131 AJAX COMPLEET DE BORDJESCLUB de uitnodiging stond onder meer: 'Het comité verzoekt de deelnemers op tijd aanwezig te zijn, een uitstekend humeur mede te brengen en geen kilometerslange redevoeringen te houden.' Er waren op die eerste bijeenkomst ruim zestig leden aanwezig, die hun voetbaljaren lang en breed achter de rug hadden. Een traditie was daarmee geboren: nog steeds komen de man nen van de Bordjesclub jaarlijks bijeen voor een diner, vroeger rond 18 maart, de verjaardag van Ajax, tegenwoordig eind oktober. De leden van de Bordjesclub zijn allen minimaal vijfentwintig jaar lid van Ajax. De Bordjesclub telt momenteel 132 leden. Wie veertig jaar lid is, ontvangt een tweede, op naam gesteld bordje. Een lidmaatschap van vijftig jaar wordt gehonoreerd met de gouden Ajax-speld. Deze speld wordt voorzien van een briljantje wanneer iemand zestig jaar lid is en voor degenen die zeventig en vijfenzeventig jaar lid zijn, wordt een passend cadeau uitgezocht zoals bijvoorbeeld een zilveren schaal met inscriptie. Een sympathieke traditie die de jaarlijkse Bordjesclub-avond kenmerkt, is dat per keer een paar gasten worden uitgenodigd om de bijeenkomst bij te wonen. Dat wordt beschouwd als een grote eer, want de Bordjesclub ademt Ajax. Over de toekomst hoeft de Bordjesclub zich geen zorgen te maken. Sinds enkele seizoenen voert Ajax een actiever leden- beleid. Voornaamste doel is het ledenbestand van Ajax een betere afspiegeling te laten zijn van allen die bij de club zijn betrokken. Ook is er nu de mogelijkheid mensen voor hun jarenlange inzet voor de club te belonen en kennis en kunde in huis te halen. Vernieuwing en activering van het ledenbe stand zijn nodig om in de toekomst niet alleen coaches en begeleiders, maar bijvoorbeeld ook bestuurders en managers uit eigen geledingen te kunnen rekruteren. In 2006 zijn voor het eerst in de geschiedenis enkele sup porters uitgenodigd om lid te worden. Ook vrouwen kunnen tegenwoordig lid worden. Het Bordjesclub-comité wordt momenteel gevormd door Hen- nie Henrichs (voorzitter), Willem Schoevaart (secretaris) en André Kraan. De in 2008 nieuw aangenomen leden, allen mensen met verdien sten voor Ajax. Jaarlijks komen de leden van de Bordjesclub op de Toekomst bijeen voor een diner. Als de 'Bor demannen' goed bij stem zijn, zingt men het clublied en de Bordjesclubballade, indertijd door Jan Schoevaart alias 'Tric-Trac' op rijm gezet. Op vrijdag 3 december 1937 werd door Ajax-voorzitter Marius Koolhaas tijdens een feestelijke bijeenkomst in Krasnapolsky aan tweeënzestig werkende leden die vijfentwintig jaar of langer lid van de club waren, een fraai uitgevoerd Ajax-bord overhandigd. Negen jaar later, in april 1946, staken Frits de Bruyn, Jan de Boer, Tjerk de Munnik en Jan Melchers de koppen bij elkaar en werd de Ajax-Bordjesclub geboren. Op 27 juli 1946 vond in het Amsterdamse Minerva Paviljoen de eerste officiële bijeenkomst plaats van 'oer-Ajacieden'. In De jubilarissen van 2008.

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 131