederlandse zangeres. Ze is de beste vrouwelijke entertainer en per former die er is, of misschien wel ooit is geweest. Dat zie je ook aan alle awards die ze heeft gewonnen. En in mijn geval komt mijn voorliefde voor haar natuurlijk ook wel een beetje doordat ze uit Den Haag komt.' Ten/vijl hij zijn bewondering voor Anouk uitspreekt, schiet Jol een anekdote te binnen. Kort nadat hij in de zomer van 2009 als trainer van Ajax was begonnen, zag hij vanaf de Koninklijke loge van de ArenA het concert van U2. 'Ineens zag ik Anouk tien meter rechts van me zitten. Maar ik durfde er niet heen.Tijdens het tweede deel van Ajax' collectief bestaat ook dit seizoen voor het over grote deel uit zelf opgeleide spelers. De eerste thu iswedstrijd in de competitie van deze voetbaljaargang, tegen Vitesse, onderstreepte de hoop en het belang van de Toekomst. Voor eigen publiek liet Jol die avond twee 'kinderen van de Toekomst' debuteren. Roly Bo- nevacia 18) en de 19-jarige Florian Jozefzoon maakten de gedroomde stap naar de ArenA. De oogst van de Ajax-jeugdopleiding viel tijdens het debutantenbal overduidelijk van het wedstrijdformulier af te lezen. Liefst veertien van de achttien spelers kwamen uit de eigen opleiding.'Sinds mijn komst bij Ajax ben ik ervan overtuigd dat er in de wereld geen enkele andere club een jeugdopleiding als die van ons heeft,'zegt Jol. 'Noem maar een club waar minimaal driekwart van de selectie uit eigen spelers bestaat. Die is er niet. Ik heb in Duitsland en Engeland gewerkt, maar daar kom je nergens een tweede Toekomst tegen. Dat maakt Ajax uniek. Het laat zien waar onze miljoenenen fans trots op zijn.Vandaar ook de slogan: Wij zijn Ajax. Het vertelt wie we zijn. En dat blijft zo.' het concert keek ik weer naast me: zat Cock daar ineens naast haar! Op dat soort momenten denk ik weieens: ik wou dat ik die lef had. Uiteindelijk ben ik toen toch maar even naar haar toe geweest om te zeggen dat ik een groot fan van haar ben.' Jol denkt terug aan de eerste single die hij vroeger kocht. Een plaat van Rick van der Linden van de band Ekseption verdween ooit als eerste in zijn platenkoffer'Eigenlijk vond ik het altijd een beetje zonde.Vier gulden voor één single. Dat was veel geld in die tijd. Cock kocht trouwens veel vaker muziek dan ik. In zijn geval waren dat vaak LP's van achttien gulden per stuk! Daar liep je bij wijze van spreken een week de krant voor Ik wachtte daarom altijd totdat

Presentatiegids (1987-2013) | 2010 | | pagina 27