Er hangt een voetbalbord aan de muur van zijn werkkamer, zoals het hoort. Danny Blind schuift ook met de magneetjes alsof het spelers zijn. Maar in werkelijkheid laat hij niet het tactische concept van Ajax 1 zien maar het organogram van Ajax. 68 AJAX KICK OFF DANNYiS WEER THUIS BLIND tekst Raymond Bouwman Blind toont een schematische structuur. Hij noemt de tweekoppige directie, met Henri van der Aat als interim algemeen directeur en Jeroen Slop als fi nancieel directeur. Daarnaast is er de totale voetbaltak, die onder leiding staat van Marco vin Basten en die formeel onder Van der Aat valt. 'Marco en ik zijn samen verantwoordelijk voor de totale voetbalorganisatie, waarbij Marco de eindverantwoordelijkheid heeft,' zegt Blind met een glim lach terwijl hij zijn eigen magneetje onder dat van Van Basten schuift. 'Als manager technische zaken creëer ik alle voorwaarden om hem te kunnen laten functioneren. Het is namelijk méér dan alleen het eerste elftal. Onder onze verantwoordelijkheid valt ook scouting, jeugdscouting, opleiding, medi sche staf en facilitair. In de praktijk komt dat erop neer dat ik zo veel mogelijk voor hem weghoud. Maar Marco is eindverantwoordelijke, dus hij moet van alles op de hoogte zijn of worden gebracht. Hij zegt hoe hij het wil hebben en ik ben voor de uitvoering.' Maar het idee achter de nu afgeschafte functie van technisch directeur was toch het bewaken van de lange termijn? Een trainer laat zich per definitie meer leiden door de korte termijn. Blind: 'In deze constructie houdt de coach beide termijnen in de gaten. Dat kan, omdat Van Basten een clubman is; omdat hij interesse in en affiniteit met de totale vereniging heeft, en dus ook met de jeugd. De kwetsbaarheid zit hem altijd in enkele gevallen. Bijvoorbeeld: een positie moet worden opgevuld binnen het eerste elftal. Je kunt dan een dure speler van buitenaf aantrekken, maar als je ook weet dat er in de jeugd een zeer groot talent zit, dat binnen een jaar toe kan zijn aan diezelfde plek in het eerste, kun je er ook voor kiezen om die dure aanjcoop over te slaan. Maar je moet wel op korte termijn presteren. Dat zijn moeilijke afwegingen, en dat moet je dan met al je ervaring en ken nis beslissen. Marco zal altijd leidend zijn. Hij zal de verschillende belangen moeten overzien. In het voorbeeld dat ik aanhaal ontstaan in andere constel laties vaak problemen. Dan gaat het fout. En dat komt dan doordat mensen op hun strepen gaan staan. Als een technisch directeur op basis van hiërarchie afdwingt dat de hoofdcoach op het talent wacht, creëer je vooral problemen en onrust. Het wordt dan een competentiestrijd, veel meer dan dat je in ge zamenlijkheid de beste beslissing voor de club probeert te vinden. Naar mijn idee is de huidige constructie bij Ajax zo duidelijk dat die juist zal bevorderen dat het om de beslissing gaat in plaats van om de functies of de personen.' Clausule Is Ajax zoveel groter dan Sparta dat je geen nee kon zeggen tegen het aanbod uit Amsterdam? Blind: 'Ik had bij Sparta niet voor niets een clausule laten inbouwen speciaal op Ajax gericht. Je hoopt dat er weer een moment kan komen dat Ajax je voor iets vraagt. Ik wilde die mogelijkheid bij voorbaat de ruimte geven. Ik had het niet zo snel verwacht. Ik dacht dat het nog wel minimaal een jaar of twee zou duren, als het überhaupt zou gebeuren. Daarom die clausule. Voor als de interne situatie bij Ajax weer een andere zou zijn. Ik ga niet zeggen dat ik principieel niet meer met bepaalde mensen had willen werken, maar dat was wel moeilijk voor mij geweest. En dat had niets met mijn ontslag te maken als trainer. Echt niet. Maar het had op een andere manier kunnen en misschien wel moeten gebeuren. Dat was voor sommigen kennelijk niet mogelijk. Met hen zou ik minder gemakkelijk opnieuw kunnen werken. Want eerlijkheid is de basis. Ik heb nooit de drang gevoeld om veel uit te weiden over die periode. Die drang zal zich ook nooit ontwikkelen. Ik vind namelijk dat je er uiteinde lijk vooral jezelf mee onderuit haalt. Ik heb altijd meer respect voor mensen die zich heel genuanceerd uitlaten.' Er is opnieuw heel veel gebeurd binnen Ajax. Mensen weg op sleutelposities. Is het nog wel dezelfde club? Blind: 'Dat er verloop is heb je altijd. Maar dit is geen verloop meer, dit is een soort exodus. En dat is nooit goed voor je continuïteit. Laten we hopen dat de club nu in rustiger vaarwater terechtkomt. Maar goed, dat hebben we al heel vaak gehoord. Het valt of staat met de mensen die de club aansturen. Je moet daarom zoeken naar mensen die binnen de organisatie, de top of eron der, doen wat ze moeten doen. En liefst nog meer. Voor de club. Niemand» PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 68