'JE MOET DE KRACHT 94 AJAX KICK OFF Ook de verhuizing naar de ArenA was voor mij bijzonder. Na die negen jaar dacht ik bij mezelf: je moet afscheid durven nemen op het hoogtepunt. Op zich is dat ook wel weer geluk geweest, want daarna is het eigenlijk nooit meer zo goed gegaan als daarvoor.' Zakelijke historie Waf ben je daarna gaan doen? Ben je inmiddels met pensioen? 'Mijn zakelijke historie in een nuttshell: mijn vader was een pure selfmade man. Hij kwam helemaal alleen als Jood uit de oorlog, hij redde zich door onder te duiken. Hij ging werken bij het assurantiekantoor waar hij voor de oorlog ook had gewerkt, werkte zich snel op en werd er in 1956 eigenaar van. Ik kwam in 1967 in het bedrijf, toen werkten er al zo'n 150 man. Dat bedrijf hebben we op een gegeven moment verkocht, nog voor ik bij Ajax begon, maar ik bleef wél gewoon directie voorzitter. En toen ik bij Ajax wegging was ik dat nog, hoewel ik er wel een beetje roofbouw op had gepleegd. Het bedrijf werd weer verkocht, nu heet het AON, maar toen ik vice-voorzitter van de AON Groep Nederland was, kwam ik erachter dat ik me meer on dernemer voelde dan manager. Toen zijn we overeengekomen dat ik tot mijn zestigste aan het bedrijf verbonden zou blijven, maar niet meer in de top. Ik ging ook voor de helft andere dingen doen. Bestuurlijke zaken buiten het werk om. Ik was vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Assurantieadviseurs, en ben voorzitter van VNO- NCW Amsterdam en Noord-Holland en lid van het bestuur van het Fonds Gehandicaptensport. Ook ben ik bestuurslid van de Kamer van Koophandel en voorzitter van een stuurgroep die de uitbreiding en renovatie van Artis helpt te realiseren. En ik zal vast nog wel wat vergeten.' Misschien een gezin of privéleven? 'Nou, ik heb een heel hecht gezinsleven. Ik ben 38 jaar getrouwd met dezelfde en nog steeds mooie mevrouw. Ik heb twee dochters, 36 en 33 jaar oud. Die van 36 heeft een dochtertje van zeven maanden, die van 33 een van vier maanden. Ik zie ze bijna iedere dag, ben heel close met ze. Ik heb ook veel broers en zusters die ik allemaal heel veel zie. En het zijn allemaal Ajacieden.' En heb je daar altijd genoeg tijd voor gehad? 'Tijd is relatief. Natuurlijk was ik weinig thuis. In al die jaren was ik drie van de vier doordeweekse avonden weg. Maar op zaterdag heb ik nooit gewerkt, en op zondag behalve tijdens de negen jaar bij Ajax ook niet. Mijn gezin voelt zich niet tekortgedaan en een week heeft meer dan veertig uur. Een mens kan heel veel doen. Maar ik heb nog nooit een aflevering van Goede Tijden, Slechte Tijden gezien of van Westenwind of weet ik veel. Ik besteed mijn tijd aan dingen die ik leuk vind. Ik heb een warme belangstelling voor de Nederlandse schilderkunst en voor de rest ben ik een bestuurder. Ik heb in Joods Nederland ook heel veel bestuursfuncties gehad. Als ik naar mijn cv kijk, denk ik bij mezelf: jongen, waar haalde je de tijd vandaan? En toch heb ik nooit het idee gehad dat ik me overwerkt heb. Ik kan niet tegen niets doen. Maar zó hard heb ik nou ook weer niet gewerkt. Zo voel ik het echt. Nu, in de eerste maanden bij Ajax, ben ik hier ook niet meer dan een halve dag in de week. Eigen kracht Dus je was zestig, stopte bij AON, werd opa en dacht: kom, ik ga eens een rapport schrijven? 'In de Ledenraad ontstond niet zozeer een crisis, maar wel het gevoel dat er iets moest gebeuren toen we ons voor het zoveelste jaar niet plaatsten voor de Champions League en de UEFA Cup en er kritiek kwam op de aankopen. De oplossing die men daarvoor vond was om kritisch naar onszelf te gaan kijken en om dat vanuit onze eigen kracht te doen, niet via een of ander extern bureau. Dat vond ik verstandig: je moet de kracht kunnen opbrengen om in de spiegel te kijken, want dat levert meer resultaat op dan als een buitenstaander iets tegen je zegt. Ik ben toen gevraagd om voorzitter te worden van de commissie die het onderzoek ging doen, ik was net teruggetreden uit de Ledenraad, maar ik ben erelid en iemand die - hoewel iedereen vijanden heeft - toch wel breed geaccepteerd wordt. Ik aarzelde wel, want met veel mensen over wie we moesten schrijven, heb ik een lang durige en goede relatie. Verder was ik heel benieuwd naar wat ik allemaal tegen zou komen, hoewel ik dacht de club goed te kennen.' Door welke zaken ben je verrast tijdens je onderzoek? 'Eigenlijk was de eilandencultuur erger dan ik gedacht had. Er was veel onder linge kritiek, en de umwelt keek ongelooflijk kritisch naar Ajax: de supporters, de businessclub, de sponsors. Ik wist best wat er leefde, maar niet dat het zo diep zou zitten.' VJat was het verschil met dergelijke rapporten die je over andere bedrijven hebt geschreven? 'Daar komt het niet in de krant. In een andere organisatie is het oplossen van dergelijke problemen veel gemakkelijker. Ik heb veel ervaring met dit soort zaken, en ook wel in publiciteit, maar het lastige hier is dat je op je vingers gekeken wordt. Je moet de druk kunnen weerstaan van al die mensen die een mening hebben, iedereen wil weten wanneer er iets gebeurt. Dat is een groot verschil met het bedrijfsleven.' Het lijkt me ook moeilijk om naar je eigen club te kijken; er zitten toch mensen bij met wie je lang durige en goede relaties onderhoudt, zoals je het zelf net zei. 'Nee hoor, in elk bedrijf komt het voor dat je afscheid moet nemen van men sen met wie je heel close bent. Het leven bestaat niet zonder slechtnieuws- gesprekken. En zeker niet als je op een verantwoordelijke positie zit. Van sommige mensen is het goed als ze vertrekken, maar de dynamiek die hier loskomt is nauwelijks te beheersen.' Publiciteit Door alle publiciteit ben jij nu het kopstuk van Ajax, terwijl je dat niet wilt zijn. 'Klopt. Ik houd me heel erg gedeisd in de publiciteit. Bij de presentatie van het rapport heb ik een persconferentie gegeven en daarvoor was veel meer belangstelling dan ik gedacht had. Ik ben die avond bij Jack van Gelder gaan zitten en na mijn benoeming tot voorzitter heb ik interviews gegeven aan Het rNuK&!?EM|N, PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 94