mnr%\ [O 30 MEI 1971: SOESTDIJK Na Ajax' Europa Cupwinst ontvangt koningin Juliana voor het eerst een voetbalploeg op haar privéadres. Links van Hare Majesteit zijn de Amsterdamse burgemeester Ivo Samkalden en Sjaak Swart in een geanimeerd gesprek gewikkeld. Tijdens de ontvangst in de tuin van Paleis Soestdijk werd de kleine Carlos, zoontje van prinses Irene, in de cup gezet. Een verslag van het bezoek was in het bioscoopjournaal te zien, evenwel zonder geluid. De Rijksvoorlichtingsdienst had verboden geluidsopnamen te maken. 1972: AJAX - FC INTERNAZIONALE 2-0 Terwijl met nummer 8 Sjaak Swart mee opspringt, kopt Johan Cruijff van achter de Inter-verdediging de bal in het doel. In de ervaren, ver dedigende ploeg uit Milaan was Gabriele Oriali, de bewaker van Johan Cruijff, qua leeftijd een uitzondering. De pas 20-jarige verdediger maakte dit seizoen zijn Europese debuut. In de finale in de Rotterdamse Kuip week Oriali geen moment van Cruijffs zijde. De Amsterdamse num mer 14 excelleerde desondanks en nam beide Ajax-treffers voor zijn rekening. Dat Cruijff voor zijn tweede treffer het hoofd gebruikte, was voor Oriali een vernedering te meer, omdat Cruijff niet bepaald bekend stond als een begenadigd kopper. 1972: AJAX - INDEPENDIENTE 3-0 Johnny Rep staat op het punt om de Argentijnse keeper Miguel Santoro te omspelen en Ajax op 2-0 te brengen in de Wereld Bekerwedstrijd tegen Indepen- diente; op de achtergrond aanvoerder Piet Keizer. Rep stond pas vier minuten in het veld, als vervanger van de gebles seerd geraakte Sjaak Swart, toen in de 67ste minuut Piet Keizer over links Johan Cruijff wegstuurde, die de buitenspelval omzeilde en de bal opzij schoof naar de toesnellende Rep: 2-0. Dertien minuten later viel de definitieve beslissing toen held van de avond Rep op een passje van Cruijff achter de verdediging vandaan glipte, alleen op Santoro afging en het derde doelpunt scoorde. Rep maakte vaak belangrijke doelpunten en hield daar de door zijn voorganger Swart bedachte bijnaam 'Goudhaantje' aan over. 1973: AJAX - JUVENTUS 1-0 Ajax bevestigt andermaal zijn status als Europese topclub. In de vierde minuut kopt Johnny Rep de bal uit een voorzet van Horst Blankenburg voorbij Dino Zoff. Silvio Longobucco volgt op (te) eerbiedige afstand. Hoewel de speelstijl van Ajax gaandeweg de Europese campagne fri voler was geworden, ingegeven door het surplus aan creativiteit en techniek, liet Kovacs de wedstrijd professioneel uitspe len. zelfs een on-ltaliaanse spelopvatting (Juventus speelde met drie spitsen) kon Ajax niet aan het wankelen brengen. - va». 1 'r, -£«s- y

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 109