LUCKY AJAX 120 AJAX KICK OFF AJAX MUSEUM In het Ajax Museum zijn niet alleen de oorspronkelijke documenten te zien van bijvoorbeeld de oprichtingsverga dering van 18 maart 1900, maar ook originele foto's, oude clubbladen, het eerste contract van Marco van Basten, een zeldzaam shirt uit 1925, vele trofeeën en belangrijke medailles die Ajax in bruikleen kreeg van spelers. Maar er zijn ook de nodige bewegende beelden te zien. Zo zijn er unieke filmbeelden van de oudste stadions waar Ajax speelde: het Houten Stadion en de Meer. Daarnaast wor den de doelpunten getoond van alle Europa Cup- en Wereld Bekerfinales die Ajax speelde. In een unieke opstelling die gewijd is aan de internationale successen die Ajax vanaf 1970 boekte, wordt uitvoerig stilgestaan bij die finales. De programmaboekjes liggen in het museum, evenals toegangskaartjes en de medailles die de spelers kregen. Bovendien hangen er wedstrijdshirts die met tegenstan ders van Ajax werden geruild. In het centrum van deze spectaculaire opstelling staan in een grote ovale vitrine de vier Europa Cups, de twee Wereld Bekers, de Europa Cup 2 en de UEFA Cup te pronken. En dan nog is het niet voorbij. Want het slot- én hoogtepunt wordt gevormd door de film De Jongensdroom. Omdat overal op de aard- °Pe'")e1999 vitnne 1 in het bol voetballertjes dromen van een carrière bij Ajax, laten de filmmakers zien hoe zulke dromen werke lijkheid kunnen worden. Er werden drie'willekeurige' jongetjes gekozen: een uit Betondorp, een uit een tropisch land en een uit Scandinavië. Je ziet ze voetballen en dan verschijnen hun fantasieën over achtereenvolgens Cruijff, Rijkaard en Litmanen. Er komt een bombardement van spelfragmenten van deze voetbalhelden en dat moet vrij letterlijk wor den genomen. De film wordt namelijk geprojecteerd op drie schermen naast elkaar en op elk scherm is steeds een ander spelfragment te zien. Samen met de zéér indringende muziek geeft dat een overdon derende indruk, die de bezoeker helemaal inpakt. Tegen het einde van de film zitten de jongetjes tus- I sen het publiek in de Amsterdam ArenA. Na nog een flinke hoeveelheid acties van andere grote Ajax-sterren komt de historische 'omhaal van Van Basten' en springen alle filmacteurs juichend op. In hun midden blijkt Johan Cruijff zelf te staan, die nog even knipoogt naar een van de dromende jongens. Want Cruijff wéét waarvan hij droomde. Als nieuw onderdeel van het verenigingsleven werd in 1993 Lucky Ajax opgericht. Dit selecte gezelschap bestaat uit oud-spelers die meer dan honderd wedstrijden in het eerste elftal hébben gespeeld. De naam 'Lucky Ajax' is heel bewust gekozen, met een knipoog naar de term die de pers in de loop der jaren zo vaak gebruikte. Eens in het jaar komen de leden van Lucky Ajax bijeen voor een groot diner-dansant en ook staan er ieder jaar diverse uitjes op het programma. Gevoetbald wordt er ook nog. Jaarlijks spelen de oud-Ajacieden zo'n twintig wedstrij den; het grootste deel hiervan bestaat uit openings-, jubileum- of gastwedstrijden. Deze duels worden druk bezocht, want iedereen wil de helden van weleer aan het werk zien. Een bijzondere plaats op de wedstrijdkalender van Lucky Ajax wordt ingenomen door de traditionele nieuwjaarswedstrijd, waarin de oud-spelers het opnemen tegen de technische staf. PRESENTATIEGIDS 2008 - 2000

Presentatiegids (1987-2013) | 2008 | | pagina 120