»JKTsii WAT ER IS' Voldoende rek 90 AJAX KICK OFF Aanvoerders Frank de Boer en Jaap Stam bij de afscheidswedstrijd van de laatste onderdeel te verbeteren? Ik kan snel zien wat er misgaat - bij een speler, of met een elftal - maar hoe je dat kunt beïnvloeden en verbeteren... Gelukkig word ik heel erg geholpen door mensen die met mij werken. Bij Ajax Al is dat Bob de Klerk. Hij kan inzicht heel snel vertalen naar een training. Echt heel knap. Vooral daarin heb ik dus nog veel te leren. En voor ik dingen naar mijn hand zet zoals Van Gaal of Hiddink dat kunnen, moet ik nog een hele vracht ervaring opdoen. 'Ik heb tegen de jongens van de Al voor de start van dit seizoen gezegd dat ik ze zal proberen te helpen naar de overkant te komen. Maar ook dat daarbij vooral heel veel vanuit henzelf moet komen. Het gaat erom wat ze zelf willen en kunnen opbrengen om er te komen. Dat zei ik ook tegen ze: hoe graag willen jullie profvoetballer worden? En dan niet ergens bij een kleine BVO in Nederland, maar hier in de top, bij Ajax. Daar moet je heel veel voor over hebben. Dat wil ik ook van ze terugzien. Je moet ze vooral begeleiden in hun eigen motivatie. Dat gaat dan minder over hoe ze moeten voetballen, maar hoe ze zich moeten opstel len. Ik vind dat het er goed uitziet met deze groep. Het valt me niet tegen. Bij de meesten is die wil en die bereidheid er. Een garantie is dat niet. Maar het helpt absoluut, en als ze het echte voetbaltalent hebben, is dat de belangrijk ste eigenschap die ze verder kan helpen.' 'Er zijn in de Al spelers waar nog voldoende rek in zit. Sommigen komen nog kracht tekort. Die blijven dan even hangen. Dan hoopje dat ze fysiek kunnen groeien, zodat ze het opeens wel weer redden. Anderen hebben zoveel talent, maar doen er veel te weinig mee. Die zou je, naast het aanbieden van de verantwoorde oefenstof, het liefste gewoon wat peper in hun hol willen duwen. Om het gif erin te krijgen. Je moet de juiste snaar weten te raken, maar dat is het moeilijkste wat er is. Daar ben ik wel al achter. En eigenlijk kan je (niet eens echt zeggen dat D'tjes wat dat betreft gemakkelijker te beïnvloeden zijn dan de A-junioren. Die 13-jarigen kunnen ook al aardig puberen. Er komt heel wat op ze af. Hoe is de thuissituatie? Zijn ouders bij elkaar of zijn ze bezig te scheiden? Dat zou je eigenlijk allemaal moeten weten om een speler goed te kunnen begeleiden. Maar je kunt ze moeilijk aan het begin van elke training vragen om hun hand op te steken als hun ouders ruzie hebben. Toch heb- PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 90