WIL REGEREN VANUIT DE LUWTE Aan het einde van een bijzonder roerig seizoen stond een ras-Ajacied op om de voorzittershamer over te nemen. Daarvóór had hij met zijn bekende rapport ook al voor heel wat duidelijkheid gepleit en gezórgd. Komend seizoen wil hij ten minste de helft van zijn aanbevelingen uitvoeren. De publiciteitmijdende beroepsbestuurder wil regeren vanuit de luwte, net zoals de club dat in zijn ogen zou moeten doen. Bij aanvang van zijn eerste hele seizoen als voorzitter wil hij zich echter best eens laten zien. 92 AJAX KICK OFF mrmouEL tekst Tim Korenhoff Hoe is het om aan het roer te staan? 'Het is bekend dat ik daarop niet zat te wachten.' Toch zit u er. 'Kijk, toen het rapport af was, werd al vrij snel duidelijk dat de toenmalige bestuurders hun consequenties zouden trekken - zeg trouwens alsjeblieft "je" tegen me. Ik had de hoop en de verwachting dat Leo van Wijk voorzitter zou willen worden, maar toen kwamen er persoonlijke en zakelijke redenen waarom hij het niet deed. Ik had vooraf al gezegd dat ik het niet zou gaan doen. Maar toen begon de commissie op me in te praten: "Joh moetje luiste ren: je hebt de tijd, je hebt de ervaring, je hebt de kennis van de club, je wordt breed geaccepteerd, je moet het gewoon doen. Als we een echte clubman willen hebben, ben jij de beste kandidaat.'" Je zei in de media dat je je hart hebt laten spreken. IVaf zei dat hart? 'Ik wil het niet overdreven dramatisch voorstellen, maar Ajax zit zó in mijn bloed. Ik kom al bij Ajax vanaf mijn zesde jaar, had een kinderkaart, ging met mijn vader naar uitwedstrijden, ging op mijn fietsje naar jeugdwedstrijden kijken. Ajax was als kind al een belangrijk deel van mijn leven. Als ik op reis ben, bel ik om de dag mijn broer om te vragen of er nog nieuws binnen Ajax is, dat doe ik mijn hele leven al. Als die club je dan zo dierbaar is, en ze me nodig hebben, kan ik het voor mijn gevoel nauwelijks maken om te zeggen: bekijk het maar.' Over je eerste bestuursperiode zei je dat je binnenkwam op het dieptepunt en vertrok op het hoog tepunt. Kun je dat eens uitleggen? 'In 1988 brak een bestuurscrisis uit, dat had alles te maken met een fiscale zaak en met de resultaten op het veld. Het bestuur van Ton Harmsen trad af en Michael van Praag, Arie van Os en ik kwamen ervoor in de plaats. Hoewel ik zakelijk een nogal verantwoordelijke job had, was het toch een soort van jongensdroom die uitkwam. Het was een heel moeilijke periode. Ajax had veel schulden, geen goed elftal, er werkten misschien maar vijf of zes man op kan toor dus het bestuur deed heel veel uitvoerend werk. We zijn op het nulpunt begonnen en hebben heel hard gewerkt en ook heel veel geluk gehad - dat mag je rustig noteren. We hebben hard gewerkt om de sponsoring professio neler aan te pakken, ook haalden we ABN AMRO binnen.' En waarin zat het geluk? 'In dat er een generatie voetballers aankwam die ons financieel goed geholpen heeft. We verkochten Richard Witschge aan Barcelona voor een heel groot be drag. Toen Bergkamp en Jonk samen naar Inter gingen, waren we niet alleen uit de schulden, maar hadden we ook nog eens geld op de bank. En hadden we Louis van Gaal als trainer die ook nog eens een unieke generatie voetbal lers uit de eigen opleiding tot zijn beschikking had. Dat was een buitenge woon gelukkige omstandigheid. Daarom ben ik in 1997 op een hoogtepunt weggegaan: in negen jaar zijn er vier kampioenschappen, twee KNVB Bekers, de UEFA Cup, de Champions League en de Wereld Beker gewonnen.» PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 92