In de Ajax-presentatiegids van vorig jaar stond Adrie Koster genoemd als trainer van Jong Ajax. Hij verheugde zich op het werken met de toptalenten van Nederland, maar ook op het werken in de luwte. In de presentatiegids van deze competitie staat Adrie Koster opnieuw genoemd als trainer van Jong Ajax. Hij verheugt zich op het werken met de top talenten van Nederland, maar ook op het werken in de luwte. Turbulent seizoen Echte clubmensen 72 AJAX KICK OFF frvarfn trainer uutiötloftes tekst Raymond Bouwman Tussen twee presentatiegidsen door zat Koster acht maanden lang in de achtbaan. Begin oktober 2007 werd hij gevraagd om hoofdtrainer van Ajax te wordenjals opvolger van de naar Chelsea vertrokken Henk ten Cate. Het werd een hectische periode. 'Bij die vorige presentatiegids kon ik inderdaad niet vermoeden dat het seizoen er zo uit zou zien,' zegt Koster. 'Ik dacht: ik teken voor twee jaar, dan kan ik even in de luwte werken. Daar is niet veel van terechtgekomen. Zo gaat het nou eenmaal in de voetballerij. Je kunt moeilijk plannen. Dat doe ik dus ook maar zo min mogelijk. De luwte ligt me niet meer dan de hectiek van het eerste. Het is allebei interessant. En het komt altijd weer op voetbal neer. Dat klinkt waarschijnlijk heel simpel, maar de voetbalwetten gelden eigenlijk voor jonge talenten net zo als voor de spelers die al in het eerste zitten. Iedereen moet zich voortdurend proberen te verbeteren. Daar ben je voortdurend mee bezig als coach. Niemand in mijn persoonlijke omgeving heeft me voor gek verklaard toen ik hoofdtrainer van Ajax werd. Het was een mooie uitdaging. Jammer genoeg was het resultaat net niet goed genoeg. Het blijft doodzonde dat we uiteindelijk met lege handen stonden. Ik ben blij dat de play-offs nu niet meer beslissen over de voorrondeplek voor de Champions League. We waren dik nummer twee en hadden er dus normaal gesproken eigenlijk recht op om die voorronde te spelen. Het blijft zuur. We hadden meer verdiend. De teleurstelling was enorm. Bij iedereen die zich met de club verbonden voelt, en dus ook bij mij. Ajax is een club waarin succes de norm is.' 'Ik loop al een tijdje mee. Bij een topclub gebeurt er zoveel, zijn er zoveel stromingen, dat het soms moeilijk zou kunnen worden om je tot het voetbal te beperken. Je moetje afsluiten voor de rest. Dat is niet altijd gemakkelijk, maar ik denk dat me dat redelijk goed gelukt is. Bij Ajax 1 krijgt alles heel veel aan dacht. Dat hoort bij een topclub. Als hoofdcoach probeerde ik me te beperken tot het voetbal. Alle randzaken, waarop je toch weinig invloed hebt, heb ik zoveel mogelijk links laten liggen. Het was hoe dan ook een turbulent seizoen voor Ajax. Wesley Sneijder was vlak voor het seizoen weggevallen. Jaap Stam stopte ermee. En we werden geplaagd door blessures: Davids, Vermaelen, Van der Wiel. Na de winterstop konden we de disbalans weghalen door het aantrekken van nieuwe spelers. Toen hadden we in mijn ogen ook een kampi- oensploeg. Maar achteraf bleek dat we het kampioenschap hadden verloren in de periode voor de winterstop, en met name in de decembermaand. Een ervaring rijker, een illusie armer. Ik denk niet dat ik erdoor ben veranderd. Ik blijf altijd mezelf. Ook nu. Of het nu naar de spelers is, of naar mijn staf; ik benader mensen altijd hetzelfde. Ik ben een optimist en ik probeer altijd het goede in de mens te ontdekken. Dat is als hoofdcoach niet moeilijker dan als trainer van de beloftes. Ik ga liever niet uit van het negatieve. Ik ben heel open en benader mensen op de manier zoals ik zelf graag benaderd wil worden: normaal. Eerlijkje mening geven, en ruimte laten voor anderen om hun mening te geven. Ik denk ook dat je daar allemaal sterker van wordt, en vooral ook als groep. Ik ben blij dat ik de kans heb gekregen om hoofdtrainer van Ajax te zijn. Trots tot op zekere hoogte ook. Ik heb het gedaan; ik ben het geweest. Het is niet elke trainer gegund om Ajax 1 te leiden. Maar ik had het heel graag afgesloten met een beter resultaat.' Het lijkt onwaarschijnlijk, maar Koster (afgeleid van het Latijnse custos bewaker: iemand die belast is met de zorg voor het kerkgebouw en die bin nen de kerk meerdere functies tegelijk uitoefent) begint met hetzelfde PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 72