ben dat soort dingen enorme invloed. Dat zie je terug op de training en in de wedstrijd. Daarom moet je ook steeds aangeven dat ze met dat soort dingen ook bij jou terecht kunnen. Maar behalve probleemsituaties die van invloed kunnen zijn, zijn er ook nog alle verleidingen. Toen ik met lijn 9 naar de Meer ging, vonden de meisjes dat heel interessant. Misschien dat ik toen dacht dat het om mij ging, dat weet ik niet meer. Maar het was natuurlijk die Ajax-tas die belangstelling wekte. Ook nu zijn in de hele omgeving van een Ajax-speler alle ogen op hem gericht. Op school ook, je hebt een streepje voor. De verleiding is er altijd. Het gaat erom hoe je daarmee omgaat. Maak je er misbruik van of ga je er met respect mee om? Ik gebruik voorbeelden van spelers met wie ik in de jeugd speelde en van wie iedereen zeker wist dat ze het zouden redden in het voetbal, en die je nooit meer op een veld terug hebt gezien. Gewoon omdat ze niet de juiste mentaliteit hadden.' Hoogst haalbare Die andere keuken lijkt niet minder interessant. Bij Oranje is zijn taak heel anders, maar niet minder belangrijk. En ook daar ziet De Boer mentale tekortkomingen. De Boer: 'Ik stel me voor dat ik de iets jongere jongens ga proberen te laten begrijpen hoe belangrijk en hoe mooi het spelen in het Nederlands elftal is. Want ze hebben geen idee. Je hebt als international maar zo weinig wedstrij den datje moet zorgen datje altijd alles geeft watje hebt. Het is het mooiste en het hoogst haalbare watje kunt bereiken. Ik dacht wel dat ik het doorhad, maar ik had werkelijk geen flauw benul. En ik denk dat dat voor heel veel jon gens uit de jongere lichting nu ook geldt. Ik weet dat ze denken dat ze precies weten waar het om draait, maar het gaat echt veel verder dan ze zich nu kunnen realiseren. Hoe ik het ga overbrengen, moet ik nog uitvinden. Waarschijnlijk via de wat ervarener spelers. De jongere jongens zijn vaak al blij dat ze erbij zijn. En terecht.' Frank de Boer weet nog precies dat hij debuteerde in het Nederlands elftal in september 1990, bij Rinus Michels. Op de vraag wie hij als trainer in de Ajax Al had, moet hij toch wat langer nadenken. Na enige stilte weet hij het weer: 'Spitz Kohn en Cor van der Hart. Ik zou heel moeilijk kunnen terughalen wat ik nu van wie heb geleerd. Nou, van Van der Hart heb ik geleerd dat je als verdediger altijd naar de bal moet sprinten, ook als je een paar me ter voor ligt op je tegenstander. Vaak hebben spelers de neiging om in te houden als ze voor liggen. Van der Hart zei: nee, je moet zo snel mogelijk naar de bal, zodat je je voorsprong kunt ge bruiken om te kijken wat je met de bal gaat doen. Hij had gelijk. Als je inhoudt, staat de tegenstander vlak bij je als je je omdraait om te gaan opbouwen. Het is een klein ding, maar het is heel erg belangrijk. Nu ik het erover heb, dat zag ik laatst ook gebeuren bij een speler bij mij in het team. En van Spitz Kohn weet ik nog heel goed dat hij razend werd als we uitgleden op onze rubberen nop pen. Dan hoorde hij in de catacomben de ijzeren pinnen van de tegenstander op de grond tikken. En dan zei hij tegen ons, met dat Duitse accent: ik wil klik-klak horen, bij ons hoor je niks. Van alle trainers steekje wat op. Maar wat ik van wie heb geleerd, zou ik eigenlijk niet meer weten.' Jongens van deze Al zullen dus over acht jaar, als ze een grote speler bij een grote club zijn, geen flauw idee meer hebben wat ze van hun trainer Frank de Boer hebben geleerd? De Boer: 'Misschien. Maar dat maakt niet uit als ze een grote speler bij een grote club zijn. Want dan zullen we toch wel wat goed hebben gedaan. En dan zal hij waarschijnlijk ook Ajax nog aan succes hebben geholpen. En daar gaat het om. Het is niet zo belangrijk of ik een verpletterende indruk op ze heb gemaakt toen ze nog op weg waren in de Al van Ajax. Maar ik zou het zelf wel leuk vinden om te zien dat ze dan nog dingen doen, waaraan ik heb helpen schaven. Maar waaraan ze vooral zelf hebben gewerkt.' En misschien is Frank de Boer tegen die tijd zelf wel een grote trainer bij een grote club, waar hij de situatie al bijna op de automatische piloot naar zijn hand zet, zoals de Hiddinks en Van Gaals van deze éfoca. Frank de Boer in duel met Leonardo. AJAX KICK OFF 91 PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 91