'ajax wordt in de voorberhding bijna altijd gebom bardeerd tot favoriti. diefavorietenrol durvin nemen' toen nog technisch directeur was. Twee dagen na de presentatie van Van Basten trok Cruijff zijn handen weer af van het technisch beleid. Hij stelde dat er een te groot verschil van mening was tussen hem en de nieuwe staf. Cruijff wilde te snel, te rigoureuze maatregelen nemen. Van Basten pleitte voor een rustigere aanpak van de hervorming van het technische beleid. Op 22 april legde Van Geel zijn functie neer. Ook hij vond dat er geen plaats meer voor hem was. In een officiële verklaring liet Ajax weten dat Van Geel zich niet kon vinden in de koers die Ajax wilde varen, de koers waarin de trainer de leiding geeft aan de gehele technische organisatie. 'Ajax en ik zijn het eens: twee kapiteins op één schip, dat is niet werkbaar,' aldus Van Geel. Duidelijkheid Hoewel zijn contract nog moest ingaan, had Van Basten het vanaf dat moment helemaal alleen voor het zeggen op technisch gebied. Een situatie waar hij moeilijk ontevreden over kon zijn. 'Ik heb aangegeven dat ik vond dat het de trai ner moet zijn die eindverantwoordelijk is op technisch gebied,' blikt hij terug op de periode rond zijn aanstelling. 'Het was de afgelopen jaren gewoon te romme lig binnen de club. Er was geen duidelijkheid. Kijk, Ajax is een voetbalclub, het voetbal moet centraal staan. Het voetbal moet eigenlijk bepalen hoe er wordt bestuurd en niet andersom. Als je als trainer steeds te maken krijgt met wat er in de bovenkant van het bedrijf wordt besloten, is dat niet de juiste weg. Aan de andere kant heeft het voetbalgedeelte ook weer een directie nodig. Er moet een bedrijf geleid worden, er moet geld binnenkomen. Dat is niet eenvoudig. Uiteindelijk moetje samen van Ajax een succes maken.' Van Basten stelde half mei Danny Blind aan als manager technische za ken. Blind is iemand die de club van binnen en buiten kent. Hij was niet al leen jarenlang actief als speler van Ajax, maar bekleedde ook nog de functies van hoofdtrainer, hoofd jeugdopleiding, trainer van de Al en directeur spelers - beleid. Bovendien wordt hij door de sup porters op handen gedragen. Danny doet eigenlijk wat een technisch directeur doet,' zegt Van Basten over zijn 'luxe rech terhand'. 'Zaken als de jeugdopleiding en de scouting liggen gewoon bij hem. Alleen ben ik uiteindelijk verantwoor- plaatje. Het gaat erom datje de juiste mensen op de juiste plekken neerzet. Dan hoefje alleen maar te controleren of alles goed gaat. Op deze manier kan ik me ook focussen op mijn rol als trainer van het eerste elftal.' delijk voor het hele is dat er niet minder op geworden. Maar die favorietenrol is niet zo erg, die verantwoordelijkheid moeten we durven nemen met z'n allen. Toch moeten we de concurrentie niet onderschatten. Feyenoord, PSV, Twente en AZ heb ben echt niet lopen slapen de afgelopen maanden. Hoe we het dit seizoen in Europa gaan doen, is een lastiger vraagstuk. Dat hangt natuurlijk een beetje af van de loting. Maar ik denk dat als iedereen fit is, dat we een team kunnen opstellen dat zich met veel clubs in de UEFA Cup moet kunnen meten.' Van Basten en zijn staf hebben een con tract voor vier seizoenen met een evalua tiemoment na twee jaar. Op korte termijn nationaal eerherstel, maar wat zijn de doelstellingen voor de lange termijn? Waar wil hij dat Ajax aan het eind van zijn contractperiode staat? 'Het wordt voor Ajax heel moeilijk om weer een echte grote internationale partij te wor den. De budgetten waar Ajax mee werkt zijn niet te vergelijken met die van clubs als Real Madrid, Chelsea, Barcelona. Er zit zoveel geldverschil in, dat het bijna niet meer te compenseren is met hard werken of slimmigheid. Aan de andere kant ligt daar de uitdaging. Porto haalde in 2004 ook nog de finale van de Champions League. Dat is helemaal niet zo lang geleden. Ik zeg niet dat we dat halen, maar het moet wel de lijn zijn die je wilt volgen.' Mission statement En de trainer Van Basten wil een succes maken van zijn eerste seizoen. Het landskampioenschap is prioriteit nummer één. 'Nationaal eerherstel,' noemt hij het mission statement voor de komende voetbaljaargang. 'Veel spelers die al wat langer bij de club zitten, hebben de afgelopen jaren veel meegemaakt dat niet echt positief was. Ze hebben tikkies gehad. Er was veel onrust: het komen en gaan van trainers en directieleden, prijzen die nipt werden misge lopen. Je merkt gewoon dat er een heel grote hang naar succes is.' De aankopen van Ajax zijn goed ontvangen door pers en publiek. 'Er heerst een euforische stemming rond de club,' merkte voorzitter Uri Coronel al op de dag dat Ajax voor het eerst dit seizoen op het trainingsveld stond. Van Basten begrijpt het optimisme wel. 'Ajax wordt in de voorbereiding bijna altijd gebombardeerd tot favoriet. En nu er paar goede spelers zijn aangetrokken, Topvoetbal Maandag 4 augustus. De selectie is een dag eerder teruggekeerd uit het Verenigd Koninkrijk. Het was een redelijk geslaagde reis. Ajax speelde 0-0 tegen Cardiff en won met 1-0 bij Sunderland. Maar veel belangrijker dan de resultaten waren de knopen die Van Basten kon doorhakken. Vandaag vertelt hij vier spelers dat ze dit seizoen niet vaak op een plaats bij de wedstrijdselec tie hoeven te rekenen: Kennedy, Leonardo, Dennis Rommedahl en George Ogararu. Vier andere spelers krijgen te horen dat zij helemaal niet voorkomen in zijn plannen voor dit seizoen: Jurgen Colin, Laurent Delorge, Albert Luque en Kenneth Perez. Het viertal wordt de selectie uitgezet en mag meetrainen met Jong Ajax. De lijn van Van Basten is keihard, meedogenloos misschien wel. Maar zijn acties komen niet als een verrassing. Vijf jaar geleden, toen nog als trainer van Jong Ajax, sprak hij al glasheldere taal. 'Ajax is geen sociale instelling, je speelt hier topvoetbal.' AJAX KICK OFF 119 PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 19