NATIONAAL EERHERSTEL Marco van Basten staat sinds 1 juli officieel aan het roer bij Ajax. Hij werd in februari aangesteld als hoofdtrainer, maar is inmiddels ook de hoogste technische man binnen de club. Voor dit seizoen heeft hij één duidelijke missie: kampioen worden van Nederland. Veranderingen 14 AJAX KICK OFF MISS?-1 VAN BASTEN tekst Timo Bruijns Woensdagmiddag 30 juli. Ajax maakt zich op voor het tweede trainingskamp van de voorbereiding. De spelersbus staat al klaar op het parkeerdek van de Amsterdam ArenA om de selectie richting luchthaven Schiphol te brengen. Na een week in De Lutte staat nu het Verenigd Koninkrijk op het programma. Eerst richting Wales, waar vrijdag een wedstrijd gespeeld wordt tegen Cardiff. Dan naar Engeland. Daar wordt de trip zondag afgesloten met een oefenwed strijd tegen Sunderland. Het wordt een interessante reis. Een reis waar knopen worden doorge hakt over de uiteindelijke samenstelling van de selectie. Als Ajax weer op Nederlandse bodem is teruggekeerd, wordt een paar spelers verteld dat zij op zoek kunnen naar een andere club of genoegen moeten nemen met een plaats in Jong Ajax. De boodschapper van het slechte nieuws heet Marco van Basten. Het is een taak die je aan hem kunt overlaten. Bij het Nederlands elftal deed hij de afgelopen vier jaar eigenlijk niet anders. Iedere interland periode was er een voorselectie, iedere interlandperiode moesten er spelers worden teleurgesteld. 'We streven naar een groep van 24, 25 man,' zegt hij, ruim een uur voordat de bus vertrekt. 'Nu bestaat de selectie uit 32 personen, dat is een te grote groep. De fase is aangebroken dat een paar jongens gaan afvallen. Maandag krijgen degenen met wie we niet doorgaan het te horen.' Namen van jongens die overbodig zouden zijn, zingen al enige weken in het rond. Leonardo wordt genoemd, ook Albert Luque schijnt overbodig te zijn in Amsterdam Zuidoost. Ongetwijfeld zitten die jongens op het verdachten bankje, maar de nieuwe trainer en zijn staf wil iedereen in Wales en Engeland nog een laatste kans geven om zich te onderscheiden. 'Er is tijd nodig om alle jongens te kunnen beoordelen. Sommige spelers zijn lang geblesseerd geweest, anderen zijn weer nieuw in de groep. Maandag zijn we precies drie weken bezig. Dat is nog steeds een korte periode, maar het maakt de beslis sing om iemand af te laten vallen in ieder geval iets meer legitiem. We hebben dan op z'n minst zelf kunnen zien wat bepaalde jongens kunnen.' De kans die de nieuwe technische staf iedereen biedt zich te bewijzen, is een echte kans. Een kans die volgens Van Basten ook door een aantal spelers is gegrepen. 'Een paar jongens hebben mij die eerste twee weken in positieve zin verrast,' zegt de coach. 'Vurnon Anita bijvoorbeeld. Dat is een speler van wie ik niet zeker wist dat hij ons kon verrijken. Maar hij heeft laten zien dat hij wel degelijk potentie heeft. Hij heeft op trainingen en in de oefenwedstrijden aangetoond het niveau aan te kunnen, maar hij moet en kan nog groeien. Hij is op verschillende plekken inzetbaar en als wij hem goed instrueren, weet ik zeker dat wij hem goed kunnen gebruiken. Zoals ik het nu bekijk, blijft hij ook gewoon bij de groep.' Als de bezem door de selectie is gehaald, heeft Van Basten zijn team voor het seizoen 2008-2009 zo goed als rond. Vier nieuwe aankopen telt de groep van Van Basten een maand voordat de transfermarkt sluit. En misschien komt daar nog wel een vijfde of zesde bij. Na het trainingskamp in Wales en Engeland is de transfermarkt nog bijna een maand open. 'We blijven alert,' aldus de coach. Dario Cvitanich, topscorer van Argentinië, werd al in april gecontracteerd. Daarna volgden Miralem Sulejmani (sc Heerenveen), Ismail Aissati (PSV) en Oleguer Presas Renom (FC Barcelona). Stuk voor stuk spelers die het in zich hebben om belangrijk te worden voor het team. Spelers voor wie ook behoor lijk diep in de buidel getast moest worden. Sulejmani kostte de club 16,25 miljoen euro: een recordbedrag op de nationale transfermarkt. Van Basten beloofde in maart, toen hij gepresenteerd werd, dat het kapitaal van de club» PRESENTATIEGIDS 2008 - 2009

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 14