QX£)l? 113 25 MEI HISTORIE W 1995: GRACHTENTOCHT Patrick Kluivert (met hoed), Edwin van der Sar (met sjaal) en Jari Litmanen (met cup) tijdens de rondvaart door de Amsterdamse grachten daags na de 1 -O-zege op AC Milan in de Champions Leaguefinale. Louis van Gaal noemde de grachtentocht in zijn column in Het Nieuws van de Dag op 27 mei de apotheose van de kolossale ontvangst die Ajax ten deel was gevallen na de terugkeer uitwenen: 'Het was een bijzonder speciale en emotio nele ervaring, want in tegenstelling tot de huldiging op het Museumplein kon je iedereen echt goed zien. De mensen konden ons aanraken, ze schreeuwden hun kelen schor en de intense vreugde op de gezichten was hartverwarmend.' 1996: AJAX-WILLEM II 5-1 In welhaast devote pose, sommigen het hoofd deemoe dig gebogen, betreden de Godenzonen van Ajax voor het laatst de mat van de Meer: Wim Jonk (4), Nordin Wooter (7), Peter Hoekstra (11), Edgar Davids (8), Nwanko Kanu (9), Winston Bogarde (5) en Jari Litmanen (10). Het afscheid viel de Ajacieden, maar vooral de supporters zwaar. Toch kwam een Amsterdamse gemeentecom missie al in 1974 tot de conclusie dat Ajax uit de Meer zou moeten vertrekken. Met name vanwege zorgen over de bereikbaarheid adviseerde de 'Commissie Betaald Voetbal': 'Men zal zich moeten beraden over een andere locatie.' Naar Zuidoost, luidde de hint. Het stadion zou een kopie van de Astrodome in Houston, Texas moeten worden: geheel overdekt, multifunctioneel, voorzien van automatisch verrijdbare tribunes en synthetische grondbedekking. Toch zou er pas twintig jaar later (op 20 oktober 1993) een klap op de plannen voor een nieuw Ajax-stadion worden gegeven. 1995: AJAX - GRÊMIO 0-0 N.V. (PENALTY'S; 4-3) De successen in het Van Gaal-tijdperk rijgen zich aaneen. Kussend mag Edgar Davids de volgende hoofdprijs begroe ten: Ajax heeft voor de tweede keer in de clubhistorie de Wereld Beker gewon nen. Danny Blind, Martijn Reuser, Michael Reiziger, Nwankwo Kanu en Patrick Klui vert willen ook zoenen, voor Ajax was de Wereld Beker niet het hoofddoel van het seizoen. Tegenstander Grêmio was daarentegen zozeer gefixeerd op het winnen ervan dat trainer Luis Felipe zijn topspelers wekenlang voor het treffen met Ajax had gespaard. Omdat 120 mi nuten - niet bijster boeiend - voetbal geen doorslaggevend krachtsverschil aan het licht bracht, beslisten penalty's uiteindelijk over winst of verlies. 1996: AJAX - JUVENTUS 1-1 N.V. voor de tweede achtereenvolgende keer staat Ajax in de finale van de Champions League. Tegen Juventus moeten penalty's de beslis sing forceren. Onder het keurend oog van scheidsrechter Manuel Diaz Vega is Edgar Davids de eerste die de bal goedlegt. Davids schoot de strafschop recht in de handen van Juventus-keeper Angelo Peruzzi. Jari Litmanen en Arnold Scholten stuurden de doelman de verkeerde kant op, waarna Peruzzi de vierde penalty van Sonny Silooy uit de rechterhoek tikte. Edwin van der Sar was tijdens de wedstrijd licht geblesseerd geraakt bij een hoekschop. Hij koos goed bij de strafschoppen van Ferrara, Pessotto, Padovano en Jugovic, maar kon geen van de vier penalty's keren, al scheelde het bij Padovano centimeters. Juventus zegevierde.

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 113