Bob Haarms in 1968 als trainer van de amateurs. Haarms doorliep de jeugdopleiding van Ajax, speelde in de jaren vijftig in Ajax 1, haalde zijn trainersdiploma's en maakte in 1967 zijn entree in de Meer als trainer. FOTO: ARCHIEF Éêx fflMMi WÈÊÈÊÊÊSÊÊ bed. Ze konden beter onder mijn leiding drinken dan alleen op stap gaan. We wisten van dat feesten daar, want in juni hadden we tegen hun oude club Fremad Amager gespeeld. De volgende ochtend vlogen we terug naar Amsterdam en 's middags speelden ze allof er niets gebeurd was Groningen met 5-1 van de mat. Sindsdien ben ik iedere keer als de Denen een interland hadden, als oppas meegegaan.' Zelden vraagt Bobby Haarms zich af of zijn toewijding en bezorgdheid niet te vanzelfsprekend gevonden worden. Het Schiet hem weieens door het hoofd: 'Als je lang meeloopt, ga je bij het meubilair horen. "Die gaaf "toch nooit weg," wordt er over je gedacht. In Engeland of Schotland heeft men meer waardering voor de nestor, de man achter de steeds wisse lende hoofdtrainers, die toch degene is die de continuïteit waarborgt. Bij Glasgow Rangers heb ik gezien hoe de oude rotten met egards behandeld worden. Ze hebben hun eigen naamplaatje op de tribune, en voor de wedstrijd begint, wordt omgeroepen wie van hen die middag aanwezig zijn. Dat gevoel voor traditie kennen wij niet. Ik betreur dat, want ik hou van traditie, van eer en waardering. Honderd keer per dag loop ik door die gang in het stadion, want aan het eind ervan heb je links de trainerskamer en rechts de kledingmagazijnen. En honderd keer per dag ben ik me bewust van de foto's die daar hangen. De hele gang hangt vol foto's van Ajacieden die in het Nederlands elftal gespeeld hebben. Het is een mooie traditie dat we onze spelers die dat bereikt hebben, op die manier eren. Daar mag je niet langslopen zonder je er bewust van te -zijn. De eerste foto dateert geloof ik van 1911. 'Nop hoef ik geen naamplaatje op de tribune, al was het maar omdat ik liever nog zo lang mogelijk op de bank zit, maar als er wat meer geluisterd zou worden naar de ervaring van de oudgedienden, zou dat ook al een blijk van waardering zijn. De verhalen van vroeger zijn niet alleen smeuïg, ze kunnen ook leerzaam zijn in deze verikte tijd.' Bij zijn kóperen jubileum als trainer van Ajax werd Bobby Haarms door de vader van Ruud Krol in tweeëntwintig vier regelige strofen toegedicht. Geld was voor Bobby niet altijd hoofdzaak Al pakte hij het lekker mee Voor deze club is ie een koopie Hij werkt en traint immers voor tweedichtte Kuki Krol in het negentiende vers. Van Rinus Miphels kwam bij die gelegenheid, die merkwaardigerwijs niet twaalf- maar tienen halfjaar na Bobby Haarms'indiensttreding gevierd werd, een telegram met de tekst: 'Je hebt voor vijfentwintig jaar gewerkt.' Dat was voor hem een groter blijk van waardering dan de enveloppe met inhoud die hij van het bestuur kreeg. Na de wedstrijd heeft Bobby Haarms in het spelershome zijn vaste stek aan dejkop van de bar. Daarvandaan overziet hij het - afhankelijk van de uitslag - meer of minder uitgelaten geroezemoes. Meestal is het een vrolijke boel. Op zondag 7 februari 1993 had Ajax met 6-0 van Sparta ge wonnen en stond hij daaf niet. Hij lag met hartklachten in het ziekenhuis. Daar bereikte hem die avond per fax het bericht dat naar aanleiding van zijn afwezigheid door Rimko Haanstra (praeses), Hans Melissen (viee-praeses), Jaap Stobbe (abac- tis), Ineke Provily ({assessor) en Klaas Vos (fiscus) de Bobby Haarms Fanclub was opgericht. Hijzelf werd benoemd tot lid van verdienste, tante Sien tot erelid. Bobby Haarms is de enige assistent-trainer ter wereld met een fanclub. In december van hetzelfde jaar organiseerde het bestuur in het spelershome de eerste Bobby Haarms Fanclubavond. Het slachtoffer van alle verering werd bij die gelegenheid gevraagd het woord te richten tot dpfiegentig aanwezigen. En dat deed hij, met meer zw eet in zijn handen dan hij tijdens Ajax - Sparta op de bank zou hebben gehad. 'Het was een geintje, zeiden ze. Maar gein is nu precies wat bij Ajax hoort. Bij Amsterdam. En er is niets serieuzer dan Amsterdamse gein. Dat is gebleken

Presentatiegids (1987-2013) | 2009 | | pagina 102