21 DE COACH FOTO: SANDER NIEU- 1 111 TT A. 1 1 WENHUYS deaie veldbezetting. Het Ajax-systeem is goed. Weetje dat in Nederland niet één ploeg op dezelfde manier speelt? Speel je 4-3-3 met een 10 of een 6? Bijna niemand speelt echt op de Nederlandse manier. Als Van Gaal met de punt naar achter had gespeeld, had hij met Ajax niet de Champions League gewonnen. Maar je moet er wel de spelers voor hebben. In Engeland speelde ik op een bepaalde manier, in Duitsland met één spits. Ik ken de voor- en nadelen van elk systeem. Het gaat erom wat het beste voor de groep is. Ik heb nu elf middenvelders en ik denk dat het beter is om soms 4-4-2 te spelen. Is ook helemaal niet erg, want ook op die manier kan je mooi voetbal spelen. Als je Juventus of Milan van een paar jaar geleden zag, die speelden ook geen 4-3-3, maar ze speel den wel goed voetbal. Sevilla zo'n vier jaar geleden speelde een soort 4-2-4. Is ook een leuk systeem om met de jeugd te spelen. In ieder geval kan een goede aanvallende 4-4-2 veel mooier zijn dan een defensieve 4-3-3. OLIFANT Wat Jol maar bedoelt te zeggen is dat Ajax goed en mooi moet voetballen, ongeacht in welk systeem. De kunst is de spelers zo op te leiden dat ze de eerste keus zijn als het eerste elftal hen nodig heeft. 'Ik denk dat je bij Ajax vooral moet denken aan zelfopgeleide talenten. De ontwikkeling staat dan ook voorop,' aldus Jol. 'De faciliteiten zijn er. Alles draait op volle toeren. De scouting moet heel goed zijn. De trainers moeten dezelfde oefenstof aandragen, de filosofie en de methodiek moeten allemaal op elkaar aansluiten. Iedereen moet hetzelfde denken binnen de jeugdopleiding. En kritiek houden we bin nenskamers. Ik wil niet dat collega's het Ajax-shirt bevuilen. Daar ben ik ook heel streng op. Als we het met z'n allen goed aanpakken, dan wordt Ajax weer nummer één. Je kan van een muis geen olifant maken, maar van Ajax wel. Maar dan moet je wel heel hard blazen.' zo'n vijfentwintig tot dertig wedstrijden speelt, ben ik tevre den. Speel je er maar vijf, dan is dat niet genoeg. Dat kan wel hard lijken, maar blijkbaar ben je dan niet zo hard nodig. Het selecteert zich vanzelf. Toen ik zelf nog voetbalde heb ik er alles voor gedaan én alles voor gelaten. Ik kan er niet tegen als je er niet alles voor laat als speler. Een speler moet beseffen: Ajax moet top zijn, dus ik moet top zijn. Als wij op iedere positie in Nederland de beste zijn, zou het heel slecht zijn als we geen kampioen worden. Dus moeten de spelers allemaal de beste willen zijn.' Niet alleen de spelers moeten bij Jol de beste willen zijn, de 'manager' verlangt ook van alle andere leden van het team totale inzet. 'Het medische en fysieke gedeelte is zeer be langrijk.' Zo nam Jol zijn assistent Michael Lindeman mee uit Duitsland en die zorgt er, in nauwe samenwerking met het hele begeleidingsteam, voor dat de Ajacieden in topconditie komen. 'Ook de dokter, Edwin Goedhart, is weer terug en die heeft een heel programma opgezet. Verder is er ook een nieuwe videoanalist, Michele Santoni, een goede kerel die tegen een stootje kan, dat is ook belangrijk. Zo moet Ajax op elk ander gebied de beste zijn.' De vrees bij een aantal Ajax-volgers was dat Jol zou afwijken van het vertrouwde Ajax-systeem. 'In Engeland speelde ik een Engels systeem, in Duitsland een Duits systeem,' zegt de oefenmeester simpel. 'Het gaat in alle gevallen om de ie- De nieuwe Ajax-coach begroet de massaal toegestroomde fans tijdens de eerste training van het seizoen. FOTO: SANDER NIEUWENHUYS

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 21