'Pieter Huistra, dat was toch die linksbuiten, beetje flegmatiek type? Maar ik ben altijd een teamspeler geweest, iemand die niet vies was van meeverdedigen en dan vaak ook nog lucht over had voor een actie' 82 JONG AJAX blikt Huistra terug. 'En daar kwamen nog allerlei interne strubbelingen bovenop.' MEEDENKEN Huistra begon zijn trainersloopbaan al toen hij zelf nog voet balde. Begin 1995 verhuisde hij samen met trainer Wim Jan sen naar Japan, om bij Sanfrecce Hiroshima in de lucratieve J-League te spelen. Het werd een leerzame tijd, niet alleen op cultureel gebied maar ook voetballend. 'Ik was de enige Nederlander bij die club, al kwam John van Loen er later ook nog bij. Jansen werkte daar met twee Japanse assistenten, plus een tolk. De communicatie verliep op zijn zachtst gezegd erg stroef. En dus gebruikte Jansen mij meer en meer als een soort klankbord. Het was een heel natuurlijk soort wisselwerking. We discussieerden veel over spelsituaties. Eigenlijk groeide ik uit tot een soort extra assistent.' Na het seizoen 2000-2001, een jaar waarin hij door een sle pende achillespeesblessure niet aan spelen was toegekomen bij RBC Roosendaal, zette Huistra een streep onder zijn actieve loopbaan. Het was een einde dat niet paste bij een mooie carrière, waarvan de hoogtepunten zich in Schotland afspeelden, buiten het blikveld van de Nederlandse voetballief hebbers. Huistra: 'Ik merk vaak dat mensen een verkeerd beeld hebben van mij als voetballer. "Pieter Huistra, dat was toch die linksbuiten, beetje flegmatiek type?" Dat komt mede omdat ze zich mij alleen maar herinneren uit mijn Nederlandse periode. Maar ik ben altijd een teamspeler geweest, iemand die niet vies was van meeverdedigen en dan vaak ook nog lucht over had voor een actie. Nadat ik op mijn 23ste naar het buitenland was gegaan, is dat alleen maar verder ontwikkeld.' In Glasgow groeide Huistra uit tot een meer dan gewaardeerde kracht, die deel uitmaakte van een uiterst succesvolle lich ting. In de vier jaar die hij doorbracht bij Rangers werd hij evenzovele keren kampioen. 'Het seizoen 1991-1992 was echt ongelofelijk. We bleven toen 42 wedstrijden op rij ongeslagen. De eerste nederlaag kwam toen de titel al binnen was. In de kwalificaties voor de Champions League schakelden we Leeds United uit, de toenmalige kampioen van Engeland. Je wilt niet weten wat dat alleen al teweegbracht in Schotland. In het hoofdtoernooi haalden we vervolgens de halve finale, waarin we maar net van Olympique Marseille verloren.' Alhoewel zijn eigen trainerscarrière begon onder invloed van Jansen, wil Huistra niet zeggen dat de oud-Feyenoorder zijn voornaamste leermeester is. 'Van bijna alle trainers met wie ik gewerkt heb, heb ik dingen opgepikt. Kees Rijvers en Theo Vonk bij FC Twente, Han Berger bij FC Groningen, Thijs Libregts en Rinus Michels bij Oranje, Graeme Souness en Walter Smith bij Rangers, Jos Daerden en Walter Meeuws bij Lierse. Het gaat erom dat je zelf nadenkt over voetbal en de ideeën overneemt die je aanspreken.' Nadenken over voetbal - dat wil Huistra ook zijn eigen spelers laten doen. 'Technisch is het allemaal dik in orde. Maar ik wil dat ze ook gaan meedenken en meepraten. Voor veel jongens bij Jong Ajax is dat de laatste stap die ze moeten zetten. Inzicht kweken. Het gaat erom dat een speler binnen vijf minuten ziet hoe de tegenstander speelt en wat dat voor hem betekent. Want als de wedstrijd eenmaal begonnen is, kan ik als trainer namelijk niet zo veel meer doen. Dan is het aan de spelers.' Jong Ajax staat dit seizoen onder leiding van trainer/coach Pieter Huistra en trainer/keeperstrai ner Fred Grim.

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 82