DE GROTE EN DE KLEINE AJAX DE AFTRAP De voetbalclub Ajax is vernoemd naar een tweetal prominente mythologische helden uit het Griekse leger dat streed om Troje: de 'Grote Ajax' en de 'Kleine Ajax' (in het Grieks Aias, samen genaamd 'Aianten'). De Grote Ajax was de zoon van Telamon, koning van het eiland Salamis, en na Achilles de sterkste held van de Grieken. De Grote Ajax was geen god, maar hij was wel schier onkwetsbaar nadat Heracles hem als kind met een leeuwenvel had bedekt. Zo waren slechts zijn oksels en nek zijn zwakke plekken Het was de Grote Ajax die geheel alleen de Troja nen tegenhield toen zij het Griekse kamp bedreigend dicht waren genaderd. Na de dood van Achilles meende de Grote Ajax dat de wapenrusting van Achilles hem toekwam, maar Odysseus, gesteund door Athena, eigende zich Achilles' wapenrus ting toe. Uit frustratie stortte de Grote Ajax zich daarna in zijn eigen zwaard. In Sopho cles' tragedie 'Aias' kwam de Grote Ajax anders aan zijn eind: hij pleegde zelfmoord nadat hij een kudde vee te lijf was gegaan in de overtuiging de strijd aan te hebben gebonden met Odysseus en de Atriden. Minder bekend is de Kleine Ajax, zoon van Oïleus, de koning van het landschap Locris in midden-Grie kenland. Hij was beroemd om zijn snelheid in het lopen, waarin enkel Achilles hem overtrof. De Kleine Ajax voerde in de Trojaanse oorlog de strijders van Locris aan, waarbij hij veelvuldig schouder aan schouder stond met de Grote Ajax. Bij de val van Troje roofde de Kleine Ajax Cassandra uit het heilig dom van de godin Athena. Op zijn thuisreis moest de Kleine Ajax voor zijn daad van heiligschennis boeten: Athena trof zijn schip met een bliksemschicht en Ajax verdronk op zee. Aan de naamloze vennootschap Ajax is een aantal zelf standige BV's gekoppeld met een mythologische naam die de Ajax-familieband in stand houdt: Teucrus, de halfbroer van Ajax (holding); Eurysakes, de zoon van Ajax (Ajax Direct); Tekmessa, de concubine van Ajax (Ajax Images) en Exekias, de Griekse pottenbakker die een amfora maakte met een afbeelding van Ajax en Achilles (Ajax Museum). HET LOGO De karakteristieke kop van de Griekse held Ajax heeft niet altijd het logo van de voetbalclub Ajax gesierd. Begin 1900 bestond het logo van de club uit de willekeurige afbeelding van een voetballer in Ajax-tenue met daaromheen de tekst: 'Amst.Football-club AJAX'. Toen Ajax in 1925 zijn 25ste verjaardag vierde, verscheen op het Delftsblauwe herinneringsbord voor het eerst de beeltenis van de held Ajax. Op 20 september 1928 stond het nieuwe logo, met de kop van Ajax, voor het eerst in het clubblad 'Clubnieuws'. Af en toe was in het logo een schildje in de kleuren rood en wit afgebeeld. Dit schildje maakte geen vast onderdeel uit van het ronde clublogo, maar werd af en toe toch gebruikt om de clubkleuren aan te geven. In 1991 is het Ajax-logo om commerciële redenen grondig gewijzigd. De gestileerde Ajax-kop bestaat sindsdien uit elf lijnen, die de elf spelers van een elftal symboliseren. Als lettertype voor de woorden 'Ajax' en 'Amsterdam' is de Gill gekozen. In 1998 is het 'nieuwe'logo nogmaals aangepakt, dit maal waren het slechts minimale cosmetische veran deringen. De J in het lettertype Gill werd bijvoorbeeld aangepast, zodat de rechterpoot van de A van 'AJAX' een rechte lijn vormt met de onderkant van de J.

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 9