Martin Jol Martin Jol schiet in de lach. Even daarvoor heeft zijn in terviewer opgemerkt dat er vrijwel elk jaar een andere hoofdtrainer aan het woord komt in de Presentatiegids. Jol lacht, maar weet dat hij voor een enorme uitdaging staat: Ajax terug te brengen naar waar het hoort, de top van Ne derland. Dus zijn er geen halve maatregelen nodig. 'Ik wil Ajax zijn eigen gezicht teruggeven. Verder geen gelul/ AJAX MOET WEER A J AX WORDEN tekst Joris zandbergen Col 's\ p de eerste vraag - Waarom heb je voor Ajax gekozen? - volgt een antwoord van bijna I twintig minuten dat veel van de vervolg vragen overbodig maakt. Martin Jol (53) was voordat hij zich aan Ajax verbond, coach van onder andere Tottenham Hotspur en Hamburger SV, clubs waar de begroting veel meer investeringen mogelijk maakt dan in Amsterdam en die bovendien in aantrekkelijkere competities spelen. Toch verliet Jol al na een seizoen de Bundesliga, om de positie te bekleden van technisch eindverantwoordelijke bij Ajax, de club waar in de afgelopen vier seizoenen vier verschillende hoofdtrainers aan het roer stonden. Vaak doe je dingen met je verstand,' zegt de in Den Haag geboren oefenmeester. 'Maar, zoals dat ook met spelers weieens gaat, je kiest uit het hart. Ajax is Ajax. Ben je er eenmaal, dan gaan andere dingen mee tellen. De club is eigenlijk al jaren in overgang. Het is wel de mooiste club van Nederland. Alleen wordt Ajax de laatste tien jaar niet meer om de twee jaar kampioen.' 'Ze,' refereert Jol aan de Amsterdamse club, 'hadden in Ne derland de macht. De opleiding, de speelstijl, het geld. Als je tegen Ajax speelde, was je als tegenstander altijd onder de indruk, want ze straalden uit dat ze de beste waren. Ajax heeft altijd specialisten opgeleid, of ze gehaald uit de nationale competitie. Na twee, drie jaar werden die dan weer verkocht en kwam er weer een nieuwe lichting. We kunnen constate ren dat de spelers die de afgelopen jaren zijn gehaald, niet of niet meteen bij Ajax pasten, ondanks de investeringen die er gedaan zijn. Dat zie je met zelfopgeleide spelers of gerichte aankopen uit Nederland niet zo snel gebeuren. De ontwik keling stagneert. Maar de mensen die er nu zijn, directie, trainers, die zitten er maar net. Dus is er weer een nieuwe kans om iets op te bouwen.' VERANTWOORDELIJK Dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken, beseft Jol maar al te goed. De trainer schroomt dan ook niet om harde maatregelen te nemen. 'Er zullen beslissingen genomen worden,' zegt hij ferm. 'Waar gehakt wordt, vallen spaanders. Sommige spelers zullen hun geluk elders moeten zoeken, want ik vind hen geen echte Ajax-spelers. Ik kan me nu niet verschuilen, ik ben zelf verantwoordelijk. Dus gaat het op mijn manier.' De Ajax-selectie heeft tijdens de voorbereiding kennis kun nen maken met de manier van werken van de ervaren Haagse trainer. Jol kan een gemeende arm om de schouder van zijn spelers slaan, en complimenten uitdelen, maar kan een speler ook onder uit de zak geven op het trainingsveld als de situatie daarom vraagt. Ook liet hij zijn groep bijna ongekend hard trainen, maar was er tegelijk voldoende aandacht voor techniek en tactiek. De spelers waardeerden dat zeer, getuige de vele positieve verhalen over de trainer, die duidelijk is in wat hij van zijn manschappen verwacht. De echte Ajax-spelers herkent Jol in de jonge talenten uit zijn groep. 'Ik keek in De Lutte tijdens de maaltijd eens rond, en ik zag geloof ik dertien spelers uit de eigen jeugd aan tafel zitten. Dat is nergens zo. We moeten zien daar de specialisten uit te halen.' Echte Ajax-spelers, specialisten: het zijn termen die Jol veelvuldig bezigt. 'Ajax heeft de opleiding en moet dus niet afhankelijk zijn van louter aankopen. Ajax heeft een bepaalde manier van voetballen en daar moet je de juiste spelers voor hebben. Dus als bijvoorbeeld Luis Suarez weg zou gaan, moet Ajax in staat zijn om te zeggen: dat wordt zijn opvolger. Die moet dan komen uit de eigen jeugd of desnoods uit de Nederlandse competitie. Ik wil Ajax zijn eigen gezicht weer teruggeven. Verder geen gelul.' Anders dan andere jaren roert Ajax zich nauwelijks op de transfermarkt. Sterker nog: bij de eerste training, op 22 juni, was er geen enkele nieuwe aankoop te bewonderen. Dat is enerzijds ingegeven door de economische omstandigheden van de club, maar ook omdat Jol zijn team slechts op enkele plaatsen wenst te versterken: daar waar er specialisten nodig zijn. 'PSV doet het op een andere manier,' zegt Jol over de

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 18