20 DE COACH club die hij als een van de grootste concurrenten voor de titel ziet. 'Als je hun basis ziet, weetje dat ze meedoen. Er is daar ervaring en kwaliteit. Maar ik wil eigenlijk niet Orlando En gelaar op de plaats van Jan-Arie van der Heijden zetten. Het mooiste is dat de basis er ligt; de Toekomst. We kunnen het dus zelf oplossen. De clubleiding maakt op mij de indruk dat ze gecommitteerd is aan de weg omhoog. Kampioen worden is geen kwestie van geluk. Dat wordt je door goede scouting, goede opleiding en goede training.' ONTWIKKELING 'We gaan natuurlijk niet binnen een paar weken terug naar de situatie van het eerste jaar van Henk ten Cate. Toen zaten er veel specialisten in het elftal. Maar toen werd Ajax ook geen kampioen, zij het net aan. De club moet in ieder geval zo snel mogelijk weer meedoen om de titel. Vorig jaar eindigde Ajax twaalf punten achter de eerste plaats, door een combinatie van factoren. Dat kan nu echt niet meer,' aldus Jol, die de grootste verandering van binnenuit wil realiseren. 'Er moet een ontwikkeling plaatsvinden. In de scouting, de jeugdopleiding, de faciliteiten, de fysieke en medische begeleiding, de video analyse, de individuele begeleiding. De kennis moet in huis zijn en het moet vervolgens uitgevoerd worden. Die processen moeten op hoog niveau plaatsvinden, zodat we weer de beste in Nederland zijn. Dat Ajax in 1995 de Champions League won, was geen toeval. Dat elftal was technisch en tactisch het beste, maar ze waren ook het fitste. Fysiek is het huidige Ajax nog niet gelijk aan de subtop in Duitsland en Engeland. Maar qua techniek, qua balaanname bijvoorbeeld, zie ik hier goede dingen. Er zitten alleen nog geen Sneijdertjes of Van der Vaartjes tussen, specialisten dus. Al moet ik zeggen, en misschien is dat wel de indruk van de eerste weken: zoals die jongens uit de opleiding spelen, dat zie je nergens.' Jol eist van zijn spelers dezelfde mentale hardheid die hij zelf ook aan de dag legt. 'Het gaat er nu om: wie willen er meedoen? Ten koste van alles! Ik wil de groep terugbrengen naar twintig min of meer vaste spelers en een stuk of vijf jonge talenten. Meer is niet nodig. Als je over een seizoen

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 20