DEAJAX-MARSCH DE AFTRAP V§) KLASSIEKE HELDEN De voetbalclub Ajax is vernoemd naar een tweetal prominente mytholo- aan zijn eind: hij pleegde zelfmoord nadat hij een kudde gische helden uit het Griekse leger dat streed om Troje: de 'Grote Ajax' vee te lijf was gegaan in de overtuiging de strijd aan te en de 'Kleine Ajax' (in het Grieks Aias, samen genaamd 'Aianten'). hebben gebonden met Odysseus en de Atriden. De Grote Ajax was de zoon vanTela- mon, koning van het eiland Salamis, en na Achilles de sterkste held van de Grieken. De Grote Ajax was geen god, maar hij was wel schier onkwetsbaar nadat Heracles hem als kind met een leeuwenvel had bedekt. Zo waren slechts zijn oksels en nek zijn zwakke plekken. Het was de Grote Ajax die geheel alleen de Trojanen tegenhield toen zij het Griekse kamp bedreigend dicht waren genaderd. Na de dood van Achilles meende de Grote Ajax dat de wapenrusting van Achilles hem toekwam, maar Odysseus, gesteund door Athena, eigende zich Achilles' wapenrusting toe. Uit frustratie stortte DE KLEINE AJAX Minder bekend is de Kleine Ajax, zoon van Olleus,de kon ing van het landschap Locris in midden-Griekenland. Hij was beroemd om zijn snelheid in het lopen, waarin enkel Achilles hem overtrof. De Kleine Ajax voerde in de Trojaanse oorlog de strijders van Locris aan, waarbij hij veel vuldig schouder aan schouder stond met de Grote Ajax. Bij de val van Troje roofde de Kleine Ajax Cassandra uit het heiligdom van de godin Athena. Op zijn thuisreis moest de Kleine Ajax voor zijn daad van heiligschen nis boeten: Athena trof zijn schip met een bliksemschicht en Ajax verdronk op zee. 'n Juichtoon dav're langs de velden Voor ons dierbaar Rood en Wit De ploeg der dappere Meerse helden Onze vreugd en ons trots bezit Alom gevreesd in heel den lande Glorie onzer Amstelstad Ieder draagt ze op de handen Wie gaat niet op Ajax prat FAMILIEBAND Aan de naamloze vennootschap Ajax is een aantal zelfstandige BV's gekoppeld met een mythologische naam die de Ajax-familieband in stand houdt:Teucrus, de halfbroer van Ajax Een gekoesterd kleinood van de (holding); Eurysakes, de zoon van Ajax (Ajax club is een vaandel uit 1900 met v 1 v de Grote Ajax zich een afbeelding van de mythologi- Direct); Tekmessa, de concubine van Ajax daarna in zijn eigen sche held Ajax. (Ajax Images) en Exekias, de Griekse pot- zwaard. In Sophocles' tragedie tenbakker die een amfora maakte met een afbeelding van Aias' kwam de Grote Ajax anders Ajax en Achilles (Ajax Museum). Ajax hup, Rood-Witte schare Dappere strijders, fier en koen Geen club die ons kan evenaren Rood en Wit wordt kampioen Ajax hup, Rood-Witte schare Dappere strijders, fier en koen Een roep die geldt, dat is je ware Rood en Wit wordt kampioen Opkomst van de spelers, begeleid door het clublied. Bij bijzondere gelegenheden schenkt de club een miniatuurbuste van Ajax. Toen Gabri afscheid nam van Ajax kreeg hij als aandenken aan zijn Amsterdamse jaren het borstbeeldje overhandigd door Rik van den Boog.

Presentatiegids (1987-2013) | 2010 | | pagina 11