De voorbereiding leent zich daar uitstekend voor.' Naast de ArenA lag een kunstgrasveld en een gewoon voetbalveld waarop de selectie trainde. Het kunstgras is deze zomer vervangen door een tweede echte grasmat. En er komt een vier meter hoge omheining langs drie zijden van de oefengrond van het eerste elftal. 'Er staat veel wind en er is veel lawaai. Dat is niet prettig werken. Ik wil dat mijn spelers in alle rust kunnen trainen en de supporters toch de gelegenheid geven de training te volgen. Je moet begrijpen dat de spelers constant in de schijnwerpers staan. Met alles wat ze doen: als ze op reis gaan, als ze voetballen, in hun privéleven. Iedereen wil altijd en overal een handtekening van ze of met ze op de foto. Dat is niet erg en het houdt ook niet in dat er geen publiek meer welkom is tijdens de trainingen, maar wel dat het allemaal wat intiemer moet worden.' Van Basten is op zoek naar ideale omstandigheden, naar de perfecte voor waarden om zijn team zo goed mogelijk te laten presteren. En als Van Basten denkt aan de ultieme werkomstandigheden gaan de gedachten automatisch terug naar Italië. Naar Milanello om precies te zijn, het trainingscomplex van AC Milan, de club waar Van Basten eind jaren tachtig, begin jaren negentig uitgroeide tot de beste voetballer van de wereld. 'Ik ben wat dat betreft ver wend geweest. Milanello lag buiten de stad. Je kon je daar in een oase van rust en natuur voorbereiden.' Om bij Ajax een Milanello-achtig complex te creëren zou de A-selectie zich eigenlijk beter kunnen vestigen op de Toekomst, het jeugdcomplex van Ajax, dat iets meer dan een halve kilometer van het stadion ligt. 'Daar wordt bij Ajax wel over gesproken,' zegt Van Basten. 'Persoonlijk lijkt het mij ideaal om alles op de Toekomst onder te brengen. De A-selectie, de jeugd, de kantoren: alles bij elkaar als een echte Ajax-thuisbasis. De meeste grote Europese clubs beschikken ook over zo'n complex. Maar ik heb het nu over de lange termijn. Het zal nog wel even duren voordat er op dat gebied beslissingen genomen kunnen worden. Het is een beleidskwestie en ik wil niets overhaasten. Aan zo'n verhuizing zitten ook nadelen. Je verliest toch weer een stukje binding met het stadion. Je gaat dan op visite in de ArenA, je hebt minder zicht op het veld.' Cruijff De staf, spelers die komen en gaan, de trainingsfaciliteiten: het zijn zaken waar Van Basten over mag beslissen of waar hij in ieder geval een flinke vinger bij in de pap heeft. Hij is niet alleen hoofdtrainer, maar ook de technische baas van Ajax. Van Basten is eindverantwoordelijk voor alles wat er op voetbal- gebied binnen de club gebeurt: van de F1 tot het eerste elftal, van de scouting tot de medische staf. En dat terwijl er hij in februari werd aangetrokken om 'slechts' de functie van hoofdtrainer van Ajax 1 in te vullen. Bij Ajax volgden in de periode dat Van Basten en zijn staf werden gepresen teerd, de gebeurtenissen elkaar in rap tempo op. Nog even een keer alles op een rijtje. De commissie-Coronel bracht op 17 februari een rapport uit, waarin onder andere het technische beleid van Ajax van de afgelopen tien jaar zo goed als met de grond gelijk werd gemaakt. De commissie, door Ajax zelf in het leven geroepen, deed tal van aanbevelingen om het sportieve tij te keren. Een dringend advies was dat er meer duidelijkheid moest komen over het technisch model. Geen technisch directeur en hoofdtrainer meer die over elkaar heen buitelen, zoals de afgelopen jaren zo vaak was gebeurd, maar één duidelijke baas: óf de trainer, óf de directeur. Twee dagen later verscheen Johan Cruijff ten tonele. Hij bood aan de technische tak van Ajax te reorgani seren. Vijf dagen na het verschijnen van het rapport werd officieel bekendge maakt dat Van Basten, Van 't Schip en Witschge vanaf het seizoen 2008-2009 de nieuwe trainersstaf zouden vormen. De presentatie van het trainerstrio volgde op 5 maart. In de perskamer zat Van Basten naast Martin van Geel, die AJAX KICK OFF 117 PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 17