Frank de Boer laat zien wat er op zijn BlackBerry bij 15 juli 2008 staat: contract tekenen Ajax. Hij geeft toe dat het met de manager technische zaken best een beetje gniffelen was. Wat hadden Frank de Boer en Danny Blind al niet al lemaal samen meegemaakt? En nu zat de ene voormalige centrale verdediger bij de andere formulieren te tekenen. 88 AJAX KICK OFF OMGEVING HEEFT MINDER GEDULD DANFRANK DE BOER tekst Raymond Bouwman 'Het is grappig als je elkaar nu weer in een andere hoedanigheid meemaakt,' zegt De Boer. 'Danny is weer een fase verder. Als je ziet wat er nu allemaal rondloopt bij Ajax, voelt dat heel vertrouwd. Zo veel oud-spelers. Het geeft je het gevoel dat iedereen er gezamenlijk heel erg mee bezig is om het weer beter met Ajax te laten gaan. Ajax moet weer terug op de kaart worden gezet. Dat is een prettige atmosfeer om in te werken. De club is nu veel belangrijker voor me dan toen ik speler was. Als speler ben je alleen maar bezig om in het eerste te komen en daarna om naar een grote buitenlandse club te verkassen. Nu merkje dat de club zelf een grotere plaats inneemt. Wij moeten over de club waken. Het is verschrikkelijk als je ziet dat het niet goed gaat met je club. Het is niet echt een fijn jaar geweest. Laten we hopen dat we door de frisse wind een nieuwe época - op z'n Spaans - ingaan.' De Boer had niet gedacht nu al deze stap te maken. Hij wilde eigenlijk zijn trainerscarrière heel geleidelijk opbouwen. 'Het gaat sneller dan ik had ge pland,' beaamt de trainer. 'Van de D1 van Ajax naar de Aleen heel belangrijk elftal in de opleiding, plus het assistent-bondscoachschap, is al niet meer geleidelijk. Jk heb wel eens het idee dat het te snel is gegaan. Maar iedereen in mijn omgeving vond dat ik het aankon en dat het ook goed was om in twee keukens tegelijk te kunnen kijken. Zelf was ik er niet van overtuigd, maar an deren hebben mij overtuigd. Het is geen valse bescheidenheid, maar ik weet dat ik nog veel moet leren. Ach, wat goed is komt snel, zeggen ze toch altijd? Maar als je het zo zegt: van de Dl van Ajax naar assistent-trainer van het Nederlands elftal, klinkt het als een grap. De planning is aangepast, maar ik wil vooral met geduld groeien. Twee jaar A-junioren en assistentschap Oranje. Dan nog twee of drie jaar assistentschap bij een club. Dan ben ik zeven jaar verder en dan zou ik zo'n beetje in staat moeten zijn om als hoofdcoach aan de slag te gaan. Dat is mijn planning. Zeven jaar lijkt mij prima.' Inzicht, inzet en organisatie Je zou zeggen, als je 328 wedstrijden in Ajax 1 hebt gespeeld en 112 interlands, dan ken je die twee keukens al van haver tot gort. Maar dat blijkt een misvatting. 'Als speler is het heel anders,' zegt De Boer. 'Je kijkt er heel anders tegenaan, zelfs als aanvoerder. Als speler heb je er geen enkel idee van hoezeer men altijd maar bezig is om je in een gespreid bedje te laten komen. Dat hoeft ook niet. Spelers moeten gewoon alleen maar bezig zijn met hun eigen prestatie en die van het team. Maar als trainer moetje er dus voor zorgen dat spelers zich daartoe kunnen beperken. Dat kost heel veel inzicht, inzet en organisatie. Ik weet dus nu al dat een groot deel van het werk dat je als trainer verricht, door spelers niet eens zal worden opgemerkt. Dat vind ik wel een grappig idee. Het vergt zo onwaarschijnlijk veel om een selectie te laten functioneren. Het is heel ingewikkeld en veelomvattend. En toch moet je proberen het zo simpel mogelijk te houden. Dat is ook de kunst. De gelouterde trainers als Van Gaal en Hiddink doen dingen met zo onwaarschijnlijk veel gemak, dat je nauwe lijks in de gaten hebt dat er überhaupt iemand heel bewust met iets bezig is. Zij weten gewoon hoe je dingen moet aanpakken. Het kost ze geen enkele moeite om snel de juiste beslissing te nemen; de juiste kant op te gaan; de consequenties te zien van wat ze willen bereiken. Als je, zoals ik, net begint, breek je over alles je hoofd. Hoe organiseer je een training om een bepaald PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 88