HET COLLECTIEF VAN JOL Bij zijn aantreden zei Jol precies een jaar geleden dat hij Ajax weer een eigen gezicht wilde geven.Twaalf maanden later is dat eigen gezicht duidelijk zichtbaar De ontwikkel ing die een groot aantal spelers doormaakte illustreert tevens de ontwikkeling die Ajax afgelopen seizoen op één punt van het kampioenschap bracht. Een wereld van verschil met de twaalf punten die Ajax, onder leiding van Marco van Basten, het seizoen daarvoor van de landstitel verwijderd bleef. Jol kiest bij Ajax veelal voor zelf opgeleide spelers ten opzichte van eerder gedane aankopen. In het nieuwe seizoen gaat hij daarmee verden aangevuld met onder meer Mounir El Hamdaoui als directe versterking voor Marko Pantelic. Een van de belangrijkste winstpunten tijdens het af gelopen seizoen was de ontwikkeling van Maarten Stekelenburg. De doelman van Oranje kreeg van Jol zijn plaats onder de lat terug. De keeper had een grote bijdrage aan het indrukwekkende doelsaldo, met slechts viertegengoals in zeventien thuiswedstrijden. Daarnaast bereikte hij met het Nederlands elftal de WK-finale. Een ander positief punt was de verdere opkomst van Luis Suarez. De Uruguayaan kreeg de aanvoerders band en werd, mede dankzij zijn indrukwekkende aan tal doelpunten en assists, een van de beste aanvallers van Europa. Gregory van der Wiel groeide verder in zijn rol en speelde op jonge leeftijd een overtuigend WK. Ook aankoop Demy de Zeeuw en de inmiddels vertrokken Pantelic bewezen hun waarde. Bovendien was er de ontwikkeling van Ajax' centrale duo achterin, Toby Alderweireld en Jan Vertonghen. Het leverde veel plussen op, die Jol na zijn debuutjaar kon bijschrijven in de spelersrapporten. En dan waren er de spelers die onder de nieuwe coach een andere positie kregen toebedeeld. Vurnon Anita werd omgeturnd tot verdediger en veroverde een ba sisplaats als linksback. Hij kreeg daarmee, in de termi nologie van Jol, een eigen gezicht. Ook Eyong Enoh, de Kameroener die via Ajax CapeTown in Amsterdam be landde, onderging afgelopen seizoen een gedaantewis seling. Jol: 'Enoh is nu een man die ballen afpakt. Een terriër Het jaar daarvoor was hij rechtshalf.' Ook Siem de Jong staat sinds de winterstop op de plaats waar hij voor Ajax het meest van waarde kan zijn. Dat geldt ook voor Urby Emanuelson, die zijn aanvallende kwaliteiten boven zijn verdedigende capaciteiten wil ontwikkelen. 'Urby heeft daardoor een eigen gezicht gekregen. Maar het moet nóg specifieker Daar werkt hij aan.'Jol stelt het simpel: 'Een speler met één specifieke kwaliteit is een goede speler Een speler met twee specifieke kwaliteiten is een topspeler Met dergelijke spelers word je ook als collectief sterker En als je collectief sterk bent, komen de spelers er individueel ook beter uit.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2010 | | pagina 26