MISSIE KAAPSTAD AGE CHEATING 99 AJAX CAPE TOWN Missie Kaapstad is een gezamenlijk initiatief van Ajax, De Telegraaf en de Johan Cruyff Foundation Aca demy. Doel van de missie is een fundament te leggen onder een nieuwe thuishaven en de verhuizing van Ajax Cape Town. Deze nieuwe thuishaven komt te liggen in de township Khayelitsha. In het kader van Missie Kaapstad is in maart 2008 het Ajax Cruyff Court Cape Town geopend. De ontwikkeling van deze gemeenschap is essentieel in deze missie. Door de eerste levensbehoefte, de ge zondheid, te verbeteren door scholing, sport en spel hopen de initiatiefnemers de basis en de ontwikkeling van de township verder te vergroten. Ajax, De Telegraaf en de Johan Cruyff Foundation Academy willen hier vorm en inhoud aan gaan geven door middel van de aanleg van een eigen stadion, een Johan Cruyff Court en het vormen van partnerships met bedrijven en non- gouvernementele organisaties. Franklin Cale houdt Eyong Enoh op afstand. kunnen halen. Het niveau van het eerste kun je vergelijken met een Nederlandse middenmoter. Maar het is een jonge ploeg en daardoor presteren ze wisselvallig. Er zit echter veel kwaliteit in en er zijn er wel een paar die het Europese niveau kunnen halen als ze doorgroeien, en dan misschien de overstap naar Amsterdam zouden kunnen maken.' Weten de jongens daar waarvoor ze spelen? Kennen ze Ajax Amsterdam wel? Stekelenburg: 'Dat vraag ik me inderdaad ook af. We zijn deze zomer in Amsterdam geweest met onder 13 en onder 19. Die jongens keken hun ogen uit en die ervaring nemen ze mee terug. Ik wil bij alle jongens dat gevoel opwekken. Daarom ben ik bezig met een pre sentatie over Ajax Amsterdam. Daarvoor hoef ik het wiel niet uit te vinden, want er is natuurlijk heel veel materiaal. Dan wil ik een film laten zien, zodat ze weten hoe het er in Amsterdam aan toegaat. Ik geloof dat dat stimulerend werkt op de jeugd. Bovendien moeten ze toch weten voor welke club ze spelen?' In juli van dit jaar oefende Ajax Cape Town in Nederland tegen Ajax Amsterdam. Bijna maakten de Zuid-Afrikanen een 3-0-achterstand ongedaan, maar bij 3-2 stokte de productie. Een van de grote problemen waarmee het Afrikaanse voetbal kampt is age cheating: spelers die beweren dat ze jaren jonger zijn dan werkelijk het geval is. Dat betekent dat in een team onder vijftien, jongens van achttien rondlopen. Stekelenburg heeft in zijn periode bij Kaapstad al drie spelers uit de opleiding gezet vanwege het leeftijdsbedrog. 'De school is daarin heel belangrijk. Elk kind krijgt een schoolnummer. Aan dat nummer is het geboortejaar gekoppeld. Daarmee kan je niet valsspelen. Met een paspoort of geboor tebewijs wel. Die zijn eenvoudig te verkrijgen. Maar je moet er wel moeite voor doen om de juiste leeftijd te achterhalen. Je moet echt met de speler naar de school en daar vragen, of dat de persoon is die bij dat schoolnummer hoort. Daar heb ik mijn neus aan gestoten. Dat viel mij tegen.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 99