Ajax tien jaar in Kaapstad TALENTEN OPLEIDEN Tien jaar bestaat de alliantie tussen Ajax Amsterdam en de Zuid-Afrikaanse zusterclub in Kaapstad, en precies in het jaar van dit jubileum intensiveert Ajax de samenwerking door onder andere op de belangrijkste post in de jeugd opleiding een eigen doorgewinterde jeugdtrainer neer te zetten. Maarten Stekelenburg is sinds januari van dit jaar hoofd van de jeugdopleiding bij Ajax Cape Town. Hij voelt zich er op zijn plaats, zeker nu zijn vrouw, zoon en twee dochters ook hun draai hebben gevonden in Zuid-Afrika. MAARTEN STEKELENBURG BESCHERMT DE AJAX-CULTUUR Dat is nodig, want Kaapstad is niet echt een voetbalstad zoals Johannesburg. In Kaapstad is men meer van rugby en cricket en met Santos is de enige andere professionele voetbalclub genoemd. Ter vergelijking: in Johannesburg zijn tien profclubs actief. 'Het achterland is in Kaapstad dus gigantisch,' vindt de gestationeerde trainer, die in het ruime halfjaar dat hij in Kaapstad is al diverse processen in werking heeft gezet. Sommige van die processen waren in de tien jaar van de sa menwerking ietwat verwaterd. 'Je merkt dat het fundament in de club is gelegd door Nederlanders. Bijvoorbeeld aan de opbouw van jeugdelftallen, het feit dat de jongste jeugd drie keer per week traint, de oudere vier keer en dat spelers met busjes worden vervoerd. Maar het is geen spiegel meer van de Toekomst. Sommige afspraken zijn weggesleten. Dat komt ook doordat Ajax Cape Town zijn hoofdsponsor verloor; er moest flink worden gekort op het budget. Nu is telefoonmaatschappij MTN hoofdsponsor, de bugetten zijn weer groter. Wat in die tien jaar verloren is gegaan, is bijvoorbeeld de speelstijl. Er wordt veel de lange bal gespeeld en veel op kracht gedaan. Dat is niet des Ajax. De competitiestructuur is hier niet goed. De jeugdteams hadden vrijwel geen weerstand in de competities waarin zij speelden. Daarom heb ik de teams dit seizoen, dat in competitieverband loopt van april tot september met nog een winterstop ertussen, een leeftijdsklasse hoger laten indelen. Ik krijg veel steun van het management en als ik goede ideeën heb, krijg ik de ruimte die uit te voeren. De trainingen liepen hier bijvoorbeeld gelijk met het speelsei zoen. Dat vond ik veel te kort. Nu wordt er van februari tot november getraind, bijna een vol jaar. Met goede wedstrijden na de competitie. Want je moet als club wel in dienst staan van de ontwikkeling van je spelers. Ik ben ook aan de slag gegaan met de trainers, sta veel op het veld. Dat vind ik fijn. Ik sta graag op het veld, zo zie je zelf ook alle spelers en volg je het op de voet. Deze functie van hoofd jeugdopleiding kun je niet helemaal vergelijken met die functie in Amsterdam, want het is hier veel kleinschaliger. Er zijn om te beginnen al veel minder jeugdteams, namelijk zes, tegen dertien op de tekst Monique Janse Vet het oog op het naderende WK in Zuid- I Afrika is dit het uitgelezen moment om de touwtjes wat strakker aan te trekken dan in het verleden het geval was. 'Het voetbal krijgt een impuls,' weet Steke lenburg. 'Dus ook de jeugdopleiding. Op Ikamva, het sport complex van de jeugd, heeft ons eerste veld nu kunstgras. Er wordt een shop gebouwd, de club is zeer sterk bezig met de marketing. Kortom, Ajax is Kaapstad aan het voorbereiden op het WK.' Het Amsterdamse Ajax werd in januari van 1999 voor 51 procent eigenaar van het uit een fusie tussen Seven Stars en Cape Town Spurs ontstane Ajax Cape Town. In juni van dat jaar ging de samenwerking van kracht. 'Laten we nog eens duidelijk stellen dat we niet met Ajax Cape Town zijn begonnen vanuit winstbejag of om het Ajax-merk te internationaliseren,'gaf financieel directeur Jeroen Slop in het verleden meerdere malen nadrukkelijk aan. 'Er is maar één reden voor geweest en alleen om die reden willen we ook verder met de samenwerking. Wij denken bij Ajax Cape Town talenten te kunnen opleiden voor Ajax Amsterdam. Cape Town is geen winstgevende onderneming, dat zie je zo terug in de cijfers. Maar het doel is wel om de financiële resultaten te verbeteren.'

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 96