mam •sd\ 110 HISTORIE 1975: AJAX - FEYENOORD 6-0 A la Beb Bakhuys scoort Ruud Geels 3-0, zijn tweede doelpunt in een reeks van vier. In totaal scoorde Geels in de 82ste Klassieker vijf keer. Eddy Treijtel, Willy Brokamp, Jan Everse en Willem van Hanegem maakten geschiedenis van dichtbij mee. De enige speler die ook een hattrick maakte in een Klassieker was Bob ten Have in 1934. Geels evenaarde de prestatie van Feijenoorder Hans Venneker uit 1964, die in de legendarische 9-4-zege van Feijenoord op Ajax ook vijf keer scoorde. Zelf relativeerde Ruud Geels zijn vijf doelpunten: 'Ik kan mij niet herinneren ooit zoveel vrijheid te hebben gehad en ik kan me eigenlijk niet voorstellen, dat dit weer zo snel zal gebeuren ook.' Bovendien is Geels - naast Henk Groot, Johan Cruijff, Keje Molenaar, Ronald Koeman en Angelos Charisteas - een van de zes spelers die in de Klassieker zowel voor Ajax als voor Feyenoord scoorden 1985: RODA JC - AJAX 2-3 Polonaise in de kleedkamer nadat Ajax bij Roda JC kampioen van Nederland is geworden, vanaf links: Marco van Basten, Ronald Koeman, Rob de Wit, Sonny Silooy, John Bosman en Sjaak Storm. Eén man deelde nadrukkelijk niet in de feestvreugde en dat was de begin mei ontslagen trainer Aad de Mos. Het ontslag was het gevolg van een conflict dat ontstaan was tussen De Mos en Van Basten nadat deze door de coach tegen FC utrecht aan de kant ge houden was. 'Als De Mos zegt dat ik al zes weken faal, dan zeg ik dat hij al twee jaar faalt,' liet de beledigde topscorer de media weten. Die uitspraak miste zijn uitwerking niet en vijf wedstrijden voor het einde van de competitie stond de trainer van de aan staande landskampioen op straat. 1983: SHIRTSPONSOR Frank Rijkaard, Dick Schoenaker, Marco van Basten en Edo Ophof tonen het Ajax- shirt, dat sinds het seizoen 1982-1983 getooid is met shirtreclame. Pas op het eind van het seizoen 1981-1982 verleende de KNVB toestemming aan de clubs om te spelen met shirtreclame. Het Ajax-bestuur onder leiding van voorzitter Ton Harmsen had zich hiervoor reeds lange tijd sterk gemaakt. Toen de permissie eenmaal gegeven was, was Ajax de eerste club die overeenstemming bereikte met een shirtsponsor. De Japanse fabrikant van video- en audiobanden Tokio Denko Kagaku had in Nederland weliswaar het grootste marktaandeel maar een geringe naamsbekendheid. Na becijferd te hebben dat Ajax per seizoen tussen de 490 en 500 minuten op televisie te zien was, greep het merk met beide handen de mogelijkheid aan om zich via Ajax te profileren. 1983: AJAX - FEYENOORD 8-2 Marco van Basten verwelkomt de 2-0 tijdens de 99ste Klas sieker. André Hoekstra en Joop Hiele hadden de bui al zien hangen. De 8-2-eindstand vormde met de 6-0-zeges uit 1975 en 1999 het grootste doelpuntenverschil in de geschiedenis van de Klassieker. Van Basten scoorde drie maal, maar de meest opmerkelijke rol was weggelegd voor Jesper Olsen, die direct betrokken was bij zes van de acht Amsterdamse doelpunten. Bovendien poortte Olsen Feyenoorder Johan Cruijff. Het Ajax-bestuur had hem, ten faveure van een zo genoemde Coumans-bandage, van een operatie aan de linkerenkelbanden en een langdurige revalidatie kunnen afhouden. Olsen scoorde zelf twee keer en bereidde vier goals lichtvoetig voor. MQTFÏ HeinoUon Bier m

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 110