70 AJAX KICK OFF Danny Blind speelde van 1986 tot 1999 het onwaarschijnlijke aantal van 493 wedstrijden voor Ajax. In 1996, toen Ajax met de Europese Supercup het'grand slam'voltooid had, had Blind alles gewonnen wat er te winnen valt en werd deze foto met 'zijn' prijzen gemaakt. Blinds indrukwekkende erelijst bestaat uit 5 landskampioen schappen, 4 Nederlandse be kers, 3 Nederlandse Supercups de UEFA Cup, de Europa Cup 2, de Champions League, de Europese Supercup en de Wereldbeker. moet er in eerste instantie op uit zijn om zijn eigen status te beschermen of te vergroten. En de voetbalwereld leent zich juist nogal voor mensen die vooral ter meerdere eer en glorie voor zichzelf bezig zijn. Je ziet ze overal. Daarvoor moet je waken. Het helpt wel als je, zoals Ajax nu, wordt geleid door mensen die hun status al lang hebben verworven in een vorig leven, namelijk dat als voetballer. Van Basten hoeft als trainer niet krampachtig op zoek naar erken ning, roem of glorie. Hij kan zich nooit méér bewijzen dan hij als voetbal ler heeft gedaan. Je moet onafhankelijk zijn. Onaantastbaar, tot op zekere hoogte. Je moet de rust voelen om beslissingen te nemen op basis van zuivere inhoudelijke argumenten, in plaats van persoonlijke. En ik vergeet nog het belangrijkste. Want dat is waar alles mee begint: kwaliteit. Zonder kwaliteit leidt alle bereidheid tot inzet nog steeds nergens toe. De club overziend, kan ik niet anders dan concluderen dat overal kwaliteit aanwezig is, of dat er mo gelijkheden zijn om die kwaliteit aan te trekken.' Optimistisch Ga je hier anders naartoe dan naar Sparta? Maakt het iets uit voor je werkvreugde? Blind: 'Toen Ajax zich bij mij meldde, had ik ten opzichte van Sparta kunnen doen alsof dit de moeilijkste beslissing uit mijn leven was en dat ik er einde loos over gepiekerd had. Maar zo was het niet. Ik heb er een half uur over nagedacht, én misschien nog wel minder, want ik wist vrijwel meteen dat ik het heel graag wilde gaan doen. Dat geeft aan wat mijn gevoel voor Ajax is. Dat gevoel is enorm. Ik heb hier zoveel meegemaakt. Daar zal het wel vandaan komen. Ik ben hier heel succesvol geweest. Dat versterkt dat gevoel natuur lijk heel erg. Maar ik heb hier ook een fase van mijn leven doorgemaakt, die heel erg bepalend is voor wie ik nu ben. Ik kwam hier op mijn 24ste; ik had nog geen kinderen en mijn sportieve en sociale leven moest nog zon beetje beginnen. Bij Ajax ben ik vader geworden, volwassen, aanvoerder. Maar ik had het echt fantastisch naar mijn zin bij Sparta. Ik kon werken aan iets in alle vrijheid. Het was ook een heel leerzaam jaar. Op een ander niveau, maar wel bij een echte club. Je ziet dat je met beperkte middelen en met meer creati viteit, inventiviteit en geduld veel kunt doen. Met ook weer mensen met een bovengemiddelde drive omdat ze van de club houden.' Maakt dat je optimistisch over de positie die Ajax nog kan innemen in de Europese top? Blind: 'Ik ben wel optimistisch, maar ook heel reëel. Ik baseer niks op lucht kastelen. We kunnen allemaal wel weer gaan roepen dat Ajax naar de top tien van Europa moet... Vergeet het, structureel. Nee, je moetje plek weten. Maar je moet optimistisch zijn over wat er kan. Als je vanuit een gedegen beleid werkt, waarbij scouting en opleiding heel belangrijk zijn binnen Ajax, kun je een heel eind komen. Zeker nationaal. Maar om een piek in de prestaties te kunnen beleven, moet je ook gewoon geluk hebben. Het gaat om die paar exceptionele spelers die je alleen maar met geluk naar Ajax kunt halen en die van toegevoegde waarde zijn voor de traditioneel jonge en talentvolle selectie van Ajax. Rijkaard destijds bij ons en later Cocu bij PSV zijn daar mooie voor beelden van. Het zijn drie stappen. Allereerst heb je de spelers die hier zijn opgeleid, sommigen spelen al een paar jaar in het eerste elftal en een enkeling komt net kijken. Die groep wordt aangevuld met spelers die op relatief jonge leeftijd gescout zijn, zoals de Maxwells, de Chivu's en de Zlatans. Maar dat is nog niet genoeg om te halen wat we allemaal zo heel erg graag nog een keer willen: zo'n piek hebben, internationaal. Daar heb je ook nog die extra mazzel voor nodig. En dat vertaalt zich dan in de derde stap; hoe de aankoop van een ervaren Nederlandstalige speler uitpakt. En dus moeten wij er attent op zijn om dat geluk af te dwingen.' PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 70