een g°ede 6TO, spele(s Ple er ,n de ,0etoms,pte kpmen. Zoa,s Spelers van buitenaf Slagen bij Ajax is maar voor weinigen weggelegd. En toch moeten de spelers van het beloftenteam geloven in de mogelijkheid om door te stromen. Koster: 'Dat bleek het afgelopen seizoen ook weer. Siem de Jong, Jan Arie van der Heijden, Donovan Slijngaard, dat zijn toch jongens die eraan hebben kunnen ruiken. Met name Siem de Jong heeft veel wedstrijden meegedaan. Ik denk niet dat het nu moeilijker is om het eerste te halen dan vorig jaar. Maar er is wel een trend zichtbaar dat er meer spelers van buitenaf worden gehaald. Aan de andere kant is de belangstelling voor heel jonge spelers ook enorm gegroeid. Buitenlandse clubs proberen spelers weg te lokken uit onze opleiding. Zeker als het hier misschien even niet heel snel dreigt te lukken, is de verleiding om dan in te gaan op lucratieve aanbiedingen van kapitaalkrachtige buitenlandse clubs natuurlijk heel groot. Voor Ajax is dat een vervelende ontwikkeling, maar ook voor de spelers in kwestie is het vaak geen stap voorwaarts. Ze komen stil te staan in hun ontwikkeling, terwijl ze hier net nog die laatste stap zouden gaan maken. Maar die argumenten redden het natuurlijk lang niet altijd tegen de gouden bergen die verderop worden beloofd. Dat maakt het werken voor ons soms lastig. En je ziet spelers mislukken. Onnodig. 'Maar met dat probleem hebben andere BVO's ook te maken. De Ajax- opleiding behoort nog altijd tot de beste van Nederland. Dat zie je overal op de Toekomst, en dus ook bij Jong Ajax. Het is dit seizoen opnieuw een goede groep, met spelers die er in de toekomst zullen komen. Zoals altijd, bij Ajax. Ook dit beloftenelftal is absoluut beloftevol. Waarmee ik niet wil zeggen dat we fluitend kampioen gaan worden. Want dat is niet de prioriteit. Bij dit elftal pasje het team wel eens aan aan het uitzonderlijke talent met de meeste kans om de ArenA te halen, terwijl je als trainer ook gewoon iedere wedstrijd wilt winnen. Het kan incidenteel zo zijn dat je een speler op een plek neerzet waar hij beter kan worden in wat hij nog niet zo goed beheerst. Daarmee zou je soms je team kunnen verzwakken en zou het uiteindelijk ook punten kunnen kosten. Maar dat uitzonderlijke talent zal je over het algemeen juist aan punten helpen. Niet in z'n eentje, maar samen met de anderen; als team. Spelers moeten eikaars sterkte punten benutten en hun zwakke compenseren. Dat hoort ook bij de opleiding. De kunst is natuurlijk om de individuele ontwikkeling van al die spelers samen te laten gaan met resultaten als team. Maar mijn voornaamste taak is te zorgen voor de doorstroming naar het eerste. In die zin begin ik net zo ambitieus aan dit seizoen als aan het vorige. De ambitie is altijd datje maximaal wilt presteren. Je wilt het beste uit spelers halen, en uit je ploeg. Dat is de drive. De drive gaat dus niet over mijn eigen positie. Ik ben er niet mee bezig om mijn eigen positie te versterken. Dat gebeurt vanzelf, als ik mijn werk goed doe. Ik laat altijd alles gewoon op me af komen, en dan merk ik vanzelf wel waar ik terechtkom. Het heeft echt geen enkele zin om het allemaal heel zorgvuldig te gaan plannen. Dat is zelfs contraproductief in mijn ogen, want je focus is dan op jezelf en niet op de spelers en de groep die je onder je hoede hebt. Er zijn soms mensen heel be wust bezig om ergens terecht te komen. Ik denk dat dat in de voetbalwereld, waarin het zoveel kanten op kan en er zoveel onverwachte dingen gebeuren, niet zoveel zin heeft. Ik concentreer me gewoon op mijn werk. Dat wil ik zo goed mogelijk doen. En waar dat mezelf brengt, merken we vanzelf. Ik heb me echt nog nooit bezig gehouden met mijn eigen loopbaan. Ik ben nooit met een carrièreplanning bezig. En toch kan ik moeilijk ontevreden zijn over mijn cv. Ik heb eigenlijk maar één voornemen dat ik heel voorzichtig koester. Nee, twee. Natuurlijk wil ik dit jaar kampioen worden met Jong Ajax. En daarnaast, op de langere termijn... Ik ben nu al zo lang in Nederland werkzaam, dat ik wel de ambitie heb om ooit een keer als hoofdtrainer in het buitenland te werken. Maar dat zei ik in de vorige presentatiegids volgens mij ook al.' AJAX KICK OFF 75 PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 75