DE ERFGOEDCOMMISSIE 130 W AJAX COMPLEET AJAX MUSEUM In het Ajax Museum zijn niet alleen de oorspronkelijke documenten te zien van bij voorbeeld de oprichtingsvergadering van 18 maart 1900, maar ook originele foto's, oude clubbladen, het eerste contract van Marco van Basten, een zeldzaam shirt uit 1925, vele trofeeën en belangrijke medailles die Ajax in bruikleen kreeg van spelers. Maar er zijn ook de nodige bewegende beelden te zien. Zo zijn er unieke filmbeelden van de oudste stadions waar Ajax speelde: het Houten Stadion en de Meer. Daarnaast worden de doelpunten getoond van alle Europa Cup- en Wereld Bekerfinales die Ajax speelde. In een unieke opstelling die gewijd is aan de internationale successen die Ajax vanaf 1970 boekte, wordt uitvoerig stilgestaan bij die finales. De programmaboekjes liggen in het museum, evenals toegangskaartjes en de medailles die de spelers kregen. Bovendien hangen er wedstrijdshirts die met tegenstanders van Ajax werden geruild. In het centrum van deze spectaculaire opstelling staan in een grote ovale vitrine de vier Europa Cups, de twee Wereld Bekers, de Europa Cup 2 en de UEFA Cup te pronken. En dan nog is het niet voorbij. Want het slot- én hoogtepunt wordt gevormd door de film De Jongensdroom. Omdat overal op de aardbol voetballertjes dromen van een carrière bij Ajax, laten de filmmakers zien hoe zulke dromen werkelijkheid kunnen worden. Er werden drie 'willekeurige'jongetjes gekozen: een uit Betondorp, een uit een tropisch land en een uit Scandinavië. Je ziet ze voetballen en dan verschijnen hun fantasieën over achtereenvolgens Cruijff, Rijkaard en Litmanen. Er komt een bombardement van spelfragmenten van deze voetbalhelden en dat moet vrij letterlijk worden genomen. De film wordt namelijk geprojecteerd op drie schermen naast elkaar en op elk scherm is steeds een ander spelfragment te zien. Samen met de zéér indringende muziek geeft dat een overdonderende indruk, die de bezoeker helemaal inpakt. Tegen het einde van de film zitten de jongetjes tussen het publiek in de Amsterdam ArenA. Na nog een flinke hoeveelheid acties van andere grote Ajax-sterren komt de historische 'omhaal van Van Basten' en springen alle filmacteurs juichend op. In hun midden blijkt Johan Cruijff zelf te staan, die nog even knipoogt naar een van de dro mende jongens. Want Cruijff wéét waarvan hij droomde. Het Ajax Museum is de belangrijkste plaats waar het historische erfgoed wordt bewaard, bewaakt en tentoongesteld. Maar ook op de Toekomst en in de ArenA zijn in vele vitrines onze trofeeën te bewonderen. 'Ik zie het erfgoed als de ziel van onze vereniging en het koesteren ervan als de ware clubliefde voor Ajax,' zegt oud-museumdirecteur en voorzitter van de Erfgoedcommissie Thijs Lindeman. 'Omdat bijna iedereen bezig is met de noodzakelijke voetbal-driepunter van de eerstvolgende wedstrijd, is het een goede zaak dat wij de historie in het vizier houden. Veel hiervan is ons in de eerste 95 jaar van ons bestaan door de vingers geglipt. Geen oog voor gehad of wat dan ook! Pas bij het invullen van het Ajax Museum kwamen we tot de onthutsende constatering dat er maar weinig bewaard was gebleven. De commissie probeert nu via een inhaalslag delen van onze historie terug te halen naar de club. Veel leden en supporters hebben gehoor gegeven aan de oproep en schonken Ajax hun verzameling, foto's, shirts, club bladen, knipsels, jubileumbordjes enzovoort. Het is aan ons, Ajacieden van nu, om te zorgen dat onze kinderen en kinds-kinderen ons later niet kunnen verwijten onze clubhistorie verkwanseld te hebben aan de vuilnisbak of aan de talrijke internetopkopers die alles voor eigen parochie verzamelen. Wij vragen u om uw eventuele gespaarde dierbare clubtrofeeën af te staan aan ons. Wij zullen ze graag toevoegen aan onze, o zo rijke, clubhistorie!' De Erfgoedcommissie is te bereiken via het emailadres erfgoed@ajax.nl. Marco van Basten opende in juli 1999 zijn eigen vitrine in het Ajax Museum. In het Ajax Museum komt de geschiedenis van Ajax tot leven door middel van beelden van grote wedstrijden, zoals de Europa Cupfi nale tegen Panathinaikos in 1971. De Erfgoedcommissie bijeen in het Ajax Museum, staand vanaf links: Martin Hansen, Thijs Lindeman, Wim Schoevaart en André Kraan; gehurkt: Hennie Schuurman en Ed Lefeber.

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 130