Jong Ajax-coach Pieter Huistra wil dat zijn spelers gaan nadenken en meedenken over voetbal. 'Voor veel jongens bij Jong Ajax is dat de laatste stap die ze moeten zetten/ aldus de opvolger van Adrie Koster. PIETER HUISTRA KNEEDT DE MIX TOT EENHEID tekst Maarten Dekker et is even zoeken in het clubhuis van de Toe komst. Daar waar het normaal krioelt van de jonge voetballers en waar jeugdtrainers in alle rust de dag doorspreken onder het genot van een kop koffie, die ruimte is nu even het do mein van timmerlieden, verhuizers en schoonmaaksters. Als ze straks klaar zijn, moet de Toekomst voldoende over capaciteit en faciliteiten beschikken om ook het eerste elftal van Ajax onderdak te kunnen bieden. Voor de huidige gebruikers is het vanwege die ingrijpende verhuisoperatie een beetje behelpen, zegt Pieter Huistra als we even later zijn neergestreken op een van de weinige rustige plekjes in het gebouw. Huistra (42) is net een maandje bezig in zijn nieuwe functie als trainer van Jong Ajax en in die korte periode moest hij direct al zijn organisatietalent aanspreken. 'Hier op de Toekomst werd druk gewerkt, het eerste was aan het trainen, wij moesten trainen - je moest uitkijken dat je elkaar niet voor de voeten liep. Natuurlijk was dat niet ideaal, maar het kon niet anders, en bovendien was het belangrijk voor de club.' KENNISMAKEN Voor de geboren Fries stonden die eerste weken ook in het teken van kennismaken. Kennismaken met Fred Grim, de oud-doelman van Ajax die dit seizoen is aangesteld als trainer bij de Beloften. Maar vooral ook kennismaken met de spelers groep, die zoals altijd weer vele nieuwe gezichten kent. De meeste voetballers die Huistra dit seizoen onder zijn hoede heeft, waren tot voor kort nog onbeschreven bladen voor hem. 'We zijn op trainingskamp geweest naar Zeeland. Dat is heel nuttig geweest om elkaar beter te leren kennen. Wat me opvalt, is dat deze spelersgroep bijzonder gretig is en dat het jongens zijn die allemaal al langere tijd bij Ajax spelen en dus heel goed weten wat er bij deze club van ze verwacht wordt. Een hoog niveau, zowel op trainingen als in wedstrijden.' Huistra's dienstverband bij Jong Ajax vloeit voort uit vorig seizoen, toen de oud-international (acht interlands) korte tijd meeliep bij de A-selectie van de Amsterdammers. 'Ik had er drie jaar opzitten als assistent-trainer bij Vitesse en was toe aan iets anders. Ik heb op een gegeven moment Marco van Basten gebeld, met wie ik destijds op de trainerscursus zat. In maart heb ik vervolgens een week lang in de keuken mogen kijken en toen Rob Witschge daarna zijn achillespees afscheurde, heb ik hem vervangen en het seizoen afgemaakt als volwaardig assistent.' Als opvolger van de naar Club Brugge vertrokken Adrie Koster zal Huistra dit seizoen proberen weer een paar talenten uit Ajax'jeugdopleiding klaar te stomen voor het eerste elftal. Het is voor de oud-speler van FC Groningen, BV Veendam, FC Twente, Glasgow Rangers, Sanfrecce Hiroshima en Lierse SK geen noviteit om op eigen benen te staan. Voor hij on der Edward Sturing en Aad de Mos bij Vitesse werkte, was Huistra al vier jaar eindverantwoordelijke bij de Al van FC Groningen en was hij bondscoach van het Nederlands elftal voor spelers tot zeventien jaar. 'Dat was een mooie lichting, met Van der Vaart, Heitinga, Van Persie en Huntelaar. Lang niet iedereen was er destijds van overtuigd dat al die jongens het zo ver zouden schoppen.' Wat zijn nieuwe baan wel onderscheidt van eerdere jobs, is het gemĂȘleerde karakter van Jong Ajax. 'Je hebt te maken met spelers die er vorig seizoen ook al bij zaten, er zijn spelers die op zondag buiten de boot vallen bij het eerste en ook nog de beste spelers van de AlHet kan lastig zijn om met zo'n mix toch tot aansprekende prestaties te komen. Je speelt vaak in wisselende samenstellingen en dat vergt een andere menta liteit, van de spelers en ook van mij.' Ondanks die kleine concessie ervaart Huistra het werken bij Ajax nu al als een groot genoegen, zeker als hij zijn laatste periode bij Vitesse in herinnering roept. 'Als assistent moet je dienstbaar zijn aan de hoofdtrainer, heb ik geleerd. Op kantoor kun je het oneens zijn over bepaalde dingen, maar naar buiten toe moetje altijd hetzelfde lied zingen. Dat vond ik weieens lastig. Ook daarom is het fijn dat ik nu weer op eigen benen kan staan.' Maar bovenal ervaart hij Ajax als een gestructureerde club, een oase van rust vergeleken bij de voordurend pruttelende vulkaan die Vitesse heet. 'Tegen de achtergrond van voortdu rende schuldsaneringen was het sowieso lastig werken daar,'

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 80