Martin Jol Martin Jol (54) is aan zijn tweede seizoen bij Ajax begonnen. Aan zijn eerste jaar kleeft inmiddels de herinnering van records, de gewonnen beker en de - ternauwernood - gemiste landstitel. Aan de hand van een aantal muzikale thema's laat de coach van Ajax zich van een andere kant zien. GOLDEN EARRING 'EIGENLIJK BEN IK EEN HEEL MODERNE TRAINER' Tekst Daan Germans Begin met Jol over muziek te praten en al direct is zijn bevlogenheid over dat onderwerp merkbaar Zo gepassioneerd en kundig als hij over voetbal kan spreken, zo benadert hij ook de muziek. Zijn eerste jaar in de Amsterdam ArenA heeft hem nieuwe inzichten geven. Zowel op voetbal- als muzikaal gebied.Three little birds van Bob Marley is toch weer wat anders dan We are the champions of Simply the best. Die nummers hoor je overal. Dat weten we nu wel. Dat onze supporters juist dit nummer omarmen zegt iets over ze. Ze zijn origineel. Dat hoort bij Amsterdam en bij Ajax.' Het heeft even geduurd, maar inmiddels heeft hij zijn muziekcollectie weer helemaal op orde. Het is een van de bijkomende voordelen van zijn terugkeer in Neder land. Tijdens zijn eerste jaar bij Ajax heeft Jol menig vrij uurtje besteed om zijn muzikale passie weer in ere te herstellen. Een liefhebberij die er de afgelopen jaren in Engeland en Duitsland door tijdgebrek bij inschoot.'In de loop der jaren ben ik heel vaak verhuisd. Iedere keer nam ik mijn muziekinstallatie mee. Maar als je ergens maar heel kort intrekt, blijven die spullen telkens staan. In vier jaar Engeland ben ik drie keer verhuisd. En na mijn vertrek uit Duitsland ben ik in Nederland ook alweer verhuisd. Nu heb ik voor het eerst mijn installatie neergezet zoals die helemaal moet zijn. Het geeft me de kans om de honderden cd's die ik nog nooit heb gedraaid, eindelijk eens te horen. In mijn eigen "cinema" kan ik nu af en toe 's avonds rustig wat opzetten.' Zijn eerste jaar bij Ajax heeft Jol naast zijn herstelde muziekcollectie veel lof opgeleverd. Met herkenbaar en aanvallend voetbal bracht hij Ajax in zijn debuutjaar op één punt van de eerste plaats. Het kampioenswaardige aantal van 85 punten bleek net te gering om FC Twente van de eerste landstitel af te houden. In de reeks na de winterstop, toen Jol zijn gewenste formatie optimaal kon laten draaien, kwam er een indrukwekkende machine op gang. Een rots vaste verdediging zorgde er in combinatie met trefzekere middenvelders en aanvallers voor dat de titelstrijd tot de laatste dag spannend bleef. Het werd, in de woorden van Jol, een inhaalrace die zijn weerga niet kende. Aan de finish restte echter 'slechts' de beker voor Ajax. In een dubbele confrontatie met Feyenoord won Ajax op overtuigende wijze zijn zeventiende nationale beker Een jaar Ajax betekent voor Jol ook een jaar autoritten met zijn broer Cock. Dagelijks pendelt de trainer van Ajax met zijn persoonlijk assistent heen en weer tussen Scheveningen en Amsterdam. De taakverdeling is helder: Cock rijdt en bepaalt de muziekkeuze in de auto.'Mijn broer is een heel grote fan van de Golden Earring. Ik ook wel, maar ik heb natuurlijk geen zin om iedere keer weer naar de Earring te luisteren. Cock is daar wel toe in staat. Ik ben een liefhebber; maar niet zoals hij.' Het liefst zou Jol tijdens zijn dagelijkse tocht over de A4 zangeres Stevie Nicks van Fleedwood Mac willen horen. 'Zij is mijn grote favoriet. In tegenstelling tot de Golden Earring kan ik daar wel uren naar luisteren. Maar daar heeft Cock dan weer niets mee. Daarom zetten we de radio meestal maar aan. Daar vinden we allebei wel iets wat we willen horen. Wat dat betreft zijn zowel Cock als ik heel breed georiënteerd. Ik heb weieens gezegd: eigenlijk ben ik een heel moderne trainer En dat bedoel ik niet alleen als voetbaltrainer; maar ook als muziekliefheb ber Artiesten als Snoop Dogg en Dr Dre vind ik samen namelijk ook fantastisch. Dat begrijpt helemaal niemand. Hetzelfde geldt voor R&B, waar veel spelers naar luisteren. Ook dat vind ik top. Ik zal het je nog sterkervertellen: mijn pensioenfonds bestaat zelfs voor een deel uit aandelen in de Schotse band Travis. Het is ongeveer dezelfde stijl als

Presentatiegids (1987-2013) | 2010 | | pagina 24